Tuesday , March 19 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Abazoviq: PËRGATITET “INCIZIMI” I RI NË ULQIN

Deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq ka paralajmëruar që kushtet për mbajtjen e zgjedhjeve të ardhshme lokale në Ulqin po përkeqësohen dhe që tani janë vërejtur presionet ndaj qytetarëve. “Është e dukshme që shantazhohen njerëzit, ndërsa keni situatën që asfaltohen rrugët në fshatra. Nuk jam i sigurt a ka punësime, sigurisht ka presione në arsim, që do të ... Read More »

Dr Karamanaga: RRETH NUMRIT JUBILAR TË „BUZUKUT”

Në vitin 2001 ishim disa intelektual nga Ulqini me miqtë tonë nga Kosova në  hapësirat e kompleksit “Holegro”. Filloj të botohet revista “Buzuku”. Kaluan vite, doli edhe numri 40. Tërë këto vite kjo revistë me shumë vështirësi të daljes dhe botimit trajton një tematikë shumë të vlefëshme dhe afirmative për popullin shqipëtarë.Më e rëndësishme është që ka  lujtuar rolin e ... Read More »

Qeveria: FLAMURI SHQIPTARË LEJOHET NË DASMA

Propozim Ligji për zgjedhjen, përdorimin dhe shfaqjen në publik të simboleve kombëtare definon përdorimin e tyre të lirë në dasma dhe në vetëqeverisje lokale në të cilat ndonjë popull është në mënyrë të konsiderueshëm i përfaqësuar, është deklaruar nga Ministria për të drejtat e njeriut dhe pakicave. Është thënë që përdorimi privat i simboleve kombëtare në dasme dhe kremtimet tjera ... Read More »

UDSH: PRANIMI I MBI 50 ANËTARËVE TË RINJ

Unioni demokratik i Shqiptareve, Demokratska unija Albanaca, UDSH, DUA

“Unioni Demokratik i Shqiptarëve nuk dëshiron rinin e cila vazhdimisht diçka pret, por kultivon rinin e cila pyetet, e cila prunë vendime. Për këtë arsye kemi besim të plotë në rinin tonë”, tha sonte në tubimin rinor të kësaj parti në Sallën e madhe të mbushur plotë të komunës së Ulqinit lideri i saj Mehmed Zenka. Duke konstatuar që UDSH ... Read More »

Art club: SHËNIMI I 23-VJETORIT TË THEMELIMIT

Shoqata-Art-Club-Ulqin.1

Shoqata e Artistëve dhe Intelektualëve “Art Club” shënoi sot 23-vjetorin e themelimit me një takim pune të anëtarëve të saj, ku u prezantuan rezultatet e arritura gjatë vitit 2013. Pavarësisht ndihmës së vogël institucionale për kulturën, sidomos në këtë kohë krize, viti që po lëmë pas është vazhdim i punës së deritashme të suksesshme të “Art Club”-it për ruajtjen dhe ... Read More »

Forca: REFUZIMI I VOTIMIT TË VENDIMIT PËR INTERESA PERSONALE

Refuzimi i votimit të Vendimit për financim të përkohshëm të Komunës së Ulqinit, nga ana e këshilltarëve te subjekteve politike në Kuvendin e  Komunës së Ulqinit me përjashtim të Forcës së re demokratike, dëshmon mosgadishmërin dhe mospërgjegjsin e subjekteve politike. Me gjithë angazhimin maksimal të kryetarit të komunës z.Nazif Cungut, që për këto dy vite ka arritur ti shlyej borxhet ... Read More »

Këshilli gjyqësor: GAZMEND KALABREZI GJYKATËS

Këshilltari në Gjykatën themelore në Ulqin Gazmend Kalabrezi është zgjedhur për gjykatës të këtij institucioni gjyqësorë në mbledhjen e djeshme të Këshillit gjyqësorë të Malit të Zi. Kalabrezi deri pak kohë më parë ka punuar në Organet e vetëqeverisjes lokale në Ulqin. Me zgjedhjen e tij është kompletuar në mënyrë kadrovike ky institucion i rëndësishëm në këtë komunë. Read More »

MZP: ABAZOVIQ NË KRYE TË LISTËS

Kryesia e Malit të Zi Pozitiv ka pranuar propozimin e Këshillit komunal të kësaj parti në Ulqin që deputeti në Parlament Dritan Abazoviq të jetë bartësi i listës së këshilltarëve në zgjedhjet që do të mbahen me 26 janar. Sipas informatave që ka Portali UL-info, ndër dhjetë emrat e parë të kësaj listë do të jenë nënkryetarët e këshillit Safet Beci, Omer Bajraktari dhe Xhenan ... Read More »

Sport: EDHE SPORTISTËT NË PUSHIM

Mbas garave të sezonit të vjeshtës, Ulqinakët mund të jenë pjesërisht të kënaqur me rezultatet e arritura. Suksesin më të mirë e arritën hendbollistët të cilët gjenden në vendin e dytë të Ligës së parë të Malit të Zi. Ato në gjashtë ndeshje kanë arritur katër fitore dhe një humbje. Rezultate akoma më të mira kanë arritur futbollistët e Federalit, ... Read More »

KUR ADA I TAKOJ MALIT TË ZI

Ada në Bunë ka filluar të zhduket mbasi që në grykëderdhjen e këtij lum në det në vitin 1858 u fundos anija pronë e Antun Alegretit nga Trogiri, të cilën e drejtonte kapedan Naporeli. Me vite ky ishull është rritur, mirëpo Komisionet ndërkombëtare për kufizim në vitet 1881 dhe 1883 nuk janë marrë me të. Vetëm atëherë kur është bërë ... Read More »

Scroll To Top