Wednesday , November 20 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Komuna e Ulqinit: NË PANAIRIN E MOSTARIT ZYRTARËT, FERMERËT DHE FOLKLORI

Mostar

Në panairin e madh ndërkombëtar “Ditët e qershisë”(Dani tresnje), i cili për të 12 herë mbahet në qendër të Hercegovinës, në Mostar, nga 28 deri më 30 maj, komuna e Ulqinit do të përfaqësohet në nivel të lartë. Në këtë manifestim të ekonomisë, bujqësisë, ushqimit dhe turizmit do të marrin pjesë mbi 300 ekspozues, ndërsa komuna e Ulqinit është partner ... Read More »

Në kampionat në Nikshiq: SUKSES I KLUBIT “ULQINI”

Karate klub Ulqin

Dje, më 24 maj, në Nikshiq u mbajt Kampionati i Malit të Zi për fatosa, pionier dhe shpresa në karate.Kampion të Malit të Zi u shpallen: Sara Kollari, Yllëza Rama, Xhenisa Dervishaga (Kata ekipore), Yllëza Rama (Kata individuale), Ensar Marshiq (Kata individuale) dhe Diellëza Rama (Luftëra individuale). Poashtu, nënkampion të Malit të Zi u shpallen 5 garues në disiplina individuale ... Read More »

Suksesi i ri i “Servantesit dhe Dulcinesë”: FTESË NË FESTIVALIN NË B.POLE

Servantes dhe Dulcinea

Drama “Servantesi dhe Dulçinea”, në regjinë e Munib Abazit, do të marr pjesë në Festivalin e 44 të amatorëve teatral të Malit të Zi.Ky manifestim i rëndësishëm në nivel shtetëror do të mbahet në Bijello Pole prej 2 deri më 5 qershor. Tanimë është bërë rregull që shfaqjet nga ky Festival të prezantojnë Malin e Zi në manifestimet e ngjashme ... Read More »

Kampionati i Malit të Zi në karate: SHKËLQEN ALBULENA

Karate klubi Albulena

Në Nikshiq të shtunën është mbajtur kampionati i Malit të Zi për fatosa, pionier dhe shpresa në kata dhe lufta. Klubi i karatesë “Albulena” është paraqitur me nëntë garues, dhe atë tre në kata dhe gjashtë në lufta.Rezultatet në Kata Ekipi i Albulenës në kata, e datëlindjes 2004-2005, ka fituar vendin e tretë. Këtë ekip e përbëjnë Faruk Hasanaga, i ... Read More »

„Pranvera në Anë të Malit”: DITA QENDRORE E MANIFESTIMIT

Pranvera ne Ane te Malit

Sot është dita përfundimtare, qendrore, e manifestimit “Pranvera në Anë të Malit”, i cili ka filluar të premten. Është parashikuar që të mbahen një sërë ngjarjesh interesante, ndërsa publiku me vëmendje të veçantë do të pres koncertin e ansamblit kombëtarë të këngëve dhe valleve “Shota” nga Prishtina. Tek restoranti “Lamiga” do të mbahet gjuajtja e piatelave. Të gjithë gjuetarët nga ... Read More »

Botimet e reja: “ARKITEKTURA SIZMIKE” E MENTOR LLUNJIT

mentori

Nga botimi këto ditë ka dale libri “Aseizmicko projektovanje i arhitektura” (Arkitektura sizmike) e inxhinierit të diplomuar të ndërtimtarisë Mentor Llunji.Botuesi i këtij libri me vlerë është “MSPROJECT”. Libri më herët është botuar në gjuhën shqipe. Llunji është projektues i konstruksioneve, konsulent ekspert dhe revident në më shumë se 250 projekte, të të gjitha llojeve, në disa shtete. Read More »

Qeveria: JEPET ME QIRA FUSHA E SHASIT

Ministria e bujqësisë dhe zhvillimit rural prof.dr Petar Ivanoviq ka nënshkruar sot kontratën për qiramarrje të tokës bujqësore Fusha e Shasit me përfaqësuesit e firmës “PAKAEUROPE” nga Ulqini. Është thënë që me qira jepet sipërfaqja prej 65,3 hektar, me çmim të qiramarrjes vjetore prej 98 mijë euro. Sipas fjalëve të Ivanoviqit, me këtë është shënuar edhe një fitore e punës ... Read More »

Parashikimi i motit: KTHJELLIM PASDITE

Vranesira, Oblacno

Sipas parashikimit të meteorologëve, në Adriatikun jugor pasdite do të vijë deri tek kthjellimi. Moti i bukur do të mbizotërojë gjatë tërë javës së ardhshme. Temperatura pa ndryshime të mëdha, vetëm të hënën do të jetë diç më nxehtë. Read More »

BI: MBLEDHIN NDIHMË PËR BdheH

Poplave, permbytjet

Për shkak të pasojave katastrofale të motit të keq, Bashkësia islame në Mal të Zi organizon këto ditë mbledhjen e ndihmës për njerëzit e rrezikuar në Bosnje dhe Hercegovinë. “Kontributet tuaja mund të paguani në hapësirat e Këshillit në të gjithë qytetet e Malit të Zi, ndërsa aksioni zgjat deri më 30 maj. Të jemi humanë dhe ti ndihmojmë atyre ... Read More »

Kuvendi i MZ: ABAZOVIQ PËRCJELL ZGJEDHJET NË UKRAINË

Anëtari i Këshillit për marrëdhënie ndërkombëtare dhe integrime evropiane në Kuvendin e Malit të Zi dhe deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq do të përcjell zgjedhjet presidenciale të cilët të dielën, më 25 maj, mbahen në Ukrainë si anëtar i misionit vëzhgues të OSCE (OEBS). Për shkak të situatës kritike në të cilën gjendet Ukraina, sidomos për shkak ... Read More »

Scroll To Top