Friday , September 20 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Ovacione në Prishtinë: “SERVANTES DHE DULCINEA” MREKULLOJNË NË “DODONË”

Servantes dhe Dulcine Dodona

Në teatrin “Dodona” të Prishtinës mbrëmë, në kuadër të promovimit të ofertës turistike të Ulqinit për sezonin e ardhshëm,  është luajtur shfaqja “Servantes dhe Dulçinea”. Ulqinakët kanë kënaqur publikun e cila e ka mbushur plotë sallën e këtij teatri. Sidomos ishin të kënaqur krijuesit kulturor nga Ulqini të cilët jetojnë në Kosovë, ndër të cilët ndodhet dhe dramaturgu Ali Llunji ... Read More »

Në Tivar: U HAP XHAMIA „SELIMIA” DHE QENDRA ISLAMIKE KULTURORE

Tivar

Para disa mijëra besimtarë dhe mysafirë nga vendi dhe jashtë, ndër të cilët ishte dhe nënkryetari i Qeverisë së Republikës së Turqisë Emrullah Ishller, në Tivar është hapur sot xhamia “Selimia” dhe Qendra islamike kulturore. “Kjo është ngjarja më e rëndësishme në historinë e re të myslimanëve të Malit të Zi”, është thënë në këtë tubim. Këtë objekt monumental e ... Read More »

Për shkak të tragjedisë: SHTYHET MBLEDHJA E KUVENDIT KOMUNAL

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Seanca urgjente e Kuvendit komunal të Ulqinit, në të cilën duhej të diskutohej për marrjen e kredisë prej 1,2 milion eurosh, është shtyrë për shkak të tragjedisë e cila mbrëmë ka ndodhur në megamarketin “Solaris”. Disa këshilltar kanë lidhje farefisnore me viktimat. Sipas informatave tona, mbledhja për kredi do të mbahet me 6 qershor, ndërsa kjo mbledhje do të ketë ... Read More »

NHT ”Riviera e Ulqinit”: SEZONI FILLON NESËR

Riviera e Ulqinit, Ulcinjska rivijera

Me ardhjen e grupit të madh të turistëve nga tregjet lindore në Ndërmarrjen hotelerike-turistike “Riviera e Ulqinit” nesër praktikisht fillon sezoni kryesor, është njoftuar Portali Ul-info nga kjo ndërmarrje. Siç tha zëdhënësja e kësaj ndërmarrje më të madhe hotelerike-turistike në Ulqin Ana Zhivanoviq, prej 31 majit fillon realizimi i marrëveshjeve të nënshkruara me agjencitë nga Çekia. Ato kryesisht do të ... Read More »

Mbas tragjedisë: DYSHOHET PËR VRASJE, PASTAJ VETËVRASJE

Solaris vrasja

Policia deri mbrëmë vonë ka kryer hetimet në megamarketin „Solaris“ në të cilën pak pas orës 19.30 janë gjetur trupat e pa jetë të Mark Dukagjinit dhe Alldiana Cekës. Jozyrtarisht për medie është deklaruar që Ceka kishte dy plagë në pjesën e kokës, derisa Dukagjini një në pjesën e gojës. Në zyrën e mbyllur inspektorët kanë gjetur pistoletën, prandaj mendojnë ... Read More »

Qeveria e MZ: TË GJEHET PRONARI I RI PËR KRIPORE

Vladimir Kavariq, Kavaric

Gjetja e pronarit të ri nëpërmjet procesit të falimentimit është e vetmja zgjidhje e qëndrueshme për Kripore, ka deklaruar ministri i ekonomisë Vlladimir Kavariq. Ai tha që kompetence për zgjidhjen e situatës në Kripore ka Gjykata ekonomike, ndërsa Qeveria mundet vetëm të ndihmojë në organizimin e prodhimit derisa ndërmarrja është në falimentim. Sipas fjalëve të tija, e vetmja mënyrë që ... Read More »

Komuna e Ulqinit: NGA 2000 EURO NDIHMË PËR KOMUNAT NË SERBI DHE BdheH

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Komuna e Ulqinit do t’I dërgojnë regjioneve të goditura nga përmbytjet dhe popullsisë së rrezikuar në Serbi dhe Bosnje dhe Hercegovinë nga dy mijë euro ndihmë. Po ashtu, Komuna është e gatshme që gjatë sezonit turistik të mirëpresë fëmijët nga qytetet e rrezikuara. Në letrat të cilat kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka i ka dërguar Ambasadorëve të Republikës ... Read More »

Ulqin: NË MARKETIN “SOLARIS” JANË GJETUR DY PERSONA TË VDEKUR

Policia, Policija

Policia në marketin “Solaris” në Ulqin ka gjetur dy persona të vdekur. Sipas informatave jozyrtare të portalit “Vijesti” nga vendngjarja, bëhet fjalë për vetvrasje dhe vrasje. Një nga viktimat është vëllai i pronarit të marketit, Marko Dukagjini. Thuhet se e vdekur është gjetur edhe punëtorja e marketit Aldijana Ceka. Në vijim është hetimi. Foto: Samir Adroviq (Vijesti)   Read More »

Kriporja: SINDIKATA HEQ DORË NGA QIRAMARRJA

Sindikata e Kripores edhe zyrtarisht hoqi dorë nga qiramarrja e fabrikës. Këtë informatë për “Vijesti” e kanë vërtetuar administruesi i falimentimit Ognjen Jovoviq dhe kryetari i Sindikatës Marko Miranoviq. “Jam i befasuar me vendimin e Sindikatës sepse ishim në rrugën e duhur që të arrijmë marrëveshje për të gjitha”, tha Jovoviq. Miranoviq tha që arsye e heqjes dorë është dëmi ... Read More »

Bamja: USHQIMI I SHËNDETSHËM I ULQINIT

Bamija

Bamja është një nga ushqimet më të shëndetshme, bimë çudibërëse, e cila me shekuj përdoret në qëllime mjekësore. Sipas disa të dhënave si ushqim e kanë përdorur edhe para 3500 viteve, sidomos Egjiptianët të cilët e kanë adhuruar. Edhe sot e kësaj dite përdoret në të gjithë botën për shkak të shijes unike, mënyrës së gjerë të përdorimit, si dhe ... Read More »

Scroll To Top