Sunday , July 5 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Tek Shpatulli: POLAKUT I KTHEHET MAKINA E VJEDHUR

Lumi Buna, Rijeka Bojana

Nga Drejtoria e policisë është njoftuar që punonjësit e policisë kufitare detare në Shpatull, afër lumit Buna, kanë gjetur makinën e tipit “opel”, në pronësi të një shtetasi të Polonisë, i cili të hënën lajmëroi vjedhjen e makinës. Ai tha që makina është grabitur derisa ishte e parkuar në afërsi të një restoranti në Adë të Bunës. Nga policia theksojnë ... Read More »

Rasti Kaceme: DËSHMITARI KA PARË BASHKAUTORËT

Kacema, Kaceme

Gazeta “Vijesti” shkruan që dëshmitari i grabitjes së tre motorëve të anijesh në Kaceme ka parë që, me vendasin Andrija Karagjinoviq (34) kundër të cilit policia ka ngritur padi penale për këtë rast, kishte disa bashkautorë. Një nga të dëmtuarit, Naser Bushatliq nga Kalaja, tha për këtë gazetë që të gjithë këto ato janë Ulqinak të cilët prej më herët ... Read More »

Zh.Roloviq për PDS-në e Ulqinit: JETOJNË SI PARAZITË PA IDE DHE DIJE

Carshia Ulqin, Carsija Ulcinj, Kaldrma, Kalldrami

Ish funksionari i Partisë demokratike të socialistëve Zhelko Roloviq ka akuzuar ish shokët e tij partiak që jetojnë si parazitë. “Ato nuk kanë ide dhe propozime që do të jepnin mundësinë për zhvillim më të shpejt të qytetit”, vlerësoi ai në intervistë për “Vijesti”. Ai shtoi që funksionarët e PDS-së në Ulqin asnjëherë nuk janë lajmëruar dhe dhënë mendim për ... Read More »

MD: UJI I DETIT NË ULQIN I CILËSISË MË TË LARTË

deti, more, plaza

Hulumtimet e fundit të cilësisë së ujit të detit, të cilin për nevojat e Ndërmarrjes publike për menaxhimin e të mirave detare e bëri Instituti për shëndet publik nga Podgorica, ka treguar që ai në Ulqin është me cilësi më të lartë. Siç thuhet në kumtesën e të Mirave detare, mostrat janë marrë nga të nëntë plazhet (tetë në Plazhin ... Read More »

Mbas vjedhjes në Kaceme: PESHKATARËT PAGUAJN ROJTARIN

Motori - Pente

Ulqinakët që kanë anijet dhe varkat në Kaceme kanë vendosur që mbas vjedhjeve të shpeshtuara të motorëve të angazhojnë një person si rojtar. Në dy vitet e fundit nga ky port poshtë Kalasë janë vjedhur 12 motorë anijesh dhe pesë skuter. Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare nuk iu bind kërkesës së peshkatarëve që të paguajë rojtarin në ... Read More »

Peshkatarët: I AKUZUARI KISHTE NDIHMËS

Kacemja, Kacema

Peshkatarët e Ulqinit të cilëve para pesë ditëve u vodhën motorët e anijeve kanë përshëndetur ngritjen e padisë penale kundër ulqinakut A.K. (34). “Ne jemi të bindur që tërë operacionin nuk ka mundur ta kryej vetëm i akuzuari. Ai kishte ndihmës prandaj kërkojmë që kjo gjë të vërtetohet në procesin e mëtejshëm”, tha Albert Nimanbegu, një nga peshkatarët e dëmtuar. ... Read More »

Policia: ELEZOVIQ NË POLICINË KUFITARE

Rudolf Elezoviq

Ish shefi i Policisë së Ulqinit Rudolf Elezoviq do të caktohet në policinë kufitare, shkruan Dan. Kjo gazetë shkruan që do të shpallet konkursi për shefin e policisë së Ulqinit. Shefi aktual Sead Gjozoviq mbas shkarkimit të Elezoviqit ka marrë këtë funksion si ushtrues detyre. Read More »

Cmimi “Teuta”. DRITËRO AGOLLI – LEGJENDA E LETRAVE SHQIPE

QSUT Hospita

(Arsyetim per ndarjen e Cmimit “Teuta”,shkrimtarit te mirenjohur shqiptar Dritero Agollit) Dritero Agolli, një ndër shkrimtarët më të mëdhenj të letërsisë shqipe, ndër individualitetet më kreativë  të poezisë, prozës  dhe të mendimit mbi  aspektet shoqërore e krijuese të njëmendësisë sonë, me një bagazh aq të madh e kreativ  të veprave,  është bërë  sinonim i vlerave  të qëndrueshme  të fushave  krijuese në ... Read More »

Policia: NGRITET AKUZA NDAJ NJË PERSONI PËR VJEDHJE NË KACEME

Kacema, Kaceme

Punjonjësit e Drejtorisë së policisë kanë identifikuar personin për të cilin dyshohet që në marinën Kacema në Ulqin ka vjedh tre motorë anijesh, të ashtuquajtura penta. Siç është lajmëruar nga Drejtoria e policisë punonjësit e Policisë së Ulqinit me 22 gusht ia dorëzuan zëvendësit të Prokurorit themelor shtetëror në Ulqin raportin e veçantë, si plotësim të padisë penale, kundër A.K. ... Read More »

Komuna: PRAPË NISI PROCEDURA E SJELLJES SË PLANEVE

Plani, Plan, Harta, Karta

Në shqyrtim publik së shpejti do të jenë plani detaj urbanistik “Liman 2” dhe “Kodre”, mëson Portali Ul-info. Në Ministrinë për zhvillim të qëndrueshëm dhe turizëm të Malit të Zi në dhënie të mendimit janë dërguar javën e kaluar Plani gjeneral urbanistik Mahalla e re, Mali i bardh, Liman 1 dhe Liman 2, PDU Gjerana 1 dhe Studimi lokal për ... Read More »

Scroll To Top