Thursday , February 20 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

FD: PËRKRAHJE PUNËTORËVE TË KRIPORES

Ljiljana Djuraskovic

Deputeti i Frontit demokratik në Kuvendin e Malit të Zi dr Lilana Gjurashkoviq i ka dërguar letrën mbështetëse “punëtorëve të mbetur të Kripores”, të cilët sot kanë filluar grevën e urisë. “Në emrin tim personal dhe në emër të FD iu dërgoi përkrahje për kërkesat tuaja dhe solidarizohem për arsye se jeni viktima të joprincipialitetit dhe privatizimit kushrinor. Premtojmë që ... Read More »

Kadare dhe Agolli: SERVANTESI DHE HISTORIA E LIDHJES ME SHQIPTARËT

Agolli Kadare

Agolli dhe Kadareja, të dy e kishin objektiv shkrimin e një libri me personazh qendror autorin e “Don Kishotit”… Vite të shkuara, që në rininë e tyre, dy nga shkrimtarët më të shquar shqiptarë, Ismail Kadare dhe Dritëro Agolli, kanë pohuar, apo këtë edhe e kanë shkruar se, secili në llogarinë e tij, kishin pasur për një kohë të gjatë ... Read More »

Nikolaidis për „Servantes dhe Dulcinea”: ROJTARI I SHPIRTIT TË KËTIJ QYTETI

Servantes

“Në këto kohë të vështira për Ulqin, kur ky qytet i vjetër vetëm po mbijeton, nuk ka askush që gjërat mund ti lëviz para përveç vet Ulqinakëve”, ka vlerësuar shkrimtari dhe kritiku i filmit Andrej Nikolaidis. Ai theksoi që për këtë arsye çdo manifestim i shpirtit, entuziazmit dhe inventivitetit sot ka vlerë më shumë se më herët, e pikërisht këtë ... Read More »

Termet: DRIDHET ULQINI

Të enjten, në ora 11:05 është dridhur në Ulqin. Këtë qytet e goditi termeti me fuqi 3.1 shkallë Rihter. Epiqendra ishte në thellësinë prej 5 km, në detin Adriatik, 28 kilometër në jugperëndim të Shkodrës dhe 6 kilometër në juglindje të Ulqin. Read More »

Futboll: FEDERALI NË PLEJ-OF

Tre xhiro para përfundimit të garës së sivjetme në Regjionin jugor të futbollit, Federali ka siguruar vendin e parë në tabelë dhe pjesëmarrjen në plej-of. Futbollistët e këtij klubi kanë luajtur dje barazim 1:1 me skuadrën e “Hajdukut” të Tivarit. Read More »

Kriporja: PUNËTORËT FILLUAN GREVËN E URISË

Kriporja, Solana, Greve, Strajk

Prej sot 49 punëtor të Kripores kanë filluar grevën e urisë. “Ne luftojmë për shpëtimin e Kripores, ndërsa drejtuesit e fabrikës na minojnë. Për këtë arsye kemi vendosur të radikalizojmë protestën”, tha kryetari i organizatës sindikale të kësaj ndërmarrje më të vjetër në Ulqin Marko Miranoviq. Greva e punëtorëve të Kripores ka filluar me 21 janar. Këtë lloj proteste në ... Read More »

Komuna: MBLEDHJA E PARË E KËSHILLIT KOORDINUES PËR PËRCJELLJEN E SEZONIT

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Në komunën e Ulqinit është mbajtur sot mbledhja e parë e Këshillit koordinues për përgatitjen dhe përcjelljen e sezonit turistik. Në mbledhje, të cilën e drejtoi Fatmir Gjeka, ishin të pranishëm të gjithë prurësit kyç të vendimeve gjatë kohëzgjatjes të sezonit turistik nga niveli lokal dhe ai shtetëror. Mbledhja e sotme, përndryshe, ishte e karakterit protokollar. Është arritur marrëveshja që ... Read More »

Kuvendi i MZ: PUNËTORËT E OTRANTIT NË KOMISIONIN PËR PRIVATIZIM

Greva, Strajk, Hotel Otrant

Kryetari i Komisionit për përcjelljen dhe kontrollin e procesit të privatizimit Janko Vuçiniq dhe zëvendës kryetari Branko Çavor, kanë mbajtur dje mbledhjen me kryetarin e Sindikatës komunal të Ulqinit Shefki Keko Lamoviqin, kryetarin e Sindikatit të hotelit “Otrant” AD Ulqin, Muzafer Suloviq dhe anëtarët e Këshillit ekzekutiv të Sindikatës së hotelit “Otrant” Ivo Lukiq, Dushko Popoviq dhe Amir Resulbegoviq. Në ... Read More »

Shkatërrimi i planifikuar i Kripores: DIVERSIONI I RADHËS!

Kriporja, Solana

Organizata sindikale e Kripores ka lajmëruar sot policinë për rastin e ri të shkatërrimit dhe vjedhjes së pronës së ndërmarrjes. Punëtorët gjatë vizitës së terrenit kanë zbuluar që është dëmtuar transportuesi, i cili shërben për bartjen e kripës dhe mjeteve nga basenet. Pjesëtari i sindikatës Nikolla Çillingiri ka thënë për “Dan” që personat e panjohur qëllimisht kanë shkaktuar dëmin dhe ... Read More »

EEMZ: PA RRYMË ZONA RRETH “SHEVRONIT”

Rryma elektrike, Struja

Lajmërojmë konsumatorët të cilët furnizohen nga NDTS 10/0,4 kV “Shevron” që, të enjten, më 15.05.2014, për shkak të punimeve, pa energji elektrike do të jenë nga ora 09 deri në 14, është lajmëruar nga Elektroekonomia Ulqin. Shtohet që në rast të motit të keq punimet do të shtyhen.   Read More »

Scroll To Top