Friday , September 25 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Aktorja Jankoviq: NË ADË GJITHMON NDJEHEM QETË

Nina Jankovic, Nina Jankoviq

Aktorja atraktive serbe Nina Jankoviq, e njohur nga seria “Montevideo, Bog te video”, ka deklaruar që “Ada e Bunës është vendi ku gjithmonë ndjehet e qetë”. “Atje shkojë çdo vit me miqtë e mi nga fakulteti. Kryesisht në fund të qershorit sepse nuk ka shumë njerëz dhe kënaqemi në pushim të vërtetë”, tha Jankoviq për “Pobjeda” duke theksuar që në ... Read More »

Dhuna në familje: RRAHU NUSEN ME DËRRASË, DJALI IA KTHEU ME SHKOP

Nasilje u porodici

Ngjarje e pazakontë ndodhi të martën në Ulqin, kur S.D. (73) ka goditur disa herë me dërrasë në kokë bashkëshorten e djalit D.D. (41), e pastaj kjo ja kthej në të njëjtën mënyrë. Në konflikt së shpejti është kyçur edhe T.D. (49) i cili doli në mbrojtje të bashkëshortes së vet D.D. dhe me shkop sulmoi nënën S.D., shkruan “Dnevne ... Read More »

Ligji për ullishtari: PREJ GJASHTË SHOQATAVE, TRE NGA ULQINI

Ulliri, Maslina, Ullishta, Maslina

Në seancën e djeshme konsultative në Kuvendin e Malit të Zi rreth  Propozim ligjit për ullishtari ishin të pranishëm përfaqësuesit e gjashtë shoqatave të ullishtarëve. Prej tyre tre ishin nga Ulqini: Shoqata e ullishtarëve Ulqini, Valdanos dhe Ana e Malit. Gjatë mbledhjes së Këshillit për turizëm, bujqësi, ekologji dhe planifikim hapësinor janë thënë një sërë vërejtjesh për draftin e këtij ... Read More »

Në panairin e turizmit në Paris: PREZANTOHET EDHE OFERTA E ULQINIT

Dijana Zana

Në kryeqytetin e Francës, Paris, sot përfundon panairi katërditor i turizmit “Top Resa”. Në këtë manifestim ishin të pranishëm rreth 30 mijë vizitorë, mbi një mijë përfaqësues të shtëpive mediatike edhe njerëzit e biznesit që planifikojnë investime në turizëm. Në kuadër të stendës malazeze është prezantuar edhe oferta e Ulqinit për çka u kujdes drejtoresha e Organizatës turistike Zana Sarvan. ... Read More »

Dr Gani Karamanaga: “Udhëtimi i një mjeku”

Gani Karamanaga

Shkolla tetëvjeçare Shkolla tetëvjeçare  ka qenë nën Kala. Sot aty është  vend i shprazët dhe  parashikohet vendparkim i madhë me garazhda.Mësimi ka qenë vetëm në gjuhën sërbo/kroate. Shkolla e sotme filloj të ndërtohet në vitin 1959 dhe ajo u mbarua pas disa viteve. Ishte viti shkollor 1952/53. Kam pasur gjashtë  vjetë dhe  mësuesi  i klasës së parë nuk donte të ... Read More »

Komuna: MINISTRI I KOSOVËS NË VIZITË ULQINIT

Ministri kosovar

Ministri i zhvillimit ekonomik në qeverinë e Republikës së Kosovës Fadil Ismajli me bashkëpunëtorë ka qëndruar të enjten në vizitë zyrtare në komunë të Ulqinit. Me delegacionin e lartë nga Prishtina kanë biseduar drejtuesit e komunës së Ulqinit në krye me kryetarin Fatmir Gjeka. Është theksuar që ekziston gatishmëria për përmirësimin e bashkëpunimit ekonomik, si dhe që veçanërisht është theksuar ... Read More »

KB ULQIN: DËSHTOI TRANSFERTA E MILLOSHEVIQIT, VJEN GJOKOVIQ

Nikola Djokovic, Nikolla Gjokoviq, Basketboll, Kosarka

Edhe pse tentativa e Ulqinit rreth transferimit të Dushan Millosheviq ishte praktikisht çështje e përfunduar, nga ardhja e ish lojtarit të skuadrave “Teodo” dhe “Crnokosa” në skuadrën e Momo Millatoviqit nuk do të ketë asgjë. Në vend të tij Ulqinakët arritën marrëveshjen me Nikolla Gjokoviq, i cili vjen nga skuadra e “Vllaznisë” së Shkodrës, me të cilën vitin e kaluar ... Read More »

Miqunoviq: AUTOSTRADA NË BREGDET, ME URË NË BUNË

Autoput

Ministri i dikurshëm i komunikacionit në Qeverinë e Malit të Zi mr Vojisllav Miqunoviq ka thënë që ky shtet duhet të ndërtojë autostradën nëpër bregdet prej Herceg Novit deri në Ulqin. “Rruga nuk do të shkonte pranë bregut të detit, as lartë në kodra, por në rrënzë të malit nga Herceg Novi, nëpër urë në Verige, pastaj nëpër qytete tjera ... Read More »

Joserioze: TË HËNËN MBLEDHJA E PARLAMENTIT

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Edhe pse të martën në mbledhjen e Kolegjiumit është dakorduar që të premtën, të mbahet mbledhja e Parlamentit lokal, ajo është shtyrë për tre ditë më vonë, gjegjësisht të hënën, më 29 shtator, mëson Portali Ul-info. Nga shërbimi i kuvendit më herët i kanë lajmëruar këshilltarët që mbledhja në të cilën do të diskutohet rreth Draftit të Planit hapësinor-urbanistik të ... Read More »

Meka: MBËRRITEN HAXHITË NGA ULQINI

Umra

Grupi i 30 haxhive nga Ulqini kanë mbërritur në Mekë dhe tashmë e përfunduan umren, mëson Portali Ul-info. Gjendja shëndetësore e të gjithë haxhive është e kënaqshme, ndërsa udhëheqësit e tyre shpresojnë që kështu do të mbes deri në fund të haxhit. Sot, përndryshe, ka filluar muaji i shenjtë islamik zul-hixhxhe (dhu-l-hixhxhe)  i vitit 1435 sipas kalendarit islamik, në të ... Read More »

Scroll To Top