Saturday , November 28 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Monstat: NË GUSHT MBI GJYSMË MILIONI FJETJE

Panorama Jadran. Mala plaza

Sipas të dhënave të Entit shtetëror për statistikë – Monstat, në gusht në rivierën e Ulqinit kanë pushuar 55 571 turistë, të cilët realizuan 523 365 fjetje. Kjo do të thotë që mysafirët, prej të cilëve gati 90 për qind ishin të huaj, mesatarisht kanë pushuar nëntë ditë. Në krahasim me vitin e kaluar turistët në këtë komunë kanë realizuar ... Read More »

Fondacioni europian për ndihmë: KURBANE PËR TË VARFËRIT

Munibi

Disa dhjetëra familje më të varfëra të Ulqinit do të fitojnë këto ditë mish kurbani të cilët janë prerë për nderë të festës së madhe islame Kurban Bajramit. Organizator i këtij aksioni humanitar është “Europe aid foundation”, e cila aktivitetet e ngjashme i organizon me vite në 27 shtete të botës. Këtë fondacion, përndryshe, e kanë formuar shtetasit e Turqisë ... Read More »

Festimi i Kurban Bajramit: FESTE E FLIJIMIT TE CDO GJEJE KALIMTARE

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca

Muslimanet ne Ulqin festojne sot nje nga dy festat me te rendesishme, Kurban Bajramin. Ne te gjitha xhamite ne tere territorin e kesaj komune ne ora 7.21 eshte falur namazi i Bajramit. Ne hapesirat e Keshillit te bashkesise islame eshte organizuar urimi i bajramit ne te cilin jane mbledhur perfaqesuesit e jetes publike, politike dhe kulturore te qytetit ne krye ... Read More »

VN: HETIMI KUNDER NREKIQIT

Loro Nrekiq, Ljoro Nrekic

Inspektoret per ndalimin e krimit ekonomik nga Tivari dhe Ulqini tash disa dite ne menyre intensive hetojne punen e Elektrodistribucionit te Ulqinit, ne krye te se cilit eshte Loro Nrekiq, perndryshe kryetari i Keshillit komunal te PDS ne kete qytet, mesojne “Dnevne novine”. Sipas informatave jozyrtare, vecanerisht kontrollohen kontratat per mirembajtjen e trafostacioneve, si dhe te ofrimit te sherbimeve tjera ... Read More »

ME RASTIN E KURBAN BAJRAMIT: QINDRA KARANFILA

karajfilat, Xhamia e Klleznes

Në natën e Kurban Bajramit, sot ditën e xhuma, Forumi Rinor i Xhamisë së Klleznës, për herë të parë të këtij lloji në qytetin tonë, organizoj kampanjën për nder të festës së Kurban Bajramit, ku u shpërndanë 200 karanfila dhe mbi 500 kartolina me mesazhe të të Dërguarit të Zotit Muhamedit a.s. me fjalë shumë domethënëse dhe motivuese.Karanfilat dhe kartolinat ... Read More »

Ullishtarët: PËRSHËNDESIM PËRFUNDIMET E PARLAMENTIT TË ULQINIT

Valdanos

Shoqata e ullishtarëve dhe Këshilli për kthimin e ullishtës në Valdanos kanë përshëndetur përfundimet e Kuvendit komunal të Ulqinit të cilët janë miratuar të martën njëzëri. Sidomos në pjesën e cila ka të bëj me Valdanos, sepse vërejtjet e tyre të dërguara përpunuesve të Planit hapësinor urbanistik të Ulqinit pikërisht shkojnë në atë drejtim. Ullishtarët kanë thënë që përkrahin zgjidhjen ... Read More »

Komuna, MZ Pozitiv, KKSH, UDSH: MESAZHE URIMI PËR KURBAN BAJRAMIN

Meka, Qabja, Bajram

Kryetari i Komunes së Ulqinit z. Fatmir Gjeka, ka uruar besimtarët musliman me rastin e festes së Kurban Bajramit. Në mesazhin e tij ndër të tjera thuhet: Është rasti, që në këtë ditë të shenjtë, t’u dërgoj, urimet e mia më të përzemërta. Ju uroj, shendet, mireqenije dhe mbaresi. Në këtë ditë të sakrifices le te  mbizoterojë paqja, toleranca dhe rrespekti.   Të gjithë përfaqësuesve të fesë islame KK ... Read More »

Qendra për kulturë: BLLOKOHET XHIRO-LLOGARIA

Qendra per kulture, Centar za kulturu

Xhiro-llogaria e Ndërmarrjes publike “Qendra për kulturë” është bllokuar në fillim të kësaj jave për vlerën prej mbi 15 mijë euro. Bllokimi, siç shkruan gazeta “Dan” erdhi me kërkesë të ish drejtorit të kësaj ndërmarrje Mustafë Gorana, i cili nga kjo ndërmarrje në gjyq ka kërkuar mbrojtjen e të drejtave të veta. “Ky gjykim zgjati shtatë vite për shkak të ... Read More »

I.Karamanaga: VETËM MENDJET E SËMURA MUND TË BETONOJNË PARKUN

Ismet Karamanaga

Kryetari i Shoqatës “Kalaja” Ismet Karamanaga ka thënë që nuk mund ta besoj qellimin që të betonohet i vetmi park i mbetur në Ranë. “Këtë gjendje mund ta mendojë vetëm mendja e sëmur. Nuk mund të besoj që tek ne kaq shumë kanë ndryshuar vlerat. A nuk e kanë të mjaftueshme që kanë lejuar në Ranë të ndërtohen objektet e ... Read More »

Scroll To Top