Thursday , December 3 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Informer MZ: I KËRKOJMË FALJE SHQIPTARËVE

Informer 1

Redaksia malazeze e Informerit kërkoi sot falje për ballinën e kësaj gazette ditore në numrin e datës 16 tetor. “Redaksia e Informerit MZ sidomos nuk kishte qëllim të ofendoi qytetarët me përkatësi shqiptare, të cilët me shekuj jetojnë në këto hapësira, sepse me besueshmëri e dimë që ato janë lexuesit tanë besnik”, thuhet në tekstin e apologjisë. Redaksia thekson më ... Read More »

Ditët e ardhshme: MBËRRIJNË DREJTUESIT E AGJENCIONEVE GJERMANE

Plazhi i madh, Velika Plazha

Përfaqësuesit e shoqatës gjermane të agjencive turistike, Deutcher Reisering, do të vizitojnë në fillim të javës së ardhshme rivierën e Ulqinit dhe të bisedojnë me hotelierët vendas, njoftohet nga Organizata nacionale turistike. Bëhet fjalë për 30 pronarë dhe drejtorë të agjencive anëtare të shoqatës, e cila grumbullin mbi 200 agjenci turistike nga gjermania dhe vepron në kuadër të REWE Travel ... Read More »

Abazoviq: URREJTJA DHE INTOLERANCA NUK ÇOJNË NË EUROPË

Dritan Abazovic

Deputeti në Kuvendin e Malit të Zi Dritan Abazoviq ka dënuar gjuhën e urrejtjes dhe daljet nacionaliste dhe ekstremiste, të cilët në cilëndo mënyrë ngrohin urrejtjen kombëtare dhe intolerancën, duke theksuar që ky nuk është koncept i Malit të Zi europian. “Misioni emancipues është të krijojmë ura, të afrojmë njerëzit. Kjo është rrugë më e vështirë, por e vetmja rrugë ... Read More »

Moti: EDHE TË HËNËN DIELL, PASTAJ SHI

deti, more, plaza

Në Adriatikun jugor për fundjavë, deri të hënën, do të mbizotërojë mot me diell, ndërsa temperatura e ajrit do të sillet rreth 26 gradë Celzius, lajmëruan meteorologët. Prej të martës në këtë zonë pritet prishje e motit. Do të jetë kryesisht me diell, sidomos të mërkurën. Prej të enjtes rënie e ndjeshme e temperaturës së ajrit. Read More »

Nis liga e basketbollit: NESËR ME ZETEN

Basketboll, Kosarka

Mbas gati pesë muajsh pauzë fillojnë takimet në Ligën e parë Erste të Malit të Zi për basketbollistë. Skuadra e Ulqinit do të takohet nesër mbrëma, në ora 18, para tifozëve të vet, me skuadrën e Zetes. Gara në ligat e hendbollit në konkurrencën e femrave dhe meshkujve do të fillojnë më 08/09.11.2014. Read More »

Defile rrugëve të Ulqinit: VALVITEN TË GJITHË FALAMUJT E SHTETEVE TË REGJIONIT

Defile ne Ulqin, Defile Ulcinj

Në kuadër të manifestimit treditor “D’Olcinium international festival”, të cilin e organizojnë Organizata turistike dhe komuna e Ulqinit, dje në rrugën kryesore kanë defiluar dhjetë shoqata kulturo-artistike nga shtetet e regjionit. Prej Plazhit të vogël deri në Qendrën për kulturë kanë kaluar mbi një qind pjesëmarrës me flamuj të vendeve nga vinin, e pastaj në sallën e mbushur plotë të ... Read More »

Prokuroria: HETIMI KUNDËR INFORMERIT

Informer 1

Prokurorja e lartë shtetërore në Podgoricë Ljiljana Klikovac do të hetojë se a ka shkelur ligjet malazeze gazeta “Informer” me faqen e parë dhe tekstin nga enjtja, me rastin e incidentit në ndeshjen së futbollit të përfaqësueseve të Serbisë dhe Shqipërisë në Beograd, e të cilët shkaktuan reaksione të mëdha në Mal të Zi, gjegjësisht a ka elemente të veprës ... Read More »

Mbas jugut: KAPET SASI E MADHE E PESHKUT

peshku, riba, qefulli, skakavica

Peshkatarët e Ulqinit të premten, mbas dy ditësh të jugut të rëndë, kanë zënë sasi të mëdha peshkut në det dhe në Bunë. Sipas të dhënave jozyrtare, në rrjetat e tyre janë kapur mbi dy tonë peshk shumë cilësor.Për atë arsye çmimi i qefullit ishte shumë i volitshëm – tre kilogram janë shitur për 10 euro. Peshkatarët shpresojnë që peshkimi ... Read More »

OJQ-të pyesin: ÇKA NDODHI ME KËSHILLIN PËR VETËQEVERISJE LOKALE?

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Organizatat joqeveritare nga Ulqini kanë shprehur pritshmërinë që në mbledhjen e ardhshme të Parlamentit komunal do të zgjidhen anëtarët e Këshillit për mbrojtjen dhe zhvillimin e vetëqeverisjes lokale. “Kanë kaluar tashmë 70 ditë prej kur ka përfunduar procedura e kandidimit për këtë trup jashtëzakonisht të rëndësishëm të vetëqeverisjes lokale”,  deklaruan aktivistët civil duke theksuar që është detyrim statutor (neni 191) ... Read More »

Kërkesat: TË NDALOHET MBETURINA ME EMRIN “INFORMER”

Informer

Ballina e turpshme e tabloidit “Informer” ka shkaktuar reagime të ashpra të opinionit. Këtë intolerancë etnike dhe retorik të urrejtjes së pari e dënuan nga OJQ “Iniciativa qytetare” duke ftuar prokurorin shtetëror të reagojë. “Karakterizimi “Šiptarska svinjarija” paraqet ofendimin e një kombi, e sidomos të përfaqësuesve të tij që jetojnë në Mal të Zi”, deklarohet nga AQ. Kryeministri malazez Millo ... Read More »

Scroll To Top