Wednesday , June 19 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

UDSH: URIMI PËR PASHKËT

Me rastin e Pashkëve kryetari i Unionit Demokratik të Shqiptarëve , z.Mehmed Zenka , në emër të partisë dhe në emrin e tij personal i përgëzon të gjithë besimtarët katolikë , duke iu uruar shëndet të mirë , gëzime familjeve dhe lumturi në jetë. Besimtar te respektuar duke iu uruar Pashkët uroj qe ne zemrat tuaja te ndodh ringjallja e ... Read More »

Sabri Salaj: ANËTARËSIMI NË NATO GARANTON PAVARËSINË E MALIT TË ZI

Sabri Salaj

Integrimi i Malit të Zi në NATO përfaqëson një nga fushat kryesore të interesit publik në vend, por njëkohësisht është sfidë për njohjen dhe përgatitjen e opinionit publik rreth misionit , plotësimin e kushteve si dhe  për kapacitetet e Aleancës Atlantike përballë sfidave të reja të shekullit 21. Në vazhdën e kësaj axhenda, Aleanca e NATO-së dhe Mali i Zi i ... Read More »

Revista Gjon Buzuku: DOLI NUMRI 41

Këto ditë doli nga shtypi numri më i ri i revistës GJON BUZUKU nr. 41, me kryeredaktor dr Simë Gjon Dobreci. Permbajtja 2. Gjuha arbëreshe – Dita e gjuhavet 2. Redaktorit t’revistës BUZUKU 3. Sa na duan të tjerët 4. Keqpërdorimet si me program shkatërrues 6. Veshja popullore e Krajës 7. Nga katundet Arbëreshe 8. Arbërit e Malit të Zi ... Read More »

Në Lezhë: HAFIZ ALI ULQINAKU QYTETAR NDERI

Hafiz Ali Riza Ulqinaku

Me 23 prill në mjediset e Bibliotekës së qytetit në Lezhë, bashkia e këti qyteti organizon një veprimtari shkencore në përkujtim të jetës së personalitetit të shquar të komunitetit musliman, mësuesit, përkthyesit dhe studiuesit Hafiz Ali Ulqinaku. Manifestimi do të quhet “Hafiz Ali Ulqinaku – Mësues i popullit dhe qytetar nderi i Lezhës”. Në këtë manifestim do të marrin pjesë ... Read More »

Tenis: SELITA FITUES I TURNEUT NË PODGORICË

Tenisti i Klubit të tenisit “Belvi” Genc Selita është fitues i turneut për lojtarë deri në moshën 16 vjeç i cili këtë javë është luajtur në terrenet e klubit “As” nga Podgorica. Ai në ndeshjen finale fitoi Nikolla Medenica nga KT “Nikshiq”. Kjo fitore bëhet akoma më e rëndësishme kur e dimë që Medenica është i renditur më mirë se ... Read More »

Fundjava sportive: ORARI I NDESHJEVE

BASKETBOLL – ERSTE SURVIVAL – PLAY OUT LIGA, xhiroja 6 MEDITERAN-ULQIN, e hënë, 21 prill, ora 15:00, QS “TOPOLICA” – Tivar HENDBOLL- xhiroja 14 ULQIN – DANILLOVGRAD, e shtunë, 19 prill, ora 19:00Salla e SHF “Marshall Tito” FUTBOLL – Regjioni jugor, xhiroja 23 FEDERAL – SLLOGA STARI BAR, e diel, 16:00, stadiumi “Safari” Read More »

Mali i Zi Pozitiv: URIMI PËR PASHKËT

Me rastin e festës më të madhe krishtere Pashkëve, të gjithë qytetarëve të Ulqinit të fesë katolike dhe ortodokse i dërgoj urimet më të sinqerta, me shpresë që këtë festë do ta kremtojnë në paqe dhe lumturi, si dhe që me familjen, komshinjtë dhe miqtë do të kënaqen në atmosferë të këndshme siç i shkon besimtarëve të vërtet. Me shpresën ... Read More »

Në hotelin “Mediteran”: U MBAJT PANAIRI I PUNËS

Hoteli “Mediteran” të premten, në bashkëpunim me Organizatën turistike të Ulqinit dhe Qendrën për zhvillimin ekonomik, ka organizuar “Panairin i punës 2014”. Qëllimi i manifestimit ishte që punëdhënësve nga komuna e Ulqinit ti mundësohet takimi i drejtpërdrejt me ato që kërkojnë punë. Në këtë mënyrë, siç është thënë, ato mund të mësojnë drejtpërdrejt për vendet e lira të punës, dhe ... Read More »

Miss Shqipëria 2014 në Ulqin: U NËNSHKRUA MARRËVESHJA

Të premten producenti Petri Bozo ka nënshkruar marrëveshjen e bashkëpunimit me kryetarin e komunës së Ulqinit, Fatmir Gjeka për zhvillimin e konkursit Miss Shqipëria 2014 në Kalanë e Ulqinit. Kështu nga datat 20-27 qershor bukuroshet shqiptare do të jenë mikeshat speciale të këtij qyteti, ku mbrëmjen e 27 qershorit, në Kalanë e bukur shqiptare do të kurorëzohet më e bukur ... Read More »

Në Tiranë: U BOTUA VEPRA „BIR“ E NIKOLAIDISIT NË GJUHËN SHQIPE

Një nga librat më të njohura të shkrimtarit ulqinak Andrej Nikolaidis „Bir“ (Sin) është botuar këto ditë në kryeqytetin e Shqipërisë.Botuesi i librit është „Instituti i dialogut dhe komunikimit“. Për këtë realizim Nikolaidis në vitin 2011 ka fituar çmimin e Bashkimit evropian për letërsi. Të enjten, me 24 prill, do të mbahet promovimi i librit në Tiranë. Read More »

Scroll To Top