Friday , May 24 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Kuvendi: U MBAJT SEANCA E RREGULLT

Mbledhja e rregullt e Kuvendit komunal të Ulqinit u mbajt të martën, por pa kurrfarë përfundimesh. Edhe pse Partia Demokratike e Socialistëve më herët ka theksuar që nuk do të jetë e pranishme në atë mbledhje, këshilltarët e saj kanë marrë pjesë në mënyrë aktive në diskutim. Ato dënuan mos ardhjen në mbledhje të kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif ... Read More »

Gjeka: NUK E KUPTOJMË QËNDRIMIN E PDS

Fatmir Gjeka, Fatmir Djeka

Kryetari i Partisë demokratike Fatmir Gjeka ka deklaruar që kjo parti, si dhe PDS, UDSH, PSP dhe NOVA, përkrah që kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif Cungut ti votohet mosbesimi para miratimit të vendimit për caktimin e zgjedhjeve të parakohshme. “Nuk e kuptoj qëndrimin e PDS-së. Këtu nuk bëhet fjalë për seancë të zakonshme dhe sjelljen e disa vendimeve, me ... Read More »

“Dan”: PDS I RUAN KARRIGEN CUNGUT

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Udhëheqësit e Partisë demokratike të socialistëve në Ulqin kanë vendosur që këshilltarët e kësaj parti mos të marrin pjesë në mbledhjen e rregullt të Kuvendit komunal me ç’gjë është hequr çdo mundësi të diskutohet për iniciativën e këshilltarit të PSP Andrija Qetkoviq për shkarkimin e kryetarit të komunës Nazif Cungu. “Nuk do të paraqitemi në Parlamentin lokal, sepse nuk dëshirojnë ... Read More »

Me ndihmën e OT Ulqin: FILMI ÇEK PËR MALIN E ZI NË ULQIN

Filmi “Montenegro”, i krijuar si prodhim i përbashkët i shtëpive “Easy Fun Film” dhe “Three Brothers” nga Çekia, “Mainframe Production” dhe “Procosilium” nga Kroacia dhe “OR” nga Mali i Zi, do të shfaqet për herë të parë në pranverën e vitit të ardhshëm. Ky film pak kohë më parë është incizuar për tre javë në Mal të Zi dhe po ... Read More »

Univerziteti i Sarajevës: ELEZAGA STUDENT I GJENERATËS

Të shtunën, më 09.11.2013.  në pallatin sportiv “Zetra” në Sarajevë u bë promovimi i më se 7.000 studentëve të diplomuar, që gjatë vitit 2013. diplomuan në universitetin e Sarajevës. Në këtë spektakël i cili drejtpërdrejtë u transmetua ne programin e I të RTV Sarajevo, përveç Kryetarit të Kryesisë së Bosnjë dhe Hercegovinës, Zhelko Komshiq, morën pjesë edhe zyrtar tjerë të ... Read More »

Me përkrahjen e TIKES: HAPET OBJEKTI I RIKONSTRUKTUAR I QENDRËS DITOR

Në Ulqin të hënën është hapur objekti i rikonstruktuar i Qendrës ditore për fëmijë me nevoja të veçanta, në të cilën Agjencia e Republikës së Turqisë për bashkëpunim ndërkombëtarë (TIKA) ka investuar 34 mijë euro. Këtë akt e kryen ministri i punës dhe kujdesit social Predrag Boshkoviq, kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu, drejtori i TIKES në Mal të ... Read More »

Resulbegoviq: ANULOHET VENDIMI PËR SHKARKIMIN TIM

Gjykata administrative e Malit të Zi me 05.11.2013 ka anuluar Vendimin e kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif Cungu Nr. 01-3801-13 të datës 30.0.2013 me të cilin shkarkon Selim Resulbegoviqin nga detyra e Nënkryetarit të komunës së Ulqinit. Duke vlerësuar ligjshmërinë e Vendimit të kundërshtuar Gjykata gjeti që kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu në procesin e sjelljes së ... Read More »

Kriporja: NË VIJIM FOLEZIMI I FLAMINGOVE

Kriporja, Solana

Qetësia dhe siguria janë arsyet kryesore pse këtë vjeshtë në Kripore janë mbi një mijë flamingo dhe që është në vijim procesi i folezimit të tyre. Kësaj gjithsesi do ti kontribuoj dhe aksioni i Qendrës për mbrojtjen dhe studimin e shpendëve (CZIP) të cilët vitin e kaluar me ndihmën financiare të organizatës gjermane “Euronatur”, kanë bërë kupe artificiale për folezimin ... Read More »

Plazhi i madh i mbuluar me plehra: BUNA NXORI KONTEJNERË ME MBETURINA

Lumi Buna, Rijeka Bojana, Plehrat, Smece, Berllogu, Mbeturinat

Një pjesë e madhe e plazhit në Adë është i mbuluar me plehra të cilët këto ditë i nxori lumi Buna. Sipas fjalëve të kryetarit të Shoqatës ekologjike “Hapi i gjelbër” Xhelal Hoxha, kjo është shumë shqetësuese. “Çka do të ndodhë kur të bien shirat më të mëdha”, tha ai për “Vijesti”. Hoxha paralajmëroi edhe për gjueti të palejueshme të ... Read More »

“Vijesti”: ZGJEDHJET EPIILOG I AGONISË TË KOMUNËS SË ULQINIT

Kuvendi komunal, Skupstina Opstine, Parlament

Mbledhja që do të mbahet të martën në të cilën do të shkurtohen mandatet dhe do të hapet rruga për zgjedhje të parakohshme është epilog i bllokimit shumë mujor të Parlamentit lokal, agonisë dhe anarkisë në komunë të Ulqinit, shkruan „Vijesti“. Kjo gazetë duke cituar kryetarin e komunës Nazif Cungu thotë që Forca e re demokratike nuk do të marrë ... Read More »

Scroll To Top