Saturday , January 18 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

KosovaPress: ULQINI MIRËPRET TURISTËT KOSOVAR

Ulqini tashmë ka bërë të gjitha përgatitjet për ata që preferojnë t’i kalojnë pushimet në këtë bregdet. Madje, Ulqini kësaj vere ka oferta speciale për pushuesit kosovarë, të cilët preferojnë që edhe festën e 1 majit ta kalojnë atje. E drejtues të kësaj komune janë të bindur se kosovaret edhe këtë verë do ta vizitojnë Ulqinin i cili sipas tyre ... Read More »

Partia serbe: MISS SHQIPËRIA NË ULQIN – PROMOVIM I SHQIPËRISË NATYRALE

Konkursi për Miss Shqipëria 2014 këtë vit do të mbahet në Ulqin nga data 20 deri më 27 qershor. Marrëveshjen që Shqiptarja më e bukur të zgjidhet në Ulqin e ka komentuar Jovan Vuçuroviq, zëdhënësi i Demokracisë së re serbe (NOVA). Ai tha që vetëm Partia demokratike e socialistëve (DPS) mund të përgjigjet se a është mbajtja e këtij manifestim ... Read More »

MËSUESIT E SHQIPES NË ULQIN PARA 70 VJET

Arkiv, Arhiva

Në vitin shkollor 1941-1942, Ministria e Arsimit  nën drejtimin e Ernest Koliqit, emëroi shumë mësues në Kosovë dhe në pjesën veriore të Shqipërisë që kishte mbetur jashtë kufijeve të 1913. Mësuesi Jahja Domnori, nga Shkodra, u emërua për zonën e Ulqinit. I pajisur me nje kulture te gjere pedagogjike dhe me një përvojë të mirë pune në hapjen e shkollave ... Read More »

Me rastin e Ditës së Tokës: PASTRIMI I NJË PJESE TË PLAZHIT TË MADH

Plazhi i madh, Velika Plazha

Aktivistët e organizatave joqeveritare “Hapi i gjelbër” dhe “Buna” do të pastrojnë nesër, me fillim në ora dhjetë, një pjesë të Plazhit të madh i cili nuk është i dhënë me qira, është deklaruar për Portali Ul-info nga këto shoqata ekologjike. Pastrimin e financon Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare e cila tradicionalisht, me rastin e Ditës së ... Read More »

Kuponi shpërblyes: SHËNOJMË DITËN BOTËRORE TË LIBRIT

Me rastin e Ditës botërore të Librit dhe të drejtave të autorit, Libraria ARTI, në bashkëpunim me Portalin Ul-info, shpërblen pesë prurësit e pare të këtij kuponi.Ato do të fitojnë dhuratë nga një libër nga botimet e Librarisë ARTI. Njëkohësisht, çdo prurësi të këtij KUPONI, i japim zbritje 15 % për çdo libër të blerë. KY AKSION VLENË VETËM SOT, ... Read More »

Raporti nga Prishtina: TË KËNAQUR ME PRANIMIN NË KOSOVË

Delegacioni i komunës së Ulqinit, të cilin e udhëheq kryetari Fatmir Gjeka, shumë është e kënaqur me pranimin në të cilin ka hasur në promovimin e ofertës së sivjetme turistike të qytetit në Kosovë, është deklaruar për Portalin Ul-info. Ato në televizorët më të shikuar të Kosovës (dje në RTK dhe KTV, ndërsa sot në TV 21 dhe Radio Dukagjini) ... Read More »

Mbas dy muajve: ARRIHET MARRËVESHJA NË KOALICIONIN „BASHKË PËR TË ARDHMEN E ULQINIT”

Sarvan, Gjeka, Sulejmani, Bardhi, Zaga, Bashke per te ardhmen e Ulqinit

Anëtaret e koalicionit “Bashkë për të ardhmen e Ulqinit”, të cilin e udhëheqë kryetari i komunës Fatmir Gjeka, kanë arritur mbrëmë marrëveshjen mbi ndarjen e funksioneve në organet e pushtetit ekzekutiv, mëson Portali Ul-info. Molla e sherrit, vendi i kryetarit të Këshillit drejtues të Ndërmarrjes publike “Veprimtari komunale”, do ti takojë Iniciativës qytetare “Perspektiva” të Amir Hollajt. Më herët është ... Read More »

Edhe zyrtarisht: KKSH PËR KOMUNËN E PLOTË TË TUZIT

Kumtesë për Opinion Qëndrimi i Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Malin e Zi për çështjen e Komunës së Malësisë/Tuzit Këshillit Kombëtar i Shqiptarëve në Malin e Zi, në mbledhjen e mbajtur me datë 17.04.2014, në Tuz, të thirur enkas për çështjen e statusit të Komunës së Tuzit, pas diskutimeve nga anëtarët e Këshillit dhe përfaqësuesve politik nga Malësia të ftuar ... Read More »

Kriporja: SINDIKATA FORMON FIRMËN

Plazhi i madh, Velika Plazha

Në takimin e sotëm të Organizatës sindikale në Kripore, është vendosur që të formohet ndërmarrja. “Menjëherë do të nisim të gjitha hapat të themelojmë ndërmarrjen në mënyrë që, si të vetmit pjesëmarrës në shpalljen publike, të marrim menaxhimin e Kripores”, tha për Portali Ul-info kryetari i këtij asociacioni të punëtorëve Marko Miranoviq. Ai shtoi që njëkohësisht do të vazhdojnë negociatat ... Read More »

Vijnë gazetarët rus: TUI RUSSIA NË ULQIN

Organizata turistike, Turisticka organizacija

Në organizimin e Organizatës Nacionale Turistike të Malit të Zi prej periudhes 23 deri me 28 prill do të qendroje grupa e turoperatorëve dhe gazetarëve nga Rusia. TUI Russia është turoperator i cili ofron rreth 20 destinacione për pushim me më shumë se 600.000 klijentë.Gjatë qëndrimit të tyre është e planifikuar vizita në Cetinë, Kotor, Tivat, Tivar dhe Ulqin. Ardhja ... Read More »

Scroll To Top