Sunday , February 17 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Në Shqipëri: KAMERA PËR POLICINË RRUGORE

Ministria e Brendshme ka vendosur që policët rrugorë të paisen edhe me kamera në mënyrë që ata të kontrollohen ku ndalojnë makinat dhe të shmanget marrja e ryshfetit, shkruan “Shekulli”. Kjo nismë u ndërmor nga drejtuesit e rinj të ministrisë së Brendshme, të cilët menduan të krijojnë një Central Elektronik kontrolli të vazhdueshëm. Policia i pajisur me një kamerë dhe ... Read More »

Cungu: AKTIVITETET E SHUMTA KULTURORE DHE ARGËTUESE NË ULQIN

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu ka shprehur kënaqësinë me suksesin e festivalit treditor “Marubi End Season Fest”, qëllimi i të cilit, siç tha, është që sezoni në rivierë të Ulqinit të zgjas më shumë. “Vitet e kaluara kishim ankesat e turistëve për jetë të dobët kulturore dhe argëtuese. Për këtë që pa filluar vera kemi organizuar manifestimin “Të ... Read More »

Canka për „Monitor“: “NXËNËSIT E MIRË” NË RIPROVIM

Mustafa Canka

Më kot drejtori politik i Partisë demokratike socialiste Tarzan Millosheviq në fund të javës së kaluar gati gjashtë orë ka tentuar të bind liderin e Partisë demokratike (PD) Fatmir Gjeken që deri në zgjedhje të rregullta lokale vitin e ardhshëm edhe partiaE  tij të rrijë në pushtet me Forcën e re demokratike të Nazif Cungut, të cilës do ju bashkëngjitej ... Read More »

UDHËRRËFYESI GJERMAN NË FUND TË SHEKULLIT XV NË ULQIN

Arkivi, Arhiva, Ulqini antik, Anticki Ulcinj

Udhërrëfyesi gjerman Arnold fon Hafr (Arnold von Harff, 1471 – 1505) në vitin 1497 ka qëndruar në Ulqin. Në këtë, siç thekson “qytet të vogël dhe të bukur shqiptarë” erdhi, pasi në shkurt të atij vit nga Venediku u nis me anije për në Aleksandri. Në Shqipëri ka vizituar edhe Durrësin dhe Sazanin. Nga ky udhëtim Harf ka shënuar, me ... Read More »

Shkodër: Makina bie në lumin Buna, humb jetën 19-vjeçari

Një aksident i rëndë  rrugor  me  pasojë vdekjen e një 19-vjecari dhe plagosjen e një personi tjetër ka ndodhur sot në mesditë në aksin rrugorë Shkodër-Muriqan në vendin e quajtur fshati Zus. Makina me të cilën po udhëtonte viktima Shuajp Gradeci dhe i plagosuri Simon Mjeda, pas përplasjes me një tjetër mjet, përfundoi në lumin Buna. Sipas policisë, pas perplasjes, ... Read More »

Aksion ekologjik: PASTROJNË DELTËN E BUNËS

Lumi Buna, Rijeka Bojana

Një grup i shoqatave joqeveritare nga Ulqini dhe Podgorica ka paralajmëruar që të hënën do të nis me aksionin treditorë të pastrimit të mbeturinave në Parkun regjional Delta e Bunës. Kjo do të thotë që do të hiqen mbeturinat dhe deponitë nga gryka e këtij lum si dhe nga një pjesë e Plazhit të madh.Kjo hapësirë është shpallur Monument i ... Read More »

OT: DY PUNKTE DO TË PUNOJNË GJATË GJITHË VITIT

Nga organizata turistike e Ulqinit është deklaruar që dy nga pesë punkte turistike-informative të hapura së fundmi do të punojnë gjatë gjithë vitit. „Do të jenë vazhdimisht të hapura punktet në Plloç dhe tek Stacioni i autobusëve“, ka deklaruar punonjësja e OT Emina Dervishi. Ajo për “Dan” ka thënë që punktet kanë justifikuar arsyen e formimit. “Aty turistët kanë marrë ... Read More »

Centralet me erë në Mozhur: TURBINAT E LARTA 100 METËR

Konsorciumi Spanjoll-malazez „Fersa&Celebiq“ duhet të filloi së shpejti projektin e ndërtimit të centralet me erë në Mozhur në sipërfaqe prej 503 mijë metër katrorë, e cila gjendet në territorin e komunave kadastrale Ulqin dhe Tivar. Investimet e planifikuar janë rreth 65 milion euro, ndërsa forca e instaluar e këtij objekti energjetik duhet 46 megavat. Kjo rrymë është e mjaftueshme për ... Read More »

Zenka: FORCA TANI NA BIND QË PA PDS NUK MUND TË MARRIM FRYMË

Mehmed Zenka

Kryetari i Unionit demokratik të Shqiptarëve Mehmet Zenka ka akuzuar liderin e Forcës Nazif Cungun që tallet me qytetarët e Ulqinit. “Që kjo tallje nuk ka fund tregon edhe gatishmëria e tij për rikomponim të ri të pushtetit, por tani me Partinë demokratike të socialistëve”, thotë lideri i UDSH-së duke theksuar që për arsye të bashkëpunimit me PDS-në Cungu dhe ... Read More »

Scroll To Top