Friday , September 25 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Në xhaminë e Namazgjasë: DUAJA PËR HAXHI

Xhamia e Pazarit, Dzamija

Në xhaminë kryesore të qytetit, të Namazgjasë, sot është bërë duaja e përbashkët për haxhitë nga Ulqini të cilët këtë vit do të vizitojnë vendet e shenjta myslimane Mekën dhe Medinën. Sipas asaj që mësoj Portali Ul-info, pelegrinazhin këtë vit do ta bëjnë 30 persona nga komuna e Ulqinit. Është paralajmëruar që në këtë rrugë të shenjtë haxhitë do të ... Read More »

Komuna: RREGULLIMI I UJRAVE ATMOSFERIKE

Komuna e Ulqinit ka nënshkruar një marëveshtje me NP “Ujësjelles dhe Kanalizim”, marëveshtje që ka per qëllim rregullimin e ujrave atmosferike dhe pengimin e vërshimeve në teritorin e Komunes tonë dhe rrethinë. Marëveshtja në fjalë ka një kosto prej 60 mijë eurosh dhe parasheh një sërë punish nga ana e ndërmarrjes publike. Viteve të fundit jemi dëshmitarë se vërshimet në teritorin e Komunës së Ulqinit kanë sjellur dëmë ... Read More »

Libri i ri: “PAX ALBANICA” I MUSTAFA NANOS

Pax Albanica

Publicisti dhe analisti Mustafa Nano ka vendosur që përmes librit “Pax Albanica” të reformojë klishenë që u bë e njohur prej poemës së pashait katolik të Perandorisë Osmane Pashko Vasa (aka Vaso Pashë Shkodrani), i cili ndërsa sundonte për llogari të Sulltanit njëkohësisht Kalifit të Islamit, Libanin, shkruante: “Feja e shqiptarit është shqiptaria”. Këtë Nano duke e shkëputur prej romantizmit ... Read More »

Hoteli në Sukë: KËRKOJNË NGA GJEKA RRITJEN E NUMRIT TË KATEVE

hotel Jadran

Kompania “Star of Montenegro”, e cila është qiramarrëse e lokalitetit në Sukë, ka dërguar letër kryetarit të komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka me të cilën kërkohet rritja e numrit të kateve për hotelin e ardhshëm “Servantes”. Siç thuhet, investitori i ri, kompania “Nedfact” nga Hollanda dhe Starline engineering nga Mali i Zi, kanë pranuar propozimin e operatorit të tyre hotelerik ... Read More »

Në grykë të Bunës: THELLËSIA PARA 107 VITEVE – 30 CM!

Bojana, Buna

Kujdesi shtetëror për lumin Buna ishte i detyrueshëm në Principatën e Malit të Zi. kështu që prej vitit 1880 një anije, e vendosur vazhdimisht në portin e shën Nikollës në Bunë, ka matur thellësinë e grykës së lumit. Administrata e portit ka dërguar të dhënat për thellësinë Administratës detare në Cetinë, të cilët pastaj janë botuar në shtypin ditor asokohe. ... Read More »

Nga mesi i tetorit: DOLCINIUM INTERNATIONAL FESTIVAL

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Organizata Turistike e Ulqinit njofton të gjithë qytetarët që për herë të parë ka fituar në konkursin që është shpallur nga Ministria e turizmit lidhur me manifestimet që do të mbahen prej muajit të tetorit deri në dhjetor. Siç thuhet, projekti  i cili është punuar nga Shërbimi i Organizatës Turistike ka të bëjë me manifestimin tre ditor e atë prej ... Read More »

OT: MYSAFIRË MË SHUMË PËR 57 PËR QIND

Ulcinj, Ulqin, Kalaja, Stari grad, Mala plaza, Plazi i vogel, Rana, Pristan

Sipas të dhënave të organizatës turistike, në rivierën e Ulqinit sot pushojnë 2406 mysafirë, që është për 57 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar. Më së shumti turistë, gati 80 për qind, janë vendosur në hotele, e siç thonë në ndërmarrjet hotelerike, ky trend ka mundësi të vazhdojë edhe në gjysmën e pare të ... Read More »

Tivar: SUBASHIQ NË KRYE TË PARLAMENTIT KOMUNAL

Osman Subashiq, Osman Subasic

Në mbledhjen e sotme për kryetar të ri të Kuvendit komunal të Tivarit u zgjodh Osman Subashiq (61), nënkryetari i deritashëm i komunës dhe anëtarë i këshillit qendror të PDS-së, njofton Portali Vijesti. Me profesion jurist i diplomuar, Subashiq gjatë karrierës ishte ndihmës ministër i punëve të brendshme, drejtori i Sektorit juridik në ndërmarrjen “Rumiatrans”, si dhe sekretar i sekretariateve ... Read More »

Gjeka: TAKIM ME DREJTORAT E SHKOLLAVE FILLORE

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Kryetari i Komunes se Ulqinit z. Fatmir Gjeka priti sot ne nje takim pune drejtorat e shkollave fillore te qytetit tone . Ne takim u be fjale per pergatitjet qe jane bere per fillimin e Vitit te ri shkollore. Vemendje e vecante iu kushtua transportit falas te nxenesve. U tha qe Komuna, edhe pse eshte duke u ballafaquar me veshtiresi financiare, nuk heq dore qe te realizoje kete projekt i cili asaj ... Read More »

Përkthimi i 14: NIKOLAIDIS EDHE NË HUNGARISHT

Këto ditë është botuar edicioni hungarez i romaneve “Mimesis” dhe “Sin” të shkrimtarit Andrej Nikolaidis. Botues është “Gondolat Kiado” nga Budapesti. Ky është përkthimi i katërmbëdhjetë i veprave të tija në gjuhët evropiane. Botimi në turqisht i romanit “Dolazak”, i publikuar si “Kiyamet”, ka arritur sukses të konsiderueshëm. Në një gazetë prestigjioze të Stambollit thuhet që ky libër është “si ... Read More »

Scroll To Top