Sunday , July 5 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Festivali After Beach: SHOW MUST GO ON

After Beach Parties

Organizatorët e Edicionit të pestë të festivalit “After Beach Parties” kanë njoftuar që këto ditë edhe në plazhet e Ulqinit vazhdon atmosfera e shkëlqyer. Siç thuhet, të enjten dhe të premten në plazhin “D’Olcinium” performon Yil Megi, ndërsa në “Sand Box” të dy ditët DJ Soft 85. Në “Kite Loop”, po ashtu në plazhin e madh, publikun sot në orët ... Read More »

Bashkëpunimi: SHEFI I POLICISË SË SHKODRËS NESËR NË ULQIN

reg-ulcinjska-policija

Drejtori i Drejtorisë së policës së Shkodrës Shaban Nexhi me bashkëpunëtorë do të qëndrojë nesër në vizitë zyrtare në Ulqin, mëson Portali Ul-info. Ai do të vizitojë zyrtarët e policisë shqiptare të angazhuar në këtë komunë, si dhe do të mbaj mbledhje me shefin e Policisë së Ulqinit Sead Gjozoviq. Siç pritet, drejtuesit e policisë së Shkodrës dhe Ulqini edhe ... Read More »

Kolegjiumi i KK: NESËR VENDIMI PËR AKVA-PARK

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Tek kryetari i Kuvendit komunal të Ulqinit sot është mbajtur mbledhja e Kolegjiumit në të cilën është vendosur që nesër të vazhdojë Mbledhja e pestë e rregullt e Parlamentit lokal. Në këtë mbledhje, e cila duhet të fillojë në ora 10, duhet të sillet vendimi për qiradhënie të tokës për ndërtimin e akva-parkut në Shtoj. Prona me sipërfaqe pre rreth ... Read More »

Komuna: SHQYRTIMI PUBLIK RRETH PHU-së

Gradjevinske dozvole, Leje ndertimi, plani, Arhitektura

Në Sallën e madhe të komunës së Ulqinit është mbajtur shqyrtimi publik mbi Draftin e Planit hapësinor urbanistik të Ulqinit. Këtë dokument e kanë prezantuar përfaqësuesit e Ministrisë së zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit si dhe përpunuesit. Ato, para sallës së mbushur plot të qytetarëve të interesuar, kanë theksuar se janë vendosur për skenarin e rritjes së qëndrueshme të komunës ... Read More »

BI: PREZANTOHET QYMJA E PEJGAMEBERIT MUHAMED A.S.

Qymja e Muhamedit a.s.

Para se të prezantohet qymja e Resulit a.s. do të jepen fakte dhe argumente nga syneti dhe praktikat e sahabeve në lidhje me ruajtjen që ia kanë kushtuar sahabet-shokët e Muhamedit a.s. amaneteve të tija ku pjesë nga amanetet e mbetura prej tij është edhe qymja e Muhamedi a.s., është kumtuar nga Bashkësia islame.Qymen e Muhamed a.s. nuk e kanë ... Read More »

Analiza e ujit të detit: NË ULQIN ME CILËSI TË LART

Plazhi i madh, Velika plaza, Rana, Deti

Analizat e fundit të ujit të detit, të cilat i bëri Instituti për biologjinë e detit, kanë treguar që në të gjithë bregdetin e Ulqinit ajo është me cilësi të lart për larje. “Të gjithë mysafirët dhe qytetarët tanë mund pa rrezik të lahen dhe kënaqen në det”, tha drejtori i këtij institucioni të njohur Mirko Gjuroviq. Analizat e cilësisë ... Read More »

Moti: EDHE SOT VRANËT, DITËT E ARDHSHME ME DIELL DHE NXEHTË

Vranesira, Oblacno

Në Adriatikun jugor edhe sot do të jetë mot me vranësira të përkohshme me mundësi të vogël për reshje shiu, njoftuan meteorologët. Ato theksojnë që prej nesër moti do të jetë me diell, të paktën deri në fund të javës, ndërsa temperaturat e ajrit në rritje të vazhdueshme. Temperatura e ujit të detit tash disa javë është e këndhshme dhe ... Read More »

„Vijesti“: KAJTSURFINGUN NË ULQIN DUHET TA VIZITONI

Kite-2

Gazeta „Vijesti“ ndër dhjet vendet të cilat duhet ti vizitoni në Mal të Zi janë dhe plazhet në Ulqin në të cilat lundrohet në erë. „Shikojeni pse turistët e shumët prej të gjithë botës vijnë pikërisht në bregdetin tonë, vetëm për shkak të kajtsurfingut, i cili tashmë praktikohet shumë në Plazhin e madh“, thekson kjo gazetë e Podgoricës. Turistëve dhe ... Read More »

Tash disa ditë: ERË E PADURUESHME NË PORT MILENË

pORT mILENA

Për shkak të mosfunksionimit të pompës së zezë në Gjerana e cila ujin e detit e çon deri në basenet e Kripores si dhe të kolektorit të qytetit, situata ekologjike në këtë vendbanim është gjithnjë e më e keqe. Vendasit e Gjeranave pa sukses paralajmërojnë pushtetin lokal që fekalet derdhen në det, ndërsa në të gjithë vendbanimin përhapet erë e ... Read More »

Scroll To Top