Tuesday , March 31 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Rotari klub: ZAMI MAVRIQ KRYETAR I RI

Carshia Ulqin, Carsija Ulcinj, Kaldrma, Kalldrami

Sipërmarrësi Zami Mavriq pak kohë më parë është zgjedhur për drejtues të Rotari klubit Ulqin. Ai në këtë funksion do të jetë në një vit të ardhshëm. Mavriq në vendine  kryetarit e zëvendësoi profesorin e muzikës dhe sipërmarrësin Jusuf  Lika. Në Mal të Zi ka gjashtë rotari klube. Ky i Ulqinit është themeluar në vitin 2006, mbas Budvës dhe Podgoricës. Read More »

Kuvendi i MZ: TË MËRKURËN LIGJI PËR ULLISHTARI

Ulliri, Maslina, Ullishta, Maslinada

Kuvendi i Malit të Zi do të shqyrtojë të mërkurën Propozim ligjin për ullishtari. Me këtë akt, siç shpjegoi ministri i bujqësisë Petar Ivanoviq, është futur definicioni i ullishtës, gjegjësisht që bëhet fjalë për sipërfaqe minimale prej 0,5 hektar dhe numrin minimal të trungjeve 200 për hektar. Me ligj është parashikuar dhe regjistri i ullishtarëve, si dhe kategorizimi i vajit ... Read More »

Komuna: PRESIN ZHBLLOKIMIN E LLOGARISË JAVËN E ARDHSHME

Euro, Monedha, Novac

Mbas më shumë se 40 ditë, xhiro llogaria e komunës së Ulqinit mund të zhbllokohet në fund të javës së ardhshme, është njoftuar Portalit Ul-info nga administrata lokale. Deri tani komuna e Ulqinit ka paguar rreth gjysmë milioni euro prej gjithsej 700 mijë për të cilën shumë ishte e bllokuar xhiro-llogaria me vendime të gjykatave malazeze. Pjesa më e madhe, ... Read More »

GJARPRI – KAFSHË E SHENJTË TEK ILIRËT

Kulti i gjarprit tek Iliret

Gjarpri është, pohon Aleksandar Stipçeviq (1976), simbol i cili në mes të gjithë tjerëve ishte më i rëndësishmi dhe “më iliri” në të gjithë trojet ilire. Ai është konsideruar si rojtar i shtëpisë dhe nuk guxohej të vritej, sidomos jo të prehet përgjysmë. Për Ilirët, pra, ishte shumë i rëndësishëm kulti i gjarprit dhe e gjithë ornamentika e tyre ishte ... Read More »

Moti: GJYSMA E DYTË E KORRIKUT DHE GUSHTIT MË TË NXEHTË SE MESATARJA

Plazhi i madh, Velika plaza, Rana, Deti

Meteorologët kanë njoftuar që vetëm në gjysmën e dytë të korrikut duhet të presim vapa të theksuara në Adriatikun jugor. Parashikimet sezonale të motit parashohin edhe që gushti do të jetë pak më i ngrohtë se mesatarja, ndërsa reshjet do të jenë në nivel të zakonshëm. Pak më e lartë se mesatarja do të jetë shtypja e ajrit. Kjo padyshim ... Read More »

Njohja për ullishtarët: CAKULI DHE SADIKU ANËTARË TË OIC

Në tubimin e mbajtur pak kohë më parë të Këshillit ndërkombëtarë për ullinj (OIC) në Split si përfaqësues të Malit të Zi në këtë organizatë me renome u zgjodhën dhe Ulqinakët Xhaudet Cakuli dhe Fatmir Sadiku. Siç thuhet në lajmërim nga ky tubim, ato do të jenë anëtarë të ri të Këshillit, me mandat deri në fund të vitit 2015. ... Read More »

Nga albumi i sulltan Abdul Hamidit: DY FOTOGRAFI TË VJETRA TË ULQINIT

Ulqini (vjeter) ne funt te shekullit 19, 1880-1900

Pak kohë më parë opinionit u prezantuan dy fotografi të vjetra të Ulqinit të cilat ndodheshin në albumin privat të sulltan Abdul Hamidit (1876-1909).Bëhet fjalë për një nga sundimtarët më të mençur dhe që udhëhoqi më gjatë në Perandorinë Osmane, ditëlindja e të cilët, me theksimin e flamurit turk në direk, çdo herë është festuar në anijet Ulqinake. Fotografitë janë ... Read More »

Opozita: TRE VITE NUK ËSHTË MIRATUAR RAPORTI I PUNËS SË KRYETARIT

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Në mbledhjen e ardhshme të Parlamentit lokal këshilltaret e opozitës do të pyesin pse përveç raportit të punës të ndërmarrjeve publike nuk është edhe ai kryesori, raporti mbi punën e kryetarit të komunës së Ulqinit. Siç thanë për Portalin Ul-info, ky është detyrim ligjor i cili duhet të kryhet të paktën një herë në vit. Për tre vitet e kaluara ... Read More »

NHT “Riviera e Ulqinit”: NGA SHITJA E MAGAZINËS KOMPENSIMET PËR PUNËTORË

Riviera e Ulqinit, Ulcinjska rivijera

Nga Ndërmarrja hotelerike-turistike “Riviera e Ulqinit” është deklaruar që parat e fituara nga shitja e magazinës në Totosh në pjesën më të madhe do të shpenzohen për pagesën e kompensime për punëtorët që do të largohen nga puna. “Presim që rreth 80 të punësuar që janë para pensionit ose për arsye tjera dëshirojnë të lëshojnë firmën, do të vendosin të ... Read More »

Sezoni në Durrës: PUNOJNË ME 20 % TË KAPACITETEVE

Muaji i Ramazanit “boshatis” plazhin e Durrësit. Operatorët turistikë deklaruan se hotelet dhe lokalet punojnë me 20 për qind të kapacitetit të tyre. Gjatë 10 ditëshit të parë të korrikut ka një ulje drastike të frekuentuesve të plazhit më të madh në vend, i cili prej vitesh është bërë destinacioni edhe i pushuesve nga Kosova e shqiptarët e Maqedonisë. Në ... Read More »

Scroll To Top