Thursday , May 28 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Në fund të shtatorit: DREJTUESIT E KOMUNËS SË ULQINIT NË VIZITË TURQISË

Ministri Turk

Delegacioni i komunës së Ulqinit, në krye me kryetarin Fatmir Gjeka, ka fituar ftesën që në fund të shtatorit të qëndrojë në vizitë zyrtare Turqisë. Është planifikuar që gjatë vizitës disaditore në këtë vend drejtuesit e komunës të flasin me disa ministra në qeverinë e Republikës së Turqisë të cilët këtë pranverë vizituan Ulqinin. Gjeka me bashkëpunëtorë do të pranohen ... Read More »

Tjetër sukses i Ulqinakut: “Kiyamet” i Nikolaidisit në turqisht

cover

Në edicionin e shtëpisë botuese nga Stambolli “Aylak Kitap” është botuar përkthimi në turqisht i romanit “Ardhja” i Andrej Nikolaidisit. “Ardhja” është tregim detektivësh i cili zhvillohet në atmosferën e apokalipsës, kështu që përkthyesi i romanit Akin Terzi ka vendosur ta quajë “Kiyamet”. Ky Ulqin për romanin “Parezija” fitoi Çmimin e Bashkimit evropian për letërsi si dhe çmimin shtetëror malazez. Read More »

OT: SEZONI NUK DORËZOHET

Panorama Jadran. Mala plaza

Në rivierën e Ulqinit vazhdon trendi shumë i mirë i vizitave, lajmërohet për Portalin Ul-info nga Organizata turistike. Sipas të dhënave të mbledhura sot, në këtë komunë qëndrojnë 28 621 mysafirë, që është për pesë për qind më shumë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar. Më së shumti mysafirë pushojnë në akomodimin privat, 24 830, në hotele 3173, ... Read More »

Skena verore: SONTE DRAMA, NESËR KONCERT

Skena verore, Letnja scena

Në Skenën verore në Kala sonte, me fillim në ora 21.00, dashamirësit e kulturës do të kenë mundësi të shohin shfaqjen “Një burrë me dy gra”, të teatrit “Rei Counei” nga Tirana, ndërsa në regji të Gjergji Menes. Natën e ardhshme (të shtunën), me fillim në ora 21.00, dashamirësit e kulturës do të kenë mundësi të dëgjojnë koncertin e grupit ... Read More »

Gjoni: KREDIA VONON SEPSE BANKA KËRKON NDËRTESËN E QENDRËS PËR KULTURË

Hadixha Gjoni, Hadidza Djoni

Shefja e Klubit të këshilltarëve të Unionit demokratik të Shqiptarëve Hatixhe Gjoni deklaroi që, sipas informatave që ka ajo, kredia prej 1,2 milion euro nga Atlas banka vonon sepse banka si garanci kërkon ndërtesën e Qendrës për kulturë. “Për dallim nga disa rastet e mëparshme kur për hipotekë është ofruar tokë, tani kërkohen objektet. Për këtë arsye shtrohet pyetja a ... Read More »

Axhemoviq: KREDIA NGA FONDI SË SHPEJTI, PRESIM PËR ATLAS BANKËN

Valdet-Axhemoviq-Ulqin

Sekretari i Sekretariatit për buxhet dhe financa në komunë të Ulqinit Valdet Axhemoviq ka deklaruar që 564 mijë euro kredi nga Fondi investues-zhvillimor së shpejti do të jenë në dispozicion të administratës lokale. “Kjo kredi është çështje e kryer dhe pres që së shpejti do të disponojmë me mjetet e planifikuara të cilat do të caktohen për investime në infrastrukturë, ... Read More »

Pronarët e motorëve të vjedhur: E DIMË KUSH JANË VJEDHËSIT

Kacema, Kaceme

Policia ka arrestuar dje disa persona për të cilët pronarët e motorëve të vjedhur dyshojnë që në natën në mes të mërkurës dhe të enjtes ju kanë vjedh motorët e anijeve në Kaceme, por mbas marrjes në pyetje ato u lëshuan. Siç njoftuan për “Vijesti” nga policia, nuk kishte prova të mjaftueshme që këto persona të mbahen ose që eventualisht ... Read More »

Parashikimi i motit: EDHE DITËT E ARDHSHME KRYESISHT ME DIELL

Plazhi i madh, Velika plaza, Rana, Deti

Gjatë ditëve të ardhshme në Adriatikun jugor do të mbizotërojë mot kryesisht me diell, njoftuan meteorologët. Kushtet do të jenë ideale për larje në plazh: temperatura ditore e ajrit do të sillet rreth 30, ndërsa e detit rreth 25 gradë Celsius. Për dallim nga ditët e mëparshme, deti do të jetë i qetë, ndërsa era e dobët deri në mesatare. Read More »

Scroll To Top