Friday , January 24 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Vizita: VËLLAI I BARAK OBAMES VIZITOI ULQININ

Malik Obama 1

Kryetari i Fondacionit ndërkombëtar të paqes “Barak Husein Obama” Malik Obama, vëllai i kryetarit amerikan Barak Obama, vizitoi sot Ulqinin. Ai bisedoi me kryetarin e komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka dhe me bashkëpunëtorët e tij, ka vizituar Kalanë dhe monumentet tjera kulturo-historike të Ulqinit. Sidomos ishte i magjepsur me faktin që në këtë qytet akoma jetojnë njerëzit me prejardhje afrikane, ... Read More »

Shoqata e diabetikëve: FITUAN 20 APARATE PËR MATJEN E SHEQERIT NË GJAK

pharmalife

Farmacia ” Pharmalive ” dhuroj sot 20 aparate për matjen e nivelit të sheqerit në gjak, shoqatës së diabetit “Rrethi i Kaltër” nga Ulqini. Këto paisje moderne janë të brezittë ri, sepse përveç përqindjes së nivelit të sheqerit në gjak mbat dhe parametra të tjerë që lidhen me diabetin.Drejtoresha e Farmacisë “Pharmalive ” mr.ph. Mehrixhana Dervishi Llazorja shprehu kënaqësinë që ... Read More »

Sindikata e Kripores: NA THONË QË PRANARI I KRIPORES ËSHTË VËLLAI I GJUKANOVIQIT

Marko Miranovic, Solana, Kriporja

Sindikata e Kripores ka organizuar sot konferencë për shtyp në të cilën është deklaruar që kjo ndërmarrje më e vjetër në Ulqin shkatërrohet qëllimisht. “Nuk mund të besojmë si sillet shteti, gjykata e falimentimit dhe administrata e falimentimit ndaj kësaj hapësire”, tha kryetari Sindikatës Marko Miranoviq. Ai shtoi që punëtorët dyshojnë që menaxhmenti shkakton prishjet në mënyrë që punëtorët të ... Read More »

Gjeka për OT: DUHET TË RESPEKTOHET VENDIMI I GJYKATËS

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Kryetari i komunës së Ulqinit Fatmir Gjeka ka deklaruar që është i njoftuar me vendimin e gjykatës në rastin e Organizatës turistike. “Pres që kjo çështje të zgjidhet shpejt. Duhet të veprohet sipas vendimit të gjykatës e pastaj do të shohim. Do të kemi me siguri tepricë punëtorësh kështu që disa do të shpallen tepricë teknologjike dhe do të largohen ... Read More »

Ura mbi Port Milenë pa rrymë: HAKMARRJE POLITIKE?

Loro-Selim

Ura e re mbi Port Milenë tash dy muaj nuk ka ndriçim, sepse Elektrodistribucioni e ka ndërprerë rrymën, shkruajnë “Vijesti”. “Na kërkojnë tetë mijë euro për njëfarë dëmi”, i është thënë kësaj gazetë nga komuna e Ulqinit. Sipas fjalëve të drejtorit të Elektrodistribucionit Loro Nrekiq, komuna nuk ka paguar faturën për rrymën e shpenzuar.Mirëpo, kryetari i komunës Fatmir Gjeka tha ... Read More »

Gjykata: OT DËNOHET 5,5 MIJË EURO

Gjykatësja në Gjykatën themelore të Ulqinit Lirije Buzuku dënoi Organizatën turistike dhe drejtorin e këtij institucioni Minir Karamanagën me pesë mijë e gjysmë euro, sepse nuk është kryer masa e përkohshme, me të cilën katër punëtorët e larguar padrejtësisht nga puna kthehen në punë, shkruan “Dan”. OT, sipas vendimit të Gjykatës, duhet të paguajë 5000, ndërsa drejtori 500 euro. Nëse ... Read More »

Kriporja: PRAPË SABOTIM!

Pumpna stanica Djerane

Kriporja prapë është në shënjestrën e vandalëve. Tani, siç është deklaruar nga Organizata sindikale, objektivi i tyre ishte pompa shumë e rëndësishme në Gjerana, ku janë shkatërruar elektroinstalimet. “Dëmi është i madh dhe duhen shumë mjete që ai të sanohet”, tha kryetari i Sindikatës Marko Miranoviq duke shtuar që bëhet fjalë për qëllimin e vandalëve që të shkatërrohet prona e ... Read More »

Deri të premten: SKUADRA E POLICISË SË KOSOVËS NË ULQIN

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Në Ulqin nga e hëna deri të premten qëndron skuadra e Ministrisë së punëve të brendshme të Kosovës. Qëllimi i saj është që ti ndihmojë refugjatët nga Kosova në marrjen e dokumenteve personale dhe në aplikimin për qëndrim të përhershëm në Mal të Zi. Këto dokumente do të mundësojnë refugjatët të dorëzojnë kërkesën për statusin e të huajit me vendbanim ... Read More »

Lajmërim për diabetikët: MATJA FALAS E SHEQERIT NË GJAK

Të enjten, nga ora 11 deri në 13,30, Farmacia “Panacea 2” (tek “Venusi”) të gjithë qytetarëve që dëshirojnë do të ja mas nivelin e sheqerit në gjak.Matja e sheqerit në gjak do të jetë falas, ndërsa qytetarët dhe diabetikët do të munden në vend të konsultohen me mjekun specialistë dhe të marrin lajmërimet e nevojshme për sëmundjen e diabetit, si ... Read More »

Ismail Doda: Pozita e gjuhës shqipe në komunën e Tivarit

Ismail Doda

Në qytetin e Tivarit,ajo pjesë ,sado e vogël e popullatës shqiptare që arriti t’i përballojë pushtimet e njëpasnjëshme në të kaluarën dhe nuk u tjetërsua,në vijim e ruajti gjuhën përmes përdorimit aktiv ,pa ndërprerje dhe me qëndrushmëri ,në shtëpi dhe shoqeri,duke e dëshmuar edhe në onomastikën dhe kulturën popullore ,edhe si krijues i tyre.Këta përbërës kryesorë dhe të pandarë lanë ... Read More »

Scroll To Top