Friday , September 20 2019
Lajmi i fundit

Ambasada e SHBA-së: SHKENCËTARI ISLAM MYSAFIR NË ULQIN

Imam EidDoktori i njohur i shkencave islamike i cili jeton dhe punon në SHBA, Talal Eid, do të mbajë ligjëratë me 20 prill në Galerinë e Qendrës për kulturë në Ulqin, mëson Portali Ul-info.

Imam Eid është një studiues i shquar mysliman, teolog, aktivist dhe pedagog për Islamin dhe myslimanët, si edhe raportet midis të krishterëve, hebrenjëve dhe myslimanëve në Amerikën Veriore si dhe përreth globit. Ai promovin njohuritë mbi Islamin nëpërmjet programeve televizive dhe radiofonike në nivel lokal, kombëtar dhe ndërkombëtar, si edhe nëpërmjet publikimit të artikujve në revista lokale dhe ndërkombëtare.

Dy president amerikan (Xhorxh W. Bush dhe Barak Obama) e kanë emëruar për Komisioner në Komisionin e Shteteve të Bashkuara mbi Liritë Fetare Ndërkombëtare.

Ardhjen e imam Eid në Mal të Zi e mundësoi Ambasada e SHBA-së në Podgoricë.

Komento

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Scroll To Top