Thursday , May 23 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Shqyrtimi publik në Ulqin: PËR SIMBOLET KOMBËTARE PARA SALLËS BOSH

Shqyrtimi publik simbolet, Javna rasprava simboli

Vetëm katër persona kanë marrë pjesë të premten në Sallën e madhe të komunës së Ulqinit në shqyrtimin publik për tekstin e Projekt ligjit për zgjedhjen, përdorimin dhe ekspozimin publik të simboleve kombëtare të cilin e organizoi Ministria për të drejtat e njeriut dhe popujve pakicë në Qeverinë e Malit të Zi. Shqyrtimi publik për këtë Projektligj do të zgjas ... Read More »

KK Ulqin: TË HËNËN KOLEGJIUMI I RI

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Mbledhja e Kolegjiumit të Kuvendit komunal të Ulqinit në të cilën do të vendoset cilat pika do të gjenden në rendin e ditës të mbledhjes së ardhshme do të mbahet të hënën. Të premten shefat e klubeve të këshilltarëve kanë arritur marrëveshjen që në mbledhjen e Parlamentit lokal e cila do të mbahet me 12 nëntor të gjenden vetëm ato ... Read More »

Tenderi për dy shkolla: RIKONSTRUKTIMI FILLON VITIN E ARDHSHËM

Vllezerim Bashkim, Bratstvo jedinstvo, Shkolla, Skola

Në vijim është tenderi për para kualifikim për zgjedhjen e ofertuesit për rikonstruktimin dhe adoptimin e dy instituteve arsimore në Ulqin: një shkolle fillore dhe Shkollës së mesme “Vëllazërim bashkim”. Fillimi i punimeve pritet vitin e ardhshëm është thënë nga Qeveria malazeze. Mjetet për rikonstruktim janë siguruar në bazë të kontratës për kredi dhe kontribut financiar të cilin Qeveria e ... Read More »

Të premten dhe të shtunën: PANAIRI I ULLIRIT NË PODGORICË

Panairi i ullirit dhe i prodhimeve nga ulliri do të mbahet në qendrën tregtare Bazar në Podgoricë të premten dhe të shtunën nga ora 8 deri në 22. Vizituesit do të kenë mundësi të degustojnë prodhimet e ullirit, si dhe ushqimet nga ulliri, të cilat do të shërbehen në restorantin “Buzz” me çmimi promovuese.“Qendra tregtare “Bazar” do të jetë vend ... Read More »

S. SHKRELI: MONUMENTET SHQIPTARE NË MAL TË ZI NË RREZIK ZHDUKJE

“Thonë se gurët e mëdhenj atje poshtë në “Shën Mëri”, janë burrat që janë kthyer dhe kanë vdekur në vend. Po të jesh trim dhe zëmërbardhë e po të shkosh andej natën, i dëgjon të tregojnë historitë e tyre.” -M’u kujtua Petro Marko me romanin e tij “Retë dhe gurët” i botuar pas vdekjes së tij nga bashkëshortja dhe e ... Read More »

Kolegjiumi i KK: VAZHDIMI I MBLEDHJES ME 12 NËNTOR DHE MENJËHERË E DYTA DHE SHKURTIMI I MANDATIT

Kuvendi komunal, Skupstina Opstine, Parlament

  Shefat e klubeve të këshilltarëve të partive në Parlamentin e Ulqinit kanë vendosur në Kolegjium të premten që me 12 nëntor të mbahet mbledhja e rregullt e Kuvendit komunal dhe në rendin e ditës do të jenë, siç thanë për Portalin tonë disa pjesëmarrës të mbledhjes, ato pika të cilat janë detyrim ligjor. Këtu, para së gjithash, kemi të ... Read More »

Erste liga në basketboll: ULQINI ME TEODON

Këtë fundjavë basketbollistët e Ulqinit në xhiron e dytë të Ligës së pare ERSTE të basketbollit në fushën e vet do të luaj me ekipin e Teodos nga Tivati. Vendasit janë favorite. Por Teodo është një skuadër e mire e cila u forcua këtë vit. Ulqinakët në xhiron e pare të ligës ERSTE në sekondën e fundit të ndeshjes kanë ... Read More »

Hapi i gjelbër: TË ORGANIZOHET FORUMI EKOLOGJIK NË ULQIN

port-milena-od-simbola-problema-slika-1237761

Deri në fund të këtij ose në fillim të vitit të ardhshëm në Ulqin duhet të mbahet konferenca për problemet ekologjike të kësaj komune në të cilën do të merrnin pjesë të gjithë vendimmarrësit, institucionet kompetente dhe sektori civil, kanë deklaruar nga OJQ „Hapi i gjelbër“. Në këtë shoqatë ekologjike mendojnë që në forum duhet të miratohen përfundimet dhe propozimet ... Read More »

Abazoviq: PUSHTETI NË ULQIN KA PËRJETUAR DEBAKËL

Deputeti i Malit të Zi Pozitiv Dritan Abazoviq ka vlerësuar që pushteti lokal në Ulqin ka përjetuar debakël. “Ato kanë bllokuar punën e Parlamentit komunal dhe në vend të zhvillimit dhe progresit të qytetarëve kanë ofruar uzurpimin e institucioneve”, tha ai për “Dnevne novine”. Sipas fjalëve të tija, zgjedhjet në Ulqin duhet të organizoheshin që me 17 nëntor, kur ato ... Read More »

Sot zgjidhja e krizës politike në Ulqin: ZGJEDHJET NË FILLIM TË VITIT TË ARDHSHËM

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Kolegjiumi i Kuvendit komunal të Ulqinit do të vendos të premten për datën e mbajtjes së mbledhjes të parlamentit lokal në të cilën do të pruhet vendimi për shkurtimin e mandatit të përbërjes ekzistuese. PDS dhe partitë tjera, me përjashtim të Forcës së re demokratike, janë të mendimit që zgjedhjet duhet të jenë sa më parë në mënyrë që të ... Read More »

Scroll To Top