Sunday , February 23 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Parashikimi i motit: MOT KRYESISHT ME DIELL GJATË GJITHË JAVËS

Plazhi i madh, Velika plaza, Rana, Deti

Meteorologët kanë njoftuar që vetëm gjatë të mërkurës mund të priten intervale pak më të gjata me vranësira në Adriatikun jugor. Gjatë të gjithë ditëve tjera të kësaj jave moti do të jetë me diell, ndërsa temperatura e ajrit në rritje konstante. Temperatura e detit qe gjashtë javë është jashtëzakonisht e këndshme për larhe dhe sillet rreth 25 gradë Celsius. Read More »

Mbrëmë përfundoi “Kalimera poetike”: TRE DITË POEZI

Kalimera poetike

Me prezantimin e mbrëmshëm të Beq Cufajt, shkrimtarit kosovar që jeton në Gjermani, përfundoi “Kalimera poetike – Ulqin 2014”, e 22 me radhë. Gjatë këtij manifestimi treditor, të cilin e organizon Shoqata e artistëve dhe intelektualëve “Art club”, janë mbajtur edhe mbrëmjet me poeten nga Tirana Luljeta Lleshanaku dhe shkrimtarin malazez nga Herceg-Novi Mirash Martinoviq. Kjo “Kalimera poetike” ishte një ... Read More »

B. SINA: Asambleja e Nju Jorkut nderon Dr. Simë Dobrecin me një Proklamatë

Sime Dobreci

Në proklamatë thuhet se motivacioni për nderimin e tij është duke pa punën Dr. Sim Dobrecit për të arritura të jashtëzakonshme në shkencë, kulturë, dhe art, dhe në ruajtejn e identitetit kombëtar.,,,,,,,,NEW YORK : Me rastin e takimit të 5-të me emigrantët nga Ulqini, që mbahet 2 gusht 2014 në Reç Ulqin, nderohet me këtë Proklamat nga Asambleja e Nju Jorkut, me sponsorizimin e ... Read More »

Zyrtare: RUDOVIQ NË PSV AJNDHOVEN

Angjello Rudoviq 1

Tetëmbëdhjetë vjeçari nga Ulqini, përfaqësues i skuadrës së të rinjve të Malit të Zi, Angjello Rudoviq, ka nënshkruar kontratën me ekipin holandez PSV Ajndhoven. Rudoviq ishte në provë në skuadrën holandeze për një muaj, e për këtë kohë ka kënaqur drejtuesit e skuadrës, kështu që e nënshkroi kontratën për një vit, me mundësi të zgjatjes edhe për tre vite tjera. ... Read More »

Federal: PA PARA NUK MUNDEMI NË LIGËN E DYTË

Federal

“Simpatizues të klubit, ju njoftojmë se, për shkak të pamundësisë për të gjetur mjetet financiare, Federali nuk do të luaj sezonin e ardhshëm në Ligën e Dytë”, njoftohet sot në faqen zyrtare të FB të këtij klubi nga Ulqini. E hëna ishte afati i fundit që të kryhet regjistrimi i futbollistëve për sezonin 2014/2015, gjegjësisht deri atëherë ka zgjatur afati ... Read More »

Akua park: INTERESIMI MË I MADH NGA PRITSHMËRIA

Akva park

Së paku dy kompani do të lajmërohen për ndërtimin e akva-parkut në Shtoj, mëson Portali Ul-info. Së bashku me kompaninë e njohur turke “Polin”, e cila së shpejti do të formojë ndërmarrjen e vet në Mal të Zi, para tre javëve tek Gjykata ekonomike në Podgoricë është regjistruar edhe një kompani, me seli në Shtojin e poshtëm, me qëllim të ... Read More »

Kosovarët në Ulqin: RREZITEN DUKE VALLËZUAR!

Kosovaret

Plazhin e Madh të Ulqinit, shqiptaret nga diaspora kanë filluar ta shfrytëzojnë – më shumë se për rrezitje – për valle nën ritmet tallava. Portali Gazeta Plus sjell një video ku mund t’i shihen turistët kosovar që pushojnë në Ulqin, të kapur dorë për dore e duke vallëzuar në rroba të larjes. Duket se dasmat e kësaj vere, atyre u ... Read More »

“Kalimera poetike”: MBAHET MBRËMJA E MIRASH MARTINOVIQIT

Nata e dytë e manifestimit tradicional “Kalimera poetike” është dedikuar shkrimtarit të njohur malazez Mirash Martinoviq. Ai në Tregun e robërve në Kala ka folur në mënyrë të frymëzuar për magjepsjen e tij për temat antike, sidomos ilire dhe mbretëreshën e tyre Teuta, për të cilën shkroi dhe roman, miqësinë me poetin e madh nga Prishtina Ali Podrimja dhe shkrimtarët ... Read More »

Ali Salaj: KALIMERA POETIKE – FESTË E ARTIT TË FJALËS

“Kalimera Poetike” shënon sivjet edicionin e 22-të me radhë duke bashkuar krijuesit më të mirë letrarë nga rajoni. Ky është një festival i veçantë i artit, i cili që në zanafillë shfaqi synimin për të ndërtuar një festë të artit artizanal të fjalës. Përgjatë gjithë këtyre viteve u shfaqën vlerësime dhe interpretime nga autorë të njohur si: Ali Podrimja, Dritëro ... Read More »

Scroll To Top