Friday , January 24 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Të dielën në Ulqin: KAMPIONATI SHTETËROR NË PESHKIM NËNUJOR

Podvodni ribolov

Nga Klubi për peshkim sportiv “Buna” nga Ulqini kanë njoftuar që këtë të diel në bregdetin e Ulqinit do të mbahet Kampionati i Malit të Zi në peshkim nënujor, i 4 me radhë. Në këtë garë do të marrin pjesë 25 peshkatar nga gjashtë skuadra sportive nga Mali i Zi. Organizatori kryesor i këtij manifestimi është Federata malazeze për peshkim ... Read More »

Canka: NDËRTIMI I EGËR NË EKSPANSION

Mustafa Canka

Një nga problemet më të mëdha në Ulqin është ndërtimi i egër. Kohën e fundit ai ka përshkallëzuar. Edhe pse ka filluar sezoni turistik, në mënyrë të paligjshme po ndërtohen rreth pesëdhjetë objekte në tërë territorin e komunës – nga Krruçi në Adë. Po ndërtohen shtëpi të mëdha, nuk paguhen detyrimet, kaosi urbanistik mbizotëron në komunë edhe pse tashmë ka ... Read More »

KKSH: SEMINAR PËR ARSIMIN SHQIP

Genci Nimanbegu

Këshilli Kombëtar i Shqiptarve në Malin e Zi me datë 14-15 qershor 2014 në Ulqin, në hotelin Otrant, do të organizoj seminarin me temë: “Pozita dhe nevojat e arsimit shqip në Malin e Zi”. Në seminar do të diskutohet për problematikën e arsimit shqip në Malin  e Zi, me fokus të veçantë në lëndët: Gjuhë shqipe e letërsi, histori, gjeografi, ... Read More »

Shkollat: PUSHIMI FILLON TË HËNËN

shkolla e mesme Vellazerim Bashkim, srednja skola Bratstvo jedinstvo

Pushimi veror për nxënësit e shkollave fillore dhe të mesme zyrtarisht fillon të hënën, më 16 qershor. Për nxënësit e viteve përfundimtare viti shkollor ka mbaruar më 20 maj. Viti i ri shkollor, 2014/2015, fillon të hënën më 1 shtator. Read More »

Promovimi: GAZETARËT NGA REGJIONI NË ULQIN

Ulqin, Ulcinj

Grupi studimor i mediumeve nga Serbia qëndron sot në vizitë Ulqinit gjatë të cilës do të vizitojë lokalitetet më interesante turistike në rivierën e Ulqinit, mëson Portali Ul-info. Këtë vizitë e ka organizuar Organizata turistike e Ulqinit në bashkëpunim me Organizatën nacionale turistike në kuadër të fushatës promovuese në tregjet e regjionit. Javën e ardhshme Ulqinin do ta vizitojnë dhe ... Read More »

Në Ulqin: MBLEDHJA E PËRBASHKËT E KËSHILLAVE TË KUVENDIT TË MZ DHE SHQIPËRISË

Hotel-Dvori-Balsica-Ulcinj-Montenegro-8

Këtë fundjavë në “Pallatin e Ballshajve” do të mbahet mbledhja e përbashkët e këshillave të Kuvendit të Malit të Zi dhe Shqipërisë në kompetencën e të cilëve është komunikacioni. Nga gjashtë anëtarë të këshillave përkatës nga të dyja anët do të flasin mbi dinamikën e ndërtimit të rrugës Plavë-Podgoricë, e cila kalon nëpër Shqipëri, si dhe për ndërtimin eventual të ... Read More »

Të dielën, më 15 qershor: TË GJITHË NË RUMI

Shoqata e Bjeshkatarëve “Rumia” më datën 15 qershor organizon Daljen tradicionale në majen e Rumisë. Nisja nga Ulqini do të bëhet në orën 4.00, kurse nga fshati Brisku Naltë në orën 6.00. “Të gjithë pjesëmarrësit që do të na bashkëngjiten të përgatisin veshmbathje të përshtatshme dhe të marrin sasi të nevojshme ushqimi dhe së paku katër litra ujë. POROSISIM që ... Read More »

Policia: PËRGATITJE PËR SEZONË

reg-ulcinjska-policija

Drejtuesit e policisë së Ulqinit kanë mbajtur sot takim me qiramarrësit e plazheve me qëllim koordinimit sa më të mirë të punëve para sezonit të ardhshëm turistik. Takim i ngjashëm së shpejti do të organizohet edhe me pronarët e objekteve hotelerike në territorin e komunës, si dhe me subjektet tjera të ofertës turistike. Sipas të dhënave zyrtare të policisë, numri ... Read More »

Abazoviq: SULMI NË GJEKËN PAS ZGJEDHJEVE NË PODGORICË

Dritan Abazovic

 “Mund të them që me kujdes do të përcjell procesin dhe në fund me përgjegjësi politike do të sillem në pajtim me atë që do të jetë rezultati përfundimtar”, tha deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq për radio Antena M mbasi që kundër kryetarit të komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka është ngritur padia penale për shkak të keqpërdorimit ... Read More »

Scroll To Top