Tuesday , November 12 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Në Festivalin në Bijelo Pole: VENDI I DYTË PËR ULQINAKËT

Shefqet Luca

Shfaqja “Servantes dhe Dulçinea”, në regjinë e Munib Abazit, fitoi vendin e dytë në Festivalin e amatorëve teatral të Malit të Zi, të 44 me radhë, i cili përfundoi mbrëmë. Juria e përbërë prej tre anëtarësh, të cilin e udhëhoqi Ivona Çoviq, ia ndau çmimin për rolin më të mirë mashkull Shefqet Lucës, gjegjësisht Mehmet Begut në dramën “Servantes dhe ... Read More »

OJQ “Horizonti i ri”: MARRËVESHJE BASHKËPUNIMI ME KOMUNËN E ULQINIT

Sot në Kabinetin e Kryetarit të Komunës së Ulqinit, u nënshkrua MARRËVESHJE BASHKËPUNIMI në mes të Komunës së Ulqinit dhe organizatës së shoqërisë civile “Horizonti i Ri”, i cili parasheh hartimin e Planit Lokal të Veprimit për të rinj. Në takimin në të cilin, përpos Kryetarit të Komunës z. Fatmir Gjeka, morën pjesë edhe nënkryetarët e komunës – z. Ardijan ... Read More »

Të shtunën: EKSPOZITA E PIKTURAVE TË ARTISTEVE NGA ULQINI

Vera Androvic

Të shtunën, më 7 qershor, me fillim në ora 19:30 në Qendër për kulturë në Ulqin do të hapet ekspozita e pikturave të Punëtorisë artistike për të rritur nga Ulqini. Kjo punëtori ekziston që prej vitit 2007dhe e drejtojnë dy artiste tona të njohura, Renata Mashanoviq Rijavec dhe Vahida Hasanagiq Nimanbegu. Me piktura të veta do të prezantohen: Lilana Glenxha, ... Read More »

KK Albulena: NË VIJIM PËRGATITJET PËR KAMPIONATIN BALLKANIK

Karate klubi Albulena

Më 14 dhe 15 qershor, në Stamboll (Turqi), do të mbahet Kampionati ballkanik në karate për grupmosha të reja. Në këtë garë do të marrin pjesë dhe dy garues perspektiv nga Klubi i karatesë “Albulena”, Milosh Dragojeviq dhe Basri Sadikoviq. Me to në Turqi do të udhëtojë edhe një nga trajnerët e tyre, Jasmin Hot, i cili njëkohësisht është edhe ... Read More »

Na Festivalu: ZA ULCINJANE KARTA 25 EURA

Southern Soul Ulqin

Nakon što je opština Ulcinj saopštila da će pružiti svaku vrstu pomoći za održavanje Southern Soul Festivala, organizatori ove prestižne manifestacije su kazali da će građani Ulcinja imati značajan popust na cijenu ulaznica. Naime, za strance praćenje tri dana trajanja Southern Soul festivala košta 44, za državljane Crne Gore 34, a za sve one koji imaju ličnu kartu izdatu u ... Read More »

Greva në „Ujësjellës”: SOT TAKIMI ME GJEKEN

Greva, Strajk, Ujesjelles dhe kanalizimi, Vodovod i kanalizacije

Punëtorët e Ndërmarrjes publike “Ujësjellës dhe kanalizime” kanë filluar dje grevën e përgjithshme me të cilën kërkojnë pagesën e pesë nga nëntë rrogat e prapambetura, pagesën e shpenzimeve të udhëtimit dhe shlyerjen e kontributeve për dy vitet e kaluara. Drejtuesit e Këshillit të grevistëve u takuan dje me kryetarin e komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka dhe kanë arritur marrëveshje që ... Read More »

Mbas 17 muajsh: RIPAROHET RRUGA NË KRRUÇ

Kruce, Krruc

Ekipi i Drejtorisë për komunikacion ka sanuar këto ditë dhjetë metra të rrugës magjistrale Ulqin-Tivar në Krruç. Kjo rrugë shumë e frekuentuar ishte e dëmtuar që prej janarit të vitit 2013, për shkak të erozionit të tokës. Përndryshe, në vijim është ndreqja e një pjesë të konsiderueshme të rrugës nga Ulqini drejt Tivarit, e cila është ndërtuar që në vitin ... Read More »

Në “Belvi”: FILLUAN TAKIMET E PUNËTORËVE TË SHËNDETËSISË

Hotel Bellevue

Në Plazhin e madh, në hotelin “Belvi”, mbrëmë kanë filluar Takimet e punëtorëve të shëndetësisë, të 57 me radhë. Këtë manifestim solemnisht e ka hapur sekretari gjeneral i Ministrisë së shëndetësisë të Malit të Zi Zoran Kesiq. Takimet, të cilët mbahen me moton “Pa kufij për dije”(Bez granica za znanje) do të zgjasin katër ditë gjatë të cilëve rreth 120 ... Read More »

Nga mesi i qershorit: KAMPIONATI SHTETËROR I PESHKIMIT NËNUJOR

Podvodni ribolov

Klubi i Ulqini “Buna”(Bojana) dhe Federata e peshkimit sportiv në det këtë vit do të jenë organizatorët e Kampionatit të 4 shtetëror në peshkim nënujor. Është paralajmëruar që kjo garë do të mbahet në Ulqin më 15 qershor. Peshkimi nënujor është një nga disiplinat e peshkimit që momentalisht është hit në Mesdhe. Numri i njerëzve që vendosin të merren me ... Read More »

Në Festivalin në Bijelo Pole: PUBLIKU KUPTOI MESAZHIN

Servantes i Dulcinea

Në diskutimin e sotëm mbi shfaqjen “Servantes dhe Dulçinea”, e cila mbrëmë është luajtur në kuadër të Festivalit të 44 tradicional të amatorëve teatral të Malit të Zi në Qendër për kulturë të Bijelo Poles, është arritur përfundimi që ajo dha mjeshtri regjisoriale dhe aktoriale të nivelit të lartë. Anëtaret e jurisë Ivona Çoviq dhe Dragana Tripkoviq i uruan Ulqinakët ... Read More »

Scroll To Top