Sunday , July 5 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Kriza e pushtetit: DUKE PRITUR INVESTITORËT, MARRËVESHJEN DHE ZGJEDHJET

Kuvendi komunal, Skupstina Opstine, Parlament

“Zgjedhjet e parakohshme do të frenonin shumë projekte milionëshe të cilët i kemi planifikuar dhe të cilët duhet të pasojnë. Zgjedhjet e parakohshme do ta frenonin këtë, ndërsa këtë gjithsesi do ta ndjenin qytetarët”, deklaroi kryetari i Ulqinit dhe lideri i Forcës së re demokratike – Forca Nazif Cungu. Ai për “Dan” tha që, sipas marrëveshjes ka përpiluar programin e ... Read More »

Komuna e Ulqinit: TAKIM ME INVESTITORËT NGA TURQIA

Kryetari i komunës së Ulqinit z.Nazif Cungu prit sot në takim një grup investitorësh nga Turqia të cilët janë të interesuar për ndërtimin e një kompleksi turistik në plazhen e madhe. Në kuader të këtij takimi investitorëve turq ju paraqit një prezantim për mundësitë e investimeve dhe valorizimit të plazhes së madhe. Investitorët kanë shprehur gadishmerinë e tyre për ndërtimin e ... Read More »

DELFINËT E MIRË NË BUNË

Ekspertët e fondacionit të njohur gjerman “Euronatur” i kanë parë delfinët e mirë (Tursiops truncatus) tre herë para dhjetë viteve në grykëderdhjen e Bunës. Grupet më të mëdha janë përbërë prej 5-6 delfinë. Grupi lozonjar i këtyre delfinëve janë parë dhe tek ishulli Paratuk, shtatë kilometra në rrjedhën e sipërme të lumit Buna. Delfinët e mirë të rritur janë të ... Read More »

Dilema: KOALICIONI I GJËRË APO ZGJEDHJET

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

“Asnjë marrëveshje konkrete nuk është arritur. Vazhdojmë me negociata”, mëson Portali UL-info nga pjesëmarrësi i takimit i cili të mërkurën në mbrëmje u mbajt në ndërtesën e komunës së Ulqinit. Në këtë takim, qëllimi i të cilit ishte përpjekja për të gjetur zgjidhje për tejkalimin e krizës shumë mujore në funksionimin e qeverisjes së Ulqinit dhe zhbllokimi i Parlamentit lokal, ... Read More »

Shtyrje e modernizimit të rrugës Ulqin – Krythë: FILLIMI NË VJESHTË TË 2014

Krythe, Krute, Ana e Malit

Fillimi i zgjerimit dhe modernizimit të rrugës nga Krytha deri në Ulqin, me gjatësi 13,5 kilometër pritet në vjeshtë të vitit 2014, zyrtarisht është lajmëruar nga Komuna e Ulqinit. Ish kryeministri malazez Igor Llukshiq ka paralajmëruar me 13 korrik të vitit 2012, në hapjen e deponisë regjionale  për Ulqin dhe Tivar, që “vitin e ardhshëm do të filloi ndërtimi i ... Read More »

Futbal: FEDERALI TË DIELEN ME SLOGËN E TIVARIT

Futbollistët e “Federalit” nga Ulqini, të cilët mbas dy xhirove udhëheqin në tabelën e Regjionit jugor të futbollit, do të luajnë në xhiron e tratë në fushën e vet me “Sllogën” nga Tivari. Në ndeshjen e dytë “Hajduku” nga Tivari është mysafirë i “Orjenit” nga Herceg-Novi. Të dy ndeshjet fillojnë në ora 15:30. Në këtë xhiro është e lire “Slloga” ... Read More »

Përfundoj grumbullimi në Kripore: JANË MBLEDHUR 11 MIJË TONË KRIPË

Mbas gati një muaji, ka përfunduar grumbullimi i 79 i kripës në mënyrë klasike. Gjatë 27 ditëve nga gjysma e baseneve në Kripore janë grumbulluar rreth 11 mijë tonë të kristaleve të kripës, shkruajnë “Vijesti”. Kjo do të thotë që grumbullimi i sivjetmë, para së gjithash për shkak të reshjeve atmosferike, ishte më i dobët nga seç është pritur, gjegjësisht ... Read More »

Cungu: FORCA NË VEND TË PARË KA QYTETARËT

“Menjëherë mbas problemeve me funksionimin e Parlamentit komunal kam thënë që është më korrekte ndaj qytetarëve që të shkohet në zgjedhje të parakohshme”, ka deklaruar kryetari i Ulqinit dhe i Forcës së re demokratike Nazif Cungu. Ai në intervistë për TV Teuta ka thënë që mbas kësaj i ka mbledhur të gjithë shefat e klubeve në Kuvend dhe ju ka ... Read More »

OT: NË PANAIRIN E PARISIT

Organizata turistike e Ulqinit, në bashkëpunim me Ministrinë e zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit dhe Organizatën nacionale turistike, promovon ofertën turistike të Ulqinit në bursën e turizmit “Top Resa 2013” në Paris, i cili mbahet deri më 27 shtator. Panairi “Top Resa” mbledh një numër të madh të profesionistëve në biznesin e turizmit, është vetëm i karakterit biznesor, ndërsa pjesëmarrja ... Read More »

Scroll To Top