Sunday , July 5 2020
Lajmi i fundit

Gjest i bukur: AVDIU – CURA I DHUROI MUZEUT VESHJEN E KRAJËS

Kraja 2Veprimtarja kulturore Luljeta Avdiu – Cura dhuroi veshjen e femrës së Krajës Muzeut Etnografik në Ulqin.

Ajo tha se bëhet fjalë për ekzemplarin e ruajtur disa dekada në shtëpinë e tyre, gjegjësisht që ajo e fitoi nga nëna e bashkëshortit të saj.

“Mendoj që pasurimi i muzeve tona është pasurimi i tërë popullit dhe çdo rajon me veçantitë e veta plotëson mozaikun e mrekullueshëm të veshjeve tona kombëtare”, tha Avdiu – Cura.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top