Monday , March 27 2017
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Shkrela: PËR QYTETARËT E ULQINIT DHE TIVARIT REGJIM I VEÇANTË NË SUKUBINË

Luigj Shkrela, Ljuidj Skrela

Deputeti i Partisë demokratike të socialistëve Luigj Shkrela do të pyesë kryeministrin Dushko Markoviq të mërkurën se a do të vendoset së shpejti regjimi i veçantë i komunikacionit në pikën kufitare Sukubinë. Ai mendon se kjo zgjidhje duhet të vlejë për qytetarët e Ulqinit dhe Tivarit të cilët këtë pikë kufitare do ta kalonin pa ndalesa, veçanërisht në muaj e ... Read More »

Të mirat detare: LIROHEN 22 LOKACIONE PËR VENDOSJEN E OBJEKTEVE

Rusenje, Bojana, Buna

Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare të Malit të Zi gjatë shkurtit dhe marsit të këtij viti në brigjet e lumit Buna ka kryer aktivitetet në heqjen e platformave, objekteve dhe konstruksioneve të ndryshme të drurit të vendosura jashtë ligjit, njoftohet nga ky institucion. Siç thuhet, në këtë mënyrë është liruar hapësira në gjithsej 22 lokacione. Përndryshe, sipas ... Read More »

Ulqin:TË MËRKURËN FESTIVALI KRIJUES I GRUAS

POETESHAT NE ULQIN

Të mërkurën mbahet edicioni i sivjetmë i FESTIVALIT NDËRKOMBËTAR I GRAVE KRIJUESE ULQINI 2017, të cilin e realizon Shoqata “Harmonia”, në bashkëpunim me Komunën e Ulqinit, në kuadër të kremtimit të Ditës së Komunës së Ulqinit. Kanë konfirmuar pjesëmarrjen krijuese të artit letrar, skenik, muzikor dhe pamor nga Mali i Zi, Shqipëria dhe Kosova. Festivali mbahet në sallën e koncerteve ... Read More »

M.Canka: KORRUPSIONI POLITIK ËSHTË FORMA MË E RËNDË E KORRUPSIONIT

Banner, Projekti, Ulqini kunder korrupsionit

“Asgjë nuk ja prish reputacionin demokracisë dhe nuk punon në shkatërrimin e saj si korrupsioni. Diçka brenda meje revoltohet në mënyrë të pashpjegueshme para shfrytëzimit kriminal të pushtetit të fituar me votat e qytetarëve naivë, plotë shpresë, që të pasuroni veten dhe shokët e vet”, shkroi shkrimtari i njohur peruan Mario Vargas Losa në librin “Peshku në ujë”. Ka thellësisht ... Read More »

Tek ish hoteli „Galeb“: DIGJET MAKINA

image-0-02-05-f27180d1d43a0c34f70556ee2479ef3b7be9fc249d29d930a7a0ea08d514671c-V

„Golf 2“ në pronësi të Ulqinakut Qazim Ustabeqiri është djegur sot në mëngjes jo larg ish hotelit „Galeb“, mëson Portali Ul-info. Makina nga zarri, arsyet e shpërthimit të të cilit pritet të përcaktohen, është shkatërruar tërësisht. Në vendngjarje shpejt erdhën përfaqësuesit e Shërbimit të mbrojtjes dhe shpëtimit, të cilët kanë fikur zjarrin dhe kanë parandaluar që të tranferohet në objektet ... Read More »

Fillon sezoni: “OTRANTI” HAPET ME NJË, NDËRSA “KOPAKABANA” ME 15 PRILL

Hotel Otrant

Sezoni turistik 2017 në rivierën e Ulqinit do të fillojë të shtunën e ardhshme, mëson Portali Ul-info. Me një prill do të hapet hoteli “Otrant”, i cili ndodhet në fillim të Plazhit të madh në Ulqin. Dy javë më vonë, gjegjësisht me 15 prill, është paralajmëruar hapja solemne e plazhit “Kopakabana”, qiramarrësi i së cilës është sipërmarrësi i njohur Prela ... Read More »

Nikollë Camaj: TUZI – KOMUNE, ME 2018?

Nikolle Camaj

Ditë më parë, Qeveria e Malit të Zi përkrahu ligjet, me të cilat parashihet që Tuzi të bëhet komunë e plotë, por me kusht që implementimi të fillojë nga 01 shtatori 2018. Sikur të mos e dinim se kemi punë me mashtrues të dëshmuar, ndoshta edhe do të besonim. Madje, nëse është pritur pothuaj një shekull, s’është gjë e madhe ... Read More »

Derbi i xhiros: “OTRANT OLIMPIK” BARAZIM ME “KOMIN”

otrant-olimpik

Në Ulqin të shtunën u luajt derbi i xhiros së Ligës së dytë malazeze në futboll. Skuadra vendase e “Otrant Olimpikut” luajti barazim (0:0) me skuadrën “Kom”, e cila mban vendin e parë në tabelë. Ndeshja ishte shumë më interesante në pjesën e parë, kur Ulqinakët kishin shumë mundësi për shënim, por nuk i shfrytëzuan. Read More »

Inspekcioni: PRISHET OBJEKTI PA LEJE NË SHTOJIN E POSHTËM

Foto: Ilustrim

Inspekcioni i mbrojtjes së hapësirës ka kryer dje zbatimin administrativ të vendimit për prishje. Është prishur objekti i ndërtuar pa leje i NN investitorit në vendbanimin Shtoji Poshtë në Ulqinit, njoftohet nga Drejtoria për punë inspektuese. Siç thuhet, ky objekt me përmasa 13X15m gjendej në zonën me dedikim të veçantë – Të mirat detare të Malit të Zi. “Ky aktivitet ... Read More »

Scroll To Top