Wednesday , May 22 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Fundjava sportive: ULQINAKËT KUNDËR SKUADRAVE NGA BOKA

Hendboll Ulqin, Rukomet Ulcinj

Basketbollistët e Ulqinit, për herë të parë me trajnerin e ri Momir Millatoviq, do të provojnë të arrijnë fitore në Herceg-Novi. Gjegjësisht, ato në xhiron e gjashtë të Ligës së parë Erste të basketbollit takohen me ekipin vendas ABS Primorje. Ndërsa hendbollistët e Ulqinit këtë të shtunë do të jenë mysafirë në Tivat. Ato në xhiron e tretë të Ligës ... Read More »

SHQIPONJA E MADHE E ROSAVE

Një nga tre llojet me rëndësi globale në deltën e lumit Buna është shqiponja e madhe e rosave (Aquila clanga). Kjo shqiponjë e fuqishme e ngjyrës së errët arrin gjatësinë deri në 71 cm, gjerësia e krahëve është 157 deri në 179 cm dhe masën trupore deri në 2,5 kg. Në Evropë shqiponja e madhe e rosave është një nga ... Read More »

Në Qendrën kulturore: “SOS” PREZANTON DOKUMENTARIN “DIJE DHE PROFESION”

Arkiv, Arhiva, Veshjet popullore, Narodna nosnja

SOS telefonit për femra dhe fëmijë viktima të dhunës në Ulqin, me datën 23 nëntor ,në ora 18, në Galerinë e arteve në Qendrën Kulturore në Ulqin , do të bëjë prezantimin i  dokumentarit “Dije dhe profesion”financuar nga Fondi për mbrojtjen dhe realizimin e të drejtave të pakicave në Mal të Zi. Në dokumentar janë përfshi veshjet popullore karakteristike të komunës ... Read More »

EHMMZ: PA FRIKË NGA PËRMBYTJET

Lumi Buna, Rijeka Bojana

Rrjedhës së lumit Buna nuk e kërcënojnë përmbytjet përkundër shiut i cili bie këto ditë, u vlerësua nga Enti hidrometeorologjik i Malit të Zi. Siç ka thënë hidrologu Novak Darmanoviq, niveli i Bunës është 186 centimetër, që është nën nivelin e ujërave të mesme. Maksimumi në këtë lum është shënuar në vitin 2010 kur niveli ishte 603 centimetra. Meteorologët kanë ... Read More »

Maloku: AKT JODEMOKRATIK I GJUKANOVIQIT

Analisti kosovar Albinot Maloku deklaroi se “toni kërcënues i kryeministrit aktual të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq drejtuar deputetit të Kuvendit malazias, Dritan Abazoviq është akt jo demokratik dhe në shpërputhje me synimet europiane të këtij shteti”. “Ky akt është primitiv dhe të kujton vërtet se kryetari i qeverisë të këtij shteti, Gjukanoviq është mbetja e fundit e erës millosheviqiane ... Read More »

Komuna e Ulqinit: TAKIM ME NP “TË MIRAT DETARE”

Sot është mbajtur një takim në mes të përfaqësueseve të Komunës së Ulqinit dhe NP te Mirat detare lidhur me planet dhe përparësitë e përbashkëta në zonën e të Mirave detare në Komunën e Ulqinit për vitin e ardhshëm. Sipas vlerësimeve, të ardhurat e NP të Mirat detare në vitin 2014 duhet të jenë rreth 800 mijë Euro prej të ... Read More »

Incident në Parlament: GJUKANOVIQ E QUAJTI ABAZOVIQIN VAGABOND (BITANGO)(Video)

Millo Gjukanoviq, Milo Djukanovic

Gjatë Orës kryeministrore në Parlamentin e Malit të Zi erdhi deri tek incidenti i rëndë verbal gjatë të cilit Millo Gjukanoviq e quajti deputetin e Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq vagabond (bitango). Incidentit i ka paraprirë debati i ashpër gjatë të cili kryeministri ka thënë që Partia Pozitive shërben për të mbrojtur interesat e “mafisë mediatike”. Gjukanoviq reagoi ashpër ... Read More »

Abazoviq: JAM I VETMI DEPUTET SHQIPTAR OPOZITAR

“Nuk kam dilemë se çdo shqiptar në Mal të Zi mendon njësoj si unë. Unë vërtet nuk i takoi një partie nacionale shqiptare, por jam i vetmi shqiptar i cili është opozitë në këtë moment në Parlamentin e Malit të Zi”, deklaroi deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq. Ai në intervistë për “Koha javore” tha se nuk i ... Read More »

Dnevne novine: TË GJITHË DALIN VET NË ZGJEDHJE NË ULQIN

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Të gjitha partitë politike do të marrin pjesë vet në zgjedhjet në Ulqin, shkruajnë “Dnevne novine”. Përjashtim është ndoshta vetëm Partia demokratike e Fatmir Gjekes, i cili tha që mundësit janë të mëdha që kjo parti të marrë pjesë në formë koalicioni. “Presim të bëjmë rezultat të mirë dhe të jemi lista më e fortë në këto zgjedhje”, tha ai. ... Read More »

Vërtetohet vendimi i Gjykatës: 17 VJET PËR ALEKSIQIN

Radovan Aleksiq, Radovan Aleksic

Gjykata e apelit ka vërtetuar dënimin prej 17 vjet burgim për mjekun nga Ulqini Radovan Aleksiq për shkak të vrasjes së dyfishtë më 2 gusht të vitit 2011. Vendimi i shkallës së parë Aleksiqit u dha në shkurt të këtij viti para Gjykatës së lartë në Podgoricë. Ai është akuzuar që në gjendjen  me “kapacitet mendor ndjeshëm të zvogëluar”, me ... Read More »

Scroll To Top