Friday , April 3 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Paradrafti:PRAPË PLANIFIKOJNË ZONËN BREGDETARE

Plazhi i madh, Velika plaza

Plani hapësinor i përdorimit të veçantë për Zonën bregdetare të Malit të Zi do të mbulojë akuatoriumin detar (rreth 2540 km2), si dhe pjesën e tokës tek të gjashtë komunat bregdetare, thuhet në udhëzimet programore për sjelljen e këtij dokumenti. Ai tani është në fazën e Paradraftit, dhe, siç mëson Portali Ul-info, është dërguar për dhënie të mendimit komunës së ... Read More »

Statistikë: ULQININ E VIZITUAN TURISTËT NGA 50 VENDE

Sipas të dhënave zyrtare, prej fillimit të këtij vit rivierën e Ulqinit e vizituan turistët nga 50 vendet e botës. Këtu kishte mysafirë edhe nga Zambia, Kirgistani, Zelanda e Re, theksojnë nga Organizata turistike. Më së shumti turistë në Ulqin tradicionalisht ka nga Kosova, pastaj vijnë mysafirët nga Rusia, Bosnja dhe Hercegovina, Serbia, Zvicra, Gjermania dhe Polonia. Rreth 95 për ... Read More »

Në Kala: MRREKULLOI “EHO ODISEJA”

Eho Odiseja

Ovacionet të cilat mbrëmë në Kala, në Skenën verore të mbushur plotë në Tregun e robërve, ka përjetuar ansambli vokal “Eho Odiseja” nga Beogradi, ka vërtetuar që Ulqinakët janë të etur për ngjarjet kulturore. Ky grup duke performuar pjesët e mjeshtrave të muzikës klasike italiane, si dhe atyre franceze, spanjolle dhe ruse, me disa “evergreen” të njohur, ka kënaqur të ... Read More »

Në Galerinë e Qendrës: U FESTUA 80 VJETORI I DR SIMË DOBRECIT

Sime Dobreci

Në prani të një numri të madh të qytetarëve të Ulqinit, mbrëmë në Galerinë e Qendrës për kulturë është festuar 80 vjetori i jetës së prof. dr. Simë Gjon Dobrecit. Mbi jetën e ndershme dhe punën e këtij njeriu të vyeshëm dhe të guximshëm golën drejtori i Qendrës Nail Draga, kryetari i Shoqatës së krijuesve shqiptarë në Mal të Zi ... Read More »

Parashikimi i motit: FILLOI VAPA E GUSHTIT

Prej sot në Adriatikun jugor filluan ditët shumë të nxehta. Temperaturat e ajrit, siç tregojnë parashikimet, deri në fund të javës tjetër, për çdo ditë do ti kalojnë 35 gradë Celsius. Do të jetë, pra, me diell, shumë nxehtë dhe me erë të dobët jugore. Më së nxehti do të jetë të mërkurën, kur temperatura e ajrit do ti afrohet ... Read More »

Zenka: ÇKA NDËRTOHET TEK „HOLLEGROJA”

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve Mehmed Zenka ka pyetur në mbledhjen e djeshme të Kuvendit komunal për çfarë do të shërbejë objekti i cili po ndërtohet në afërsi të restorantit “Hollegro” në Plazhin e vogël. Në tabelën e cila pak kohë më parë formalisht është vendosur afër objektit thuhet që aty do të ndërtohet hapësira për parking. “Për të ... Read More »

OT: MYSAFIRË PËR NJË TË PESTËN MË SHUMË SE VJET

Sipas të dhënave të Organizatës turistike të cilët iu dhanë Portalit Ul-info, në rivierën e Ulqinit këtë fundjavë pushojnë mbi 27 mijë mysafirë, që është për 20 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar. Më së shumti mysafirë janë në akomodimin privat, 24 mijë, në hotele pushojnë tre mijë, derisa në kampe 280 mysafirë. Nga ... Read More »

Dje në Ulqin: TRE AKSIDENTE KOMUNIKACIONI

Policia, Policija

Të premten në Ulqini ndodhën tre aksidente komunikacioni, por për fat të mirë pa pasoja të rënda. Më së shumti fat kishin, siç shkruan “Dan”, vendasit E.T. dhe S.P. të cilët në orët e para të mëngjesit me “golf 2”, me targa UL-AD 848, goditën gardhin mbrojtës të urës në Port Milenë. Konstruksioni metalik e përballoi goditjen e fuqishme të ... Read More »

Avdiu: 40L/SEC NGA UJËSJELLËSI REGJIONAL

Kroni, Uji, Cesma, Voda

Drejtori i ndërmarrjes publike “Ujësjellës dhe kanalizim” në Ulqin Fehim Avdiu ka deklaruar që këto ditë Ulqini merr 40 litër ujë në sekondë nga Ujësjellësi regjional. Ai shtoi që në shtator, kjo sasi do të reduktohet konsiderueshëm, gjegjësisht nga ky sistem do të merren 15l/sec, sa është marr edhe në qershor. Sipas fjalëve të tija, këtë sezon Ulqini nuk do ... Read More »

BI: LAJMËRIMET PËR HAXH DERI ME 20 GUSHT

Meka, Qabja, Bajram

Të gjithë ato që këtë vit dëshirojnë të vizitojnë Qaben, gjegjësisht Meken, duhet të lajmërohen deri më 20 gusht në zyrat e Bashkësisë islame të Ulqinit, zyrtarisht njoftohet nga ky institucion. Siç theksohet, çmimi i haxhit të sivjetmë është tre mijë euro. Haxhi është, përndryshe, detyrimi i pestë i myslimanit. Haxhi forcon myslimanin në përballjen me vështirësitë dhe problemet e ... Read More »

Scroll To Top