Wednesday , June 19 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

PSP: TREGUAM FUQINË NË ULQIN

Partia socialiste popullore e Malit të Zi mbas mbledhjes së djeshme të Këshillit qendror ka deklaruar që në zgjedhjet e mbajtura pak kohë më parë në Ulqin kjo parti ka treguar fuqinë e vet. “Është konstatuar që PSP në këto zgjedhje edhe njëherë ka treguar fuqinë e vet, duke arritur rezultate të mira, me angazhimin e të gjithë infrastrukturës, gjë ... Read More »

Sipas vlerësimeve të para: DO TË JETË VIT I MIRË NË ULLISHTË

Ullishtarët e Ulqinit janë shumë të inkurajuar me gjendjen në Ullishtë mbas dimrit i cili ishte njëri nga më të butit në 100 vitet e fundit. “Siç duket, ky vit mund të jetë shumë i mirë. Ullinjtë janë në top formë”, tha anëtari i Këshillit drejtues të Shoqatës së ullishtarëve Edin Buzuku. Ai shtoi që shpreson që çdo gjë do ... Read More »

Thaçi: NE JEMI SHQIPTARË NË ULQIN

Kryeministri i Kosovës Hashim Thaci deklaroi që Kosova dhe shqiptarët kanë ardhmëri evropiane. “Ne jemi shqiptarë në Prishtinë, jemi shqiptarë dhe në Tiranë, në Tetovë, në Ulqin apo në Preshevë, kështu që unë besoj fuqishëm në të ardhmen e sigurt evropiane dhe shumë të mirë të shqiptarëve në rajon”, përfundoi Thaçi. Read More »

OT: MATERJALI I RI PROPAGANDUES

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Nga Organizata turistike është paralajmëruar që ditët e ardhshme do të prezantohet materiali i ri propagandues i cili pak kohë më parë është botuar në tre gjuhë: anglisht, malazezçe dhe shqip. Nga ky material veçohet broshura luksoze me emrin “Ditari i kapedan Hektorit – Një ditë e jetës time” në të cilën në 48 faqe turistët mund të mësojnë shumë ... Read More »

Montenegrobursa: BIEN AKSIONET E KRIPORES

Në Montenegrobursë (Montenegroberza) këtë javë janë dobësuar aksionet e Kripores 4,2 për qind dhe tani kanë vlerën 2,3 euro. Administrata në falimentim e kësaj ndërmarrje nga Ulqini punëtorët e së cilës janë në grevë nga 20 janari për shkak të pagave të papaguara dhe eksperiencës së punës të palidhur, ka ftuar të gjithë të interesuarit që në afatin prej 15 ... Read More »

Hendboll: HUMBJE NGA LLOVQENI

Hendbollistët e Ulqin kanë humbur mbrëmë para tifozëve të vet nga Llovqeni 40:19 (21:9), në ndeshjen e xhiros së 12 të Ligës së parë të Malit të Zi. Ulqini ka përjetuar humbjen e gjashtë këtë sezonë, në të cilën ka arritur edhe katër fitore. Skuadra jonë është në vendin e pestë në tabelë me tetë pikë të fituara. Read More »

PREJ SONTE LLOGARITJA VERORE E KOHËS

Për disa orë fillon llogaritja verore e kohës. Pra, këtë të diel të fundit në mars, në ora 2 të mëngjesit, akrepat duhet ti shtyjmë një orë përpara. Llogaritja verore e kohës zgjat deri të dielën e fundit në tetor. Kjo mënyrë e llogaritjes së kohës në vendin tonë bëhet që prej vitit 1983. Read More »

Xhavid Ustabeqiri: CUNAMI NË BUNË

Xhavid Ustabeqiri, Dzavid Ustabeciri, Blini, Keciga

Në Bunë siç është e ditur “me sukses” është bërë aksioni i rrënimit të barakave të cilën e ka bërë NP të mirat detare. Si dëm kolateral, një barakë është rrëzuar, por objektivi është goditur. Peshkatarët e Bunës të cilët nuk e kanë nënshkruar kontratën me NP të mirat detare, kanë qenë të detyruar ta nënshkruajnë, që të mos i ... Read More »

Ministria për pakica: PESË PËR QIND SHQIPTARË NË ARSIM DHE SHËNDETËSI

Sipas të dhënave të Ministrisë për të drejtat e njeriut dhe pakicave, në institucionet e arsimit në Mal të Zi punojnë 409 Shqiptarë apo rreth pesë për qind nga numri i përgjithshëm i të punësuarve. Sipas përqindjes më pak Shqiptarë (4,5 për qind, gjegjësisht 229 persona) punojnë në institucionet e shëndetësisë në vend. Ministri Suad Numanoviq tha që përqindjet e ... Read More »

Kuvendi i MZ: NUK KA VULLNET TË QEVERISË TË RUHET KRIPORJA

Kriporja, Solana

Diskutimi i djeshëm në Kuvendin e Malit të Zi rreth Kripores ka treguar që në Qeverinë malazeze nuk ka gatishmëri të qartë që të ruhet veprimtaria kryesore e Kripores – prodhimi i kripës. Në pyetjet e deputetëve nga Ulqini, Genci Nimanbegu nga Forca dhe dr Lilana Gjurashkoviq nga Fronti demokratik çfarë bënë Qeveria në këtë drejtim, ministri i ekonomisë Vlladimir ... Read More »

Scroll To Top