Wednesday , October 16 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Në OT Ulqin të bindur: DO TË JETË MË MIRË

“Edhe pse këtë sezon e kemi pritur më të përgatitur dhe kur bëhet fjalë për pastërti dhe furnizim me ujë, shuarjen e ekonomisë informate, investime të mëdha në infrastrukturën rrugore dhe promocion të mirëfilltë, kjo akoma nuk është pasqyruar në vizitën e mysafirëve”, tha drejtori i Organizatës turistike të Ulqinit Minir Karamanaga. Aj për “Pobjeda” tha që ka shumë nga ... Read More »

Ambasadorja e SHBA-së organizoi iftarin: PËR TË 9 HERË

“Ne jemi këtu të shprehim respektin tonë ndaj traditës islame. Me tubimet tona ne theksojmë pasurinë dhe rëndësinë e diversitetit”, tha të martën mbrëmje në Tuz ambasadorja e SHBA-së në Mal të Zi Sju Kej Braun. Ajo në restorantin “Troja “ organizoi iftarin në të cilin morrën pjesë përfaqësuesit e Qeverisë, Parlamentit, partive politike, Drejtësisë, medieve dhe organizatave joqeveritare,si dhe ... Read More »

PARASHIKIMI I MOTIT, e mërkurë, 17 korrik

    Mot me diell dhe pak më nxehtë. Era veriore mesatare, në momente e fortë, në orët e paditës në dobësim. Temperatura më e lartë e ditës deri në 33 C. Deti me dallgëzim të pakët. Shikueshmëria 20 km. Në tre ditët e ardhshme mot me diell, me rritje të temperaturës. Read More »

Kuvendi i Mali të Zi: LIBRA FALAS PËR NXËNËSIT E SHKOLLËS FILLORE

Këshilli për arsim, shkencë, kulturë dhe sport ka përkrahur të martën amendamentin e Malit të Zi Pozitiv për Propozimin e ligjit për arsim që t’u sigurohen libra falas për nxënësit e shkollës fillore nga buxheti i shtetit. Amendamenti i partisë Pozitive është miratuar në Këshillë me votat e deputetëve të opozitës – gjashtë anëtarë votuan pro, kundër ishin katër deputetët ... Read More »

Në Tetovë: BOTOHET FJALORI I TË FOLMËS SË ARBËRESHËVE TË ZARËS

Këto ditë, falë Unionit Gjithëshqiptar “Vëllazërimi ynë” me seli në Tetovë, u botua fjalori arbërisht-shqip-kroatisht, me titull “Fjalori i të folmes së sotme të arbëreshëve të Zarës” i autorit Dr. Kruno Krstiq, përkthyer-shqipëruar nga Mehmet Latifi. Tentativat e shumta për të dalë në dritë ky fjalor nuk dhanë rezultatet e pritura, derisa ra në dorë të veprimtarit të çështjes kombëtare ... Read More »

Komuna e Ulqinit: TAKIM ME INVESTITORËT

Të martën në Komunën e Ulqinit është mbajtur një takim në lidhje me investimet e mundshme si dhe panairin e ardhshëm të investimeve dhe patundshmërive i cili do të mbahet prej datës 7 deri, më 9 tetor 2013 në Mynih. Në takim kanë marrë pjesë përfaqësuesit e hoteleve ekzistuese dhe atyre të planifikuar në Komunën e Ulqinit: Galeb, Albatros, Star ... Read More »

Rritje e çmimeve: ÇMIME TË REJA TË RRYMËS DHE EURODIZELIT

Rryma elektrike, Struja

Nga fillimi i muajit të ardhshëm qytetarët do të paguajnë rrymën elektrike më të shtrenjtë për 2.38 përqind, kanë lajmëruar nga Agjencia rregulluese për energjetik. Më herët është lajmëruar që energjia elektrike mund të rritet për më shumë se gjashtë përqind. Nga mesnata do të rritet çmimi i eurodizelit për katër deri në pesë cent, derisa çmimi i benzines do ... Read More »

Komuna e Ulqinit: TAKIM ME PRONARËT E PLAZHEVE DHE ORGANET E INSPEKCIONIT

Pas takimit të parë në të cilin pronarët e plazheve kërkuan ndihmë nga Kryetari i Komunës së Ulqinit për zgjidhjen e problemeve të tyre me organet e inspekcionit, sot në kabinetin e kryetarit Cungu u mbajt një takim me përfaqësuesit e këtyre organe. Krahas përfaqësuesit të Drejtorisë për punë të inspekcionit dhe Drejtorisë së tatimeve në takim mori pjesë edhe ... Read More »

Intervenoi Shërbimi i mbrojtjes: U NXOR SHOFERI NË LIMAN 2

Të hënën, në orët e pasdites, Shërbimi i mbrojtjes dhe shpëtimit Ulqin ka marrë thirrjen që automjeti i tipit Opel frontera ka dal jashtë rrugës së ngushtë që çon nga qyteti kah Limani, në plazhin Liman 2, mëson portali UL-info. Menjëherë pas thirrjes, shpëtimtarët u nisën drejt vendngjarjes dhe me intervenim të shpejtë në mënyrë të suksesshme nxorën shoferin nga ... Read More »

Scroll To Top