Thursday , July 18 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Monstat: ÇMIMI I BANESËS NË ULQIN 770 EURO

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Të dhënat e Entit për statistikë MONSTAT tregojnë që çmimi i metrit katrorë të banesës vitin e kaluar në Ulqin ishte 770 euro. Çmimi i metrit katror të banesës në Budva ishte 1995, në Podgoricë 1.128, në Tivar 850 euro, ndërsa në Nikshiq 672 euro. Sipas fjalëve të drejtuesve të disa agjencive për patundshmëri në Ulqin, shitja e banesave vitin ... Read More »

Maroviq: KOALICIONIT TË RI NË ULQIN I DËSHIROJMË SUKSES

Nënkryetari i Partisë demokratike të socialistëve Svetozar Maroviq ka deklaruar që partia e tij me partitë e Shqiptarëve ka përkushtim të përhershëm ndaj vlerave të përbashkëta të Malit të Zi qytetarë, multietnik dhe demokratik. Ai vlerësoi që çështja e koalicionit lokal në atë qytet është çështje e cila është pasoj e marrëveshjeve demokratike në atë nivel dhe në asnjë mënyrë ... Read More »

Komuna e Ulqinit: MARRËVESHJE ME VODAKOMIN

Me nënshkrimin e marrëveshjes për fazën e V – të të Projektit për furnizimin me ujë dhe trajtimin e ujërave të zeza në bregdetin e Adriatikut, Komuna e Ulqinit ka siguruar 20 milionë euro mjete kreditore nga mjetet e përgjithshme kreditore të KFW – së të parapara për fazen e V – të këtij Projekti si dhe 1 milion Euro ... Read More »

Protestë e punëtorëve të Kripores: NUK MUND TË DUROJMË MË

Kriporja, Solana

Rreth dyqind punëtorë të Kripores, anëtarë të familjeve të tyre dhe qytarë të Ulqinit janë mbledhur sot para ndërtesës së komunës së Ulqinit për të protestuar për gjendjen në të cilën gjendet ndërmarrja më e vjetër në këtë komunë. Protesta u mbajt me moton “Të shpëtojmë Kriporen – ta ruajmë ardhmërinë” dhe ishte, siç tha, njëri nga folësit në këtë ... Read More »

Monstat: VITIN E KALUAR NË ULQIN MË PAK MYSAFIR, E MË SHUMË FJETJE

Plazhi i madh, Velika plaza, Panorama

Të dhënat e Entit shtetërorë për statistikë – Monstat, në të cilat kishte qasje Portali UL-info, kanë treguar që në vitin 2013 në Ulqin kanë pushuar 5,5 mijë mysafir më pak se një vit më herët, por janë realizuar më shumë fjetje. Zyrtarisht në rivierën e Ulqinit vitin e kaluar kanë pushuar diçka përmbi 118 mijë mysafirë, ndërsa në vitin ... Read More »

Joviqeviq: PDS DO TË PROVOJ TË MINOJË HUMBJEN NË ULQIN

Analisti politik Svetozar Joviqeviq ka deklaruar që akuzat e kryeministrit Millo Gjukanoviq të dërguara partive shqiptare dhe çuarja e PDS-së në opozitë në Ulqin është shprehje e nervozit gjithnjë e më të madh dhe mosgatishmërisë së partisë qeverisëse të humb dhe të mbes në pakicë. “Mirëpo, vend për nervoz në Ulqin nuk ka. Keni partinë që ka një këshilltar më ... Read More »

Gjeka: GJUKANOVIQ NUK MË TELEFONOI

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Deputeti në Kuvendin e Malit të Zi dhe kryetari i Partisë demokratike Fatmir Gjeka ka deklaruar se është i habitur me deklaratën e cila sot është paraqitur në gazetën e pavarur „Vijesti“ me të cilën, siç tha, tash sa vite ka komunikim shumë të mirë. „Informata që gjoja kryeministri Millo Gjukanoviq më telefonoi dhe më kërkoi falje për deklaratën e ... Read More »

Qeveria e MZ: LINJA HEKURUDHORE TË ZGJATET DERI NË ULQIN

Qeveria e Malit të Zi ka kërkuar nga kompanitë hekurudhore dhe trupave tjerë përgjegjës që në “një afat të arsyeshëm” të fillohet ndërtimi i lidhjes hekurudhore në aeroportin e Podgoricës, si dhe që linja ekzistuese deri në Tivar – të vazhdohet deri në Ulqin. Në dokumentin “Informacioni mbi lidhjen dhe qasjen e Malit të Zi në funksion të zhvillimit të ... Read More »

Canka: GJUKANOVIQIT ASKUSH SI KA FAJ

Mustafa Canka

Marrëveshja për formimin e koalicionit paszgjedhor në Ulqin është padyshim goditje e rëndë për Partinë demokratike të socialistëve. Para së gjithash, sepse kjo bëhet në prag të përgatitjeve për “nënën e të gjitha betejave”, e këto janë zgjedhjet e prillit në Podgoricë. Lideri i PDS-së Millo Gjukanoviq e dinë shumë mirë që nga rezultati i tyre do të varen të ... Read More »

Vërtetohet: PORTA NË ADË NË RRUGË PUBLIKE

Kapija, Porta, Protest, Ada e Bunes, Ada Bojana, Policia, Policija

Ada në kadastër paraqitet si pronë shtetërore, ndërsa të Mirat detare si përdorues. Rruga për në atë ishull, me sipërfaqe prej 7985 metër katror, është e regjistruar si publike, ka vërtetuar eksperti i gjeodezisë. Në analizën e dërguar Gjykatës themelore në Ulqin, e në të cilën Portali jonë kishte qasje, theksohet që vetëm ndërtesat e turizmit dhe hotelerisë në atë ... Read More »

Scroll To Top