Thursday , May 28 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Telekom: INTERNET FALAS NË PESË LOKALITETE NË ULQIN

Malá Plaža a hradby mesta Ulcinj

Telekomi i Malit të Zi ka njoftuar që në pajtim me angazhimin strategjik që qasja në internet ti sigurohet numrit sa më të madh të qytetarëve, ka mundësuar përdorim falas të internetit në disa lokalitete në Ulqin. Përdorimi falas i Wifi tani është i mundshëm në lokalitetet Riva MNE, restorant Plaza, City bar, Hoteli Otrant dhe Kopakabana beach restorant. Siç ... Read More »

OT Ulqin: MYSAFIRË 17 PËR QIND MË SHUMË SE VJET

Ulqin, Ulcinj

Vizita shumë e mirë e mysafirëve në rivierën e Ulqinit vazhdon edhe në fund të gushtit. Sipas të dhënave të Organizatës turistike, në këtë komunë sot pushojnë 17 për qind më shumë mysafirë se vitin e kaluar në të njëjtën kohë, apo sipas treguesve fizik 7647. Rritjen më të madhe e shënojnë hotelet dhe kampet, madje 30 për qind, derisa ... Read More »

Dr. Nail Draga: LIBRI PARË NË SHQIP PËR ZEZAKËT E ULQINIT

(Ali Llunji, HARAPËT E ULQINIT, Botoi: Art Club, Ulqin 2013) Ndonëse për Ulqinin deri me tash  janë shkruar artikuj, studime e botime të veçanta publicistike e shkencore  të cilat kanë rëndësinë për kohën kur janë botuar, është hetuar mungesa e një botimi për një komunitet i cili jeton më shekuj në Ulqin. Fjala është për komunitetin afrikan të zezakëve apo ... Read More »

MD: KACEMA TI JEPET NË MENAXHIM KOMUNËS OSE PESHKATARËVE

Kacema, Kaceme

Nga Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare kanë lajmëruar që “po punojnë që marinën Kacema  ta japin në menaxhim vetëqeverisjes lokale ose peshkatarëve”. Mbas vjedhjeve të shpeshta të motorëve dhe pajisjeve të anijes peshkatarët vendosen që vet ta paguajnë rojtarin, ndërsa prej të Mirave detare kanë kërkuar që të vendoset video mbikëqyrja. Nga ky institucion janë përgjigjur që ... Read More »

Hoteli në Sukë: PROJEKTI I RI ARSYEJA E TËRHEQJES SË KËRKESËS PËR LEJE

Hotel Jadran

Mediet e Podgoricës shkruajnë sot që kompania “Star of Montenegro” ka çuar dorë prej qëllimit që të marrë lejen e ndërtimit për ndërtim në vendin e hotelit të vjetër “Jadran” në Sukë. Siç thuhet, informata e firmës për tërheqjen e kërkesës për leje ndërtimi Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit është dorëzuar më 13 gusht. Sipas informatave që ka ... Read More »

Zbulim: PIRAMIDAT SHQIPTARE DERI NË ULQIN

Piramidat shqiptare

Shumë pak janë ata që kanë dëgjuar për Tumat e Shëngjinit në Lezhë, të cilat arkeologët i kanë quajtur pa frikë si ‘Piramidat Shqiptare’. Janë varret e lashta ilire të zbuluara nga gërmimet që janë bërë në malet e Shëngjinit, por që veç arkeologëve vetëm ndonjë turist aventurier ka mundur të depërtojë deri më tani. Dedë Margjoni, përgjegjës dhe restaurator ... Read More »

PHU: TË PAKTËN EDHE TRE SHQYRTIME PUBLIKE DERI MË 17 SHTATOR

Plani, Plan, Harta, Karta

Si afrohet fundi i shqyrtimit publik dymujor rreth Planit hapësinor-urbanistik (PHU) të Ulqinit deri në vitin 2020, ashtu intensifikohen aktivitetet e të gjithë palëve të interesuara. Siç mëson Portali Ul-info, deri më 17 shtator do të mbahen edhe të paktën tre shqyrtime publike rreth këtij dokumenti më të rëndësishëm planifikues për komunën e Ulqinit. Një shqyrtim publik do ta organizojë ... Read More »

Ulqin: TË MARTËN DELEGACIONI I KOMUNËS UDHËTON NË TURQI

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Delegacioni i komunës së Ulqinit, në krye me kryetarin e komunës Fatmir Gjeka, do të udhëtojë të martën, më 2 shtator, në vizitë zyrtare Republikës së Turqisë, mëson Portali Ul-info. Përveç Gjekes në delegacion i cili deri më 7 shtator do të qëndrojë në atë vend do të jenë dhe kryetari i Kuvendit Fuad Haxhibeti, nënkryetarët e komunës Safet Beci ... Read More »

Në Plazhin e madh: FILLOI “TURNEU I MIQËSISË”

Stadion Ulcinj, Stadiumi ne Ulqin, Fudbal, Futboll

Në Plazhin e madh sot filloi “Turneu i miqësisë” në futboll dhe mini përgatitjet për moshat e reja. “Pjesëmarrësit nga shtetet e regjionit dhe Mali i Zi do të kenë mundësinë që përveç ndeshjeve dhe stërvitjeve të shfrytëzojnë detin dhe motin e bukur për larje, ndërsa kush tregon interesim mund ta ndjek dhe shkollën e notit”, tha organizatori i këtij ... Read More »

Scroll To Top