Friday , January 24 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Kryeprokurori shtetëror: GAÇEVIQ-ROGOVA DORËZON KANDIDATURËN

Vesna Gacevic Rogova

Avokatja e njohur nga Ulqini Vesna Gaçeviq-Rogova do të dorëzojë nesër Këshillit të prokurorisë kandidaturën për kryeprokuror shtetëror të Malit të Zi, shkruajnë “Dnevne novine”. Thuhet që ajo ishte gjykatëse në Gjyqin ekonomik në Gjakovë, si dhe kryetar i këtij institucioni. Kandidaturat për kryeprokuror shtetëror do të pranohen deri më 17 qershor. Read More »

Kanali i Kripores: ÇERDHE E MUSHKONJAVE, BRETKOSVA DHE GJARPËRINJVE

Plazhi i madh, Velika plaza

Mbasi që tash disa kohë Kanali i kripores nuk i shërben qëllimit, rrjedhjes së ujit të detit deri tek basenet në këtë fabrikë, ai është transformuar në kënetë në të cilën mblidhen mizat, mushkonjat, bretkosat dhe gjarpërinjtë, shkruajnë “Vijesti”. Gazeta citon vendasin Milan Xhikoviq i cili tha që Kanali kripores është shndërruar në deponi, derisa nga Port Milena përhapet era ... Read More »

Projekti: EUROPA SOT NË ULQIN

alberto kamarata

Fushata për ngritjen e vetëdijes së qytetarëve rreth përparësive të integrimeve europiane, anëtarësisë në BE dhe implementimit efikas të vlerave, politikave dhe standardeve europiane”, janë qëllimet e projektit të cilin Eko-qendra Delfin nga Kotorri po zhvillon me përkrahjen e BE-së. Nën prizmin e vlerave evropiane sot në Ulqin për këtë do të flasin me përfaqësuesit e Delegacionit të BE-së në ... Read More »

PDS: NUK E HUMBËM PUSHTETIN NË ULQIN

“Nuk është e saktë që PDS-ja ka humbur pushtetin në Ulqin. Në zgjedhjet e janarit PDS-ja ka hyrë si partia e tretë për nga fuqia dhe atë opozitare, ndërsa pas zgjedhjeve, me rritje prej mbi 30 për qind të përkrahjes së qytetarëve, është bërë partia më e fortë”, tha në polemikën e deputetin e Frontit demokratik Goran Danilloviq zëdhënësi i ... Read More »

Instituti Alternativa: PADIA KUNDËR GJEKËS – DYLUFTIM POLITIK?

Jovana Marovic

“Nuk dëshiroj të komentoi. Do të shohim çfarë do bëhet, kjo është deklarata ime për momentin”, tha për Antena M kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka mbasi që policia e Tivarit ka ngritur dje padi penale kundër tij për shkak të keqpërdorimeve deri sa ishte drejtor në “Ujësjellës”. Ky medium transmeton që Gjeka nuk është kryetar i parë i ... Read More »

Të mirat detare: “JADRANI” DO TË NDËRTOHET DERI NË 2016

Panorama Jadran. Mala plaza

Në ndërmarrjen publike për menaxhimin e të mirave detare në Budve sot është nënshkruar marrëveshja për dinamikën e ndërtimit të hotelit “Jadran”, mëson Portali Ul-info. Dy shtetas të Maqedonisë kanë blerë dje 95 për qind të aksioneve të firmës “Montenegro 2000”, ndërsa pesë për qind pronësi të kësaj firme i kanë “Të mirat detare”. Me marrëveshje janë precizuar detyrimet e ... Read More »

Sukubinë: GJATË VITIT KALOJNË 1,5 MILION UDHËTARË

Kufiri Sukubine Muriqan 3

Në pesë muajt e parë të këtij viti në pikën e përbashkët kufitare Sukubinë-Muriqan kanë kaluar 400 mijë udhëtar apo 115 mijë makina, që është për një çerek më shumë se vitin e kaluar, është njoftuar nga Drejtoria e policisë. Siç tha në Kuvendin komunal të Ulqinit shefi i policisë kufitare Svetislav Filipoviq, në këtë vendkalim gjatë vitit qarkullojnë rreth ... Read More »

Kosovë: THAÇI NË OPOZITË?

Haradinaj, Mustafa, Limaj

Partitë opozitare LDK-ja AAK-ja dhe NISMA për Kosovën janë marrë vesh për krijimin e koalicionit qeverisës. KTV merr vesh se këto subjekte kanë ndarë edhe postet më të larta shtetërore. Kështu, sipas kësaj marrëveshje, posti i kryeministrit do ti takojë AAK-së, presidenti dhe kryetari i kuvendit do ti LDK-së, ndërsa Nisma për Kosovën do të marrë postin e zëvendëskryeministrit. Kjo ... Read More »

„Dan“: PADIA PENALE KUNDËR GJEKËS

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Inspektorët e policisë së Tivarit dhe Seksionit për krim të organizuar kanë dorëzuar dje padinë penale kundër kryetarit të komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka për shkak të keqpërdorimit të funksionit zyrtar në shumë prej 160 mijë euro, shkruan „Dan“. Thuhet që padia kundër Gjekës është ngritur për periudhën kur ai ka kryer funksionin e drejtorit të „Ujësjellësit“. Hetuesit dyshojnë  që ... Read More »

Scroll To Top