Friday , December 13 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

KUSARËT E ULQINIT LUFTUAN KUNDËR RUSËVE

ݜ9

Kusarët e Ulqinit në luftën ruso-turke (1768-1774) kanë sulmuar anijet luftarake ruse në Greqi. Kjo gjatë zgjatjes së konfliktit ndodhi dy herë, por pësuan humbje të thella. Së pari, në korrik të vitit 1770 në Navarin (beteja e Çesmes) Ulqinakët sulmuan flotën, në krye të së cilës ishte grofi i njohur Aleksej Orlov. Dy vite më vonë, në afërsi të ... Read More »

Sezoni: DILERËT E DHOMA SI “STOP RECEPCIONET”

Edhe këtë vit turistët që pushojnë në rivierën e Ulqinit më së shpeshti ankohen në dilerët e dhomave. E si mos të ankohen: ky i ashtuquajturi “stop-recepcioni” është fotografia që mysafirët i pret në hyrje të Ulqinit. Një punëtor i njohur turistik thotë që dilerët aq janë të guximshëm sa që nuk ndalojnë mysafirët vetëm në rrugë, por i rrëmbejnë ... Read More »

Sezoni: NË ULQIN MBI 50 MIJË MYSAFIRË

Panorama Jadran. Mala plaza

Në Rivierën e Ulqinit sot zyrtarisht pushojnë rreth 26 mijë mysafirë të regjistruar, mëson Portali Ul-info. Nëse dihet që numri i mysafirëve të paregjistruar në Ulqin tradicionalisht është të paktën dy herë më i madh, atëherë është lehtë të konstatohet që prej Adës deri në Krruç pushojnë mbi 50 mijë mysafirë. Për këtë më së miri flasin turmat e njerëzve ... Read More »

Komuna: TURQIA DORËZOI KADASTRËN E ULQINIT OSMAN

katastri

Në kërkesën e udhëheqësisë së komunës së Ulqinit drejtuar ministrit turk të urbanizmit dhe mbrojtjes së mjedisit Idris Gulluçe, gjatë vizitës qe i bëri Ulqinit në muajin maj të këtij viti, sot nëpërmjet ambasadës së Republikës të Turqisë u dorëzuan të dhënat kadastrale të Ulqinit nga periudha osmane. Të dhënat burojnë nga periudha 1288 – 1296 sipas kalendarit islamik gjegjësisht 1871 – ... Read More »

Sabri Salaj: Paraqitja e kauzës shqiptare – Lidhja e Prizrenit (4)

Sabri Salaj

Hapi i parë që ndërmori Lidhja Shqiptare në fushën e politikës së jashtme ishte prezantimi i çështjes shqiptare nëpër të gjitha kancelaritë më të mëdha diplomatike. Çështja shqiptare nuk u përfshi në vendimet e Kongresit të Berlinit, Ajo nuk figuroi as si pikë me vete e një rëndësie imediate, e futur zyrtarisht në rendin e ditës të diskutimeve rreth tryezave ... Read More »

Shkodra: RRËFIM DASHURIE NË KALANË E ROZAFËS

Nisemi drejt Shkodrës. Nga autostrada e “vdekjes”, autostradë në të cilën do të kalojmë për të shkuar drejt qytetit të Shkodrës, nuk e mendon se aty të pret një atmosferë e jashtëzakonshme. Dhe këtë e ndiejnë më së shumti ata që e vizitojnë Shkodrën për herë të parë. “Shekulli” ju rrëfen sot Shkodrën e Maurubit, të humorit, këngës dhe biçikletave. ... Read More »

MPB: ÇDO I SHTATI ULQINAK POSEDON ARMË

Cifte, Lovacka puska

Sipas të dhënave të Ministrisë së punëve të brendshme, në Ulqin janë regjistruar 2900 pronar legal të armëve. Kjo do të thotë që çdo i shtati banor i këtij qyteti ka leje të mbaj armë, sepse sipas vlerësimeve të fundit këtu jetojnë rreth 20 mijë njerëz. Sipas Ligjit për armatim që personi fizik të ketë armë është e nevojshme të ... Read More »

Parashikimi i motit: EDHE JAVËN E ARDHSHME KRYESISHT ME DIELL

Plazhi i madh, Velika plaza, Rana, Deti

Vapa e vërtet verore prej dje ka filluar në Adriatikun jugor. Që në ora 9 të mëngjesit të sotëm temperatura e ajrit në Ulqin ishte gati 30 gradë Celsius, ndërsa e ujit të detit vetëm pesë shkallë më ultë. Edhe javën e ardhshme pritet mot i ngjashëm. Ka mundësi për pak më shumë vranësira në fund të ditës të martën ... Read More »

Komuna dhe policia: FILLOI AKSIONI “LYPËSI”

Lypesi, prosjaci

Mbasi që në gati çdo mbledhje të deritashme të Trupit koordinues për përcjelljen e sezonit turistik njëzëri është konstatuar që numri i madh i lypësve në rrugë ndikon në fotografinë që mysafirët krijojnë për Ulqinin, komuna dhe policia të enjten në mbrëmje nisën aksionin. Siç mësojmë, këtë herë mbi 20 persona të kombësisë rome janë transportuar në vendbanimet e veta, ... Read More »

Në Krruç: QYTETARI I ULQINIT POHON QË ËSHTË SULMUAR ME THIKË

Thika, Sulm me thike

Goran Dulloviq nga Ulqini, kunata e tij dhe dy fëmijë minoren, prej të cilëve njëri i lënduar rëndë, kanë përjetuar mbrëmë vonë në Krruç horor të vërtet, shkruan “Vijesti”. Dulloviq theksoi që ka tentuar ta shpoi me thikë shtetasi i Zvicrës Sejdi Ademaj. Sipas fjalëve të Dulloviqit, ai po çonte urgjentisht për në spital nipin i cili kishte përjetuar tronditje ... Read More »

Scroll To Top