Friday , December 4 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Dr Karamanaga: In memoriam Qazim Gorana (1929-2014)

Qazim Gorana - In Memoriam

Me 4 nëntor ndërroj jetë QazimGorana. I takon familjes së vjetër Ulqinake. Shkollën fillore e përfundon në Ulqin, kurse të mesmen bujqësore në Tivar. Si kuadër i nevojshëm menjëherë punësohet në Kooperativën bujqësore të Ulqinit. Pas disa viteve vazhdon studimet e agronomisë në Prishtinë. Kthehet në vendlindje dhe një kohë të gjatë është udhëheqësi i Kooperativës bujqësore në Katërkollë. Kështu është ... Read More »

Ferara: NDRIÇIMI I KALASË, TV ULQINI SA MË CILËSOR

Hotel-Dvori-Balsica-Ulcinj-Montenegro-8

Drejtori i njohur i fotografisë në televizionin shtetëror italian RAI, Franko Ferara, ka qëndruar sot në vizitë zyrtare në Ulqin. Siç mëson Portali UL-info, ai ia prezantoj kryetarit të komunës Fatmir Gjeka projektin e ndriçimit të bedenave të Kalasë. Bashkëbiseduesit janë pajtuar që ky ndriçim do të ishte atraksion për të gjithë vizitorët e Ulqinit, si dhe që ky projekt ... Read More »

Turqit deklaruan: DERI PËR VIT TË RI FILLON NDËRTIMI I AKVA PARKUT

Akva park

Mbas hapjes së djeshme të ofertave në tenderin për qiradhënie afatgjate të tokës në Shtoj, është e qartë që kompania turke “Polin” do të ndërtojë akva parkun në Ulqin. Kjo kompani e njohur është e vetmja e cila ka dorëzuar ofertën në shpalljen publike të cilën me 1 tetor e ka hapur komuna e Ulqinit. Siç mëson Portali UL-info, drejtuesit ... Read More »

Deputetja Gjurashkoviq: “INFORMERI” DUHET TË FIKET

Ljiljana Djuraskovic, Lilana Gjurashkoviq

Deputetja e Frontit demokratik në Kuvendin e Malit të Zi dr Lilana Gjurashkoviq ka kërkuar nga prokuroria shtetërore, së bashku me tre koleget e saja deputete, që të ndalohet tabloidi “Informer MZ”. Ato dhe e plotësuan padinë penale kundër kësaj gazetë dhe redaktorit të saj Novak Uskokoviq për shkak të fushatës së pistë të cilën e zhvillojnë në vazhdimësi kundër ... Read More »

Kriporja: AKOMA NUK KA ASNJË OFERTË, POR…

Kriporja, Solana

Në tenderin për qiramarrje të Kripores, i cili është shpallur më 18 tetor, deri tani nuk ka mbërritur asnjë ofertë zyrtare. Por, ka disa kompani të cilat kanë shprehur interesimin të marrin këtë ndërmarrje më të vjetër të Ulqinit, njoftoi administruesi i falimentimit Ognjen Jovoviq. Ai theksoi që, megjithatë, do të ishte joserioze të flitet për emra, para se të ... Read More »

Bardhi: PREJ SOT JAM DEPUTET

Mehmet Bardhi

Kryetari i Lidhjes demokratike Mehmet Bardhi ka deklaruar që prej sot kanë kaluar dy vite nga kontitutimi i përbërjes aktuale të Kuvendit të Malit të Zi dhe që atij, në bazë të marrëveshjes së koalicioniz me Lidhjen demokratike dhe Alternativën shqiptare, tani i takon mandati. “Pres që nga fillimi i javës së ardhshme të marrë vendin e deputetit në Parlament”, ... Read More »

Në Durrës: KONCERT I GJYLIE PELINGUT

10804919_10202977526222222_1989470335_n

Të mërkurën, më 12.11.2014, me fillim në ora 18, në sallën e teatrit “Aleksandër Mojsiu” në Durrës do të mbahet koncerti recital i sopranos Ulqinake Gjylie Pelingu. Koncerti, i cili do të udhëhiqet nga artistja e njohur shqiptare Manjolla Nallbani, do të përcillet nga orkestra e harqeve “Aleksandër Mojsiu”, me dirigjent Petrika Afezolli, përndryshe dekan i Akademisë së arteve në ... Read More »

Nesër në Ulqin: INFO DITA

Plazhi i madh, Velika Plazha

Me rastin e përfundimit të projektit “Kyçja e shoqërisë civile në planifikimin e menaxhimit integral të zonës bregdetare”, të cilin e bënë Instituti për sipërmarrje dhe zhvillim ekonomik, në Ulqin nesër do të mbahet “Info dita”. Është planifikuar që këtë ditë të mbahet konferenca përfundimtare në ndërtesën e Komunës së Ulqinit, punëtoria artistike në foshnjoren “Solidariteti”, kuic i dijes për ... Read More »

Në Podgoricë: TAKIMI GJUKANOVIQ-GJEKA

Millo Gjukanoviq, Milo Djukanovic,  Fatmir Gjeka

Kryetari i Qeverisë së Malit të Zi Millo Gjukanoviq është takuar sot në Podgoricë me kryetarin e komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka, mëson Portali UL-info. Në këtë takim Gjeka e njoftoi në hollësi për projektet në Ulqin realizimi i të cilëve është në vijim, sidomos për ato që planifikohen, para së gjithash për përmirësimin e ofertës turistike. Gjukanoviq tha që ... Read More »

KK: TË PREMTEN PËR KREDI, OPOZITA KËRKON TË DHËNAT PËR BUXHET

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Të premten e ardhshme këshilltarët e Parlamentit lokal në mbledhjen e jashtëzakonshme duhet të sjellin vendimin për hipotekë për kredi i cili duhet të merret nga Atlas banka, është vendosur sot në mbledhjen e Kolegjiumit tek kryetari i Kuvendit komunal Fuad Haxhibeti. Është arritur marrëveshja që të shpallet tenderi për shitjen e pronës komunale në Pinjesh. Në ndërkohë, opozita ka ... Read More »

Scroll To Top