Thursday , May 23 2019
Lajmi i fundit

40 vite nga eksproprijimi i Valdanosit: THAHEN RRETH 1300 RRËNJË

Valdanos,Në fillim të këtij viti u bënë 40 vite nga eksproprijimi i afër 18.000 rrënjë të ullinjve shekullor në Valdanos.

Nga Shoqata për kthimin e Ullishtës thonë se për katër dekada pakujdesje dhe lënie pas dore u thanë rreth 1.300 rrënjë.

“Të paktën 4.500 rrënjë duhet rigjeneruar, ndërsa 12.000 të tjera duhet të ripërtrihen me krasitje”, deklaroi për “Dan” përfaqësuesi i shoqatës Basri Dervishi.

Sipas fjalëve të tija, për revitalizimin e tërësishëm, nevojiten prej 1,5 deri në dy milion euro.

2 comments

  1. Katastrof natyrore e agrokultures Ulqinake. Nese ka me vazhdu kshtu, edhe ata ca kan met shpejt kan mu tha ose tesh kajn mu pre kur ti shitet Valdanosi miqve te Millos e Nazifit. Forca e ka premtu me fjal t’mdhaja se si ta narrin ekspertat e tyne pushtetin e komunes, populli ka me mujt me mledh ullishtat e veta se kajn mu kthy atyne si jan marr. Mi kthy, ala se kthyn e mi mledh, si pa duket vec kajn me mledh dru ullinit me u xe dimnit. Brravo eksperta

  2. me ransi qi Formca ka ba marrveshje me pushtet, ndoshta edhe nja 60 anekse marveshjesh ateher kryhet dicka.
    derisa te kryhet puna e prones krejt ullij do te thahen.

Komento te Liman Cancel reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top