Friday , January 24 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Qeveria e Malit të Zi: PRIORITET SANIMI I ISH DEPONISË “HIJA”

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Qeveria e Malit të Zi ka ndërmarr aktivitete që deponia e dikurshme e plehrave në lokalitetin Hija në Ulqin të sanohet dhe rikultivohet, kanë deklaruar zyrtarët nga Podgorica. Siç ka deklaruar ndihmës ministri i zhvillimit të qëndrueshëm dhe turizmit Sinisha Stankoviq, Qeveria po bën punimin e dokumentacionit të nevojshëm dhe sigurimin e mjeteve financiare në mënyrë që kjo hapësirë të ... Read More »

Komisioni për parandalimin e konfliktit të interesit: KAPLLAN MUÇA SHKEL LIGJIN

Kryeshefi i Policisë komunale në Ulqin Kapllan Muça shmang të dorëzoj të dhënat e plota, të cilat pastaj vështirësojnë kontrollin e pasurisë apo proceset në gjykatë, deklaroj Komisioni për parandalimin e konfliktit të interesit. Është thënë po ashtu që Komisioni do të dërgoj kërkesë Gjykatës për shkelje kundër të gjithë funksionarëve publik që shkelin Ligjin apo janë në konflikt të ... Read More »

Për shërbim të alkoolit të miturve: MBYLLET “PUKI”

Punonjësit e Drejtorisë së policisë kanë mbyllur të shtunën objektin hotelerik “Puki” në Sutomore-Tivar sepse në të është shërbyer alkooli të miturve, shkruan CDM. Punonjësit e Qendrës policore Tivar, në bashkëpunim me inspekcionin turistik dhe në kuadër të aksioni “Rinia(Mladost)”, kanë kryer aktivitetin lokal “Kontrolli i ndalimit të shërbimit të pijeve alkoolike personave të mitur”. “Gjatë kontrollit në objektin hotelerik ... Read More »

PARASHIKIMI I MOTIT, e diel, 21 korrik

    Mot me diell, me vranësira të pakta deri në mesatare dhe me mundësi shiu gjatë orëve të pasdites. Do të fryj era veriperëndimore, në fund të ditës në forcim, deri në 22 nyje. Temperatura më e lartë e ditës deri në 34 C. Deti me dallgëzim të pakët. Shikueshmëria 10-20 km. Gjatë javës së ardhshme kryesisht kthjellët.   Read More »

Shoqata e prindërve: LIBRAT TË JENË FALAS

Libraria, Knjizara, Libra, Knjiga

Mbasi që Ministri i arsimit Sllavolub Stijepoviq ka deklaruar që Qeveria është duke e shqyrtuar mundësinë që nga viti i ardhshëm të ulë çmimet e librave për shkolla fillore dhe të mesme, kanë reaguar nga Shoqata e prindërve. Sipas fjalëve të drejtoreshës ekzekutive Kristina Mihajlloviq ky nuk është hap i mjaftueshëm në krahasim me kërkesën e tyre që librat për ... Read More »

Reis i BI dhe ambasadori turk në Ulqin: VIZITË XHAMATLIVE

Me rastin e muajit të madhëruar mysliman të Ramazanit në vizitë zyrtare Bashkësisë islame të Ulqinit të shtunën do të qëndroj reisi Rifat ef. Fejziq dhe ambasadori i Republikës së Turqisë në Mal të Zi Mehmet Nijazi Tanilir. Për to do të shtrohet iftari, e namazi i përbashkët i teravisë do të falet në xhaminë e Namazgjah. Nga Bashkësia islame ... Read More »

Gjoni: CUNGU UZURPOI GJITHË PUSHTETIN NË KOMUNË

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Kryetarja e klubit të këshilltarëve të Unionit Demokratik të Shqiptarëve Hadixha Gjoni ka deklaruar të premten që në Ulqin nuk ekziston pushtet koalicioni. “Pushteti që nga shtatori i vitit 2011 është përmbledhur tek një person, kryetari momental i komunës së Ulqinit Nazif Cungu, i cili që tani është ushtrues detyre i kryetarit të komunës”, tha ajo në Radio Ulqin. Sipas ... Read More »

Abazoviq: KOÇO DANAJ ËSHTË JOSERIOZ

“Nuk duhet ti marrim me seriozitet deklaratat e Koço Danajt për ‘Shqipërinë natyrale’. Ai nuk arriti as të futet në parlamentin shqiptarë në zgjedhjet e kohëve të fundit”, deklaroi deputeti i partisë Pozitive Dritan Abazoviq. Ai tha që deklaratave të Danajt i kushtohet vëmendje e pamerituar dhe vlerësoi që ato para së gjithash i bëjnë dëm shqiptarëve. “Përfaqësuesit politik të ... Read More »

Mujo Rexha në burg: TË PREMTËN ARRESTOHET DHE TRANSPORTOHET NË SPUZH

Policia Ulqin, Policija Ulcinj

Drejtoria e policisë ka lajmërua që të premten pasdite ka arrestuar Mujo Rexhen (40) dhe e dërgoj në Entin për kryerjen e sanksioneve penale në Spuzh. Siç thuhet, Rexha është arrestuar me urdhër të Gjykatës themelore të Ulqinit për kryerjen e dënimit prej gjashtë muajve, në të cilin u dënua për ndërtimit të objektit, tek restoranti “Alfa”, pa leje ndërtimi. ... Read More »

KRIJIMI I ADËS

Ada e Bunes, Ada Bojana, Panorama

Në grykëderdhjen e lumit Buna në det në vitin 1958 është fundosur anija “Merito”, pronë e Antun Allegretit nga Trogiri, me të cilin ka udhëhequr kapedan Naporeli. Në mesin e shekullit 19 në këtë lokacion kanë ekzistuar dy ishuj të vogël. Mbetjet e anijes së fundosur, së bashku me dy ishujt në afërsi kanë grumbulluar sedimentet lumore dhe kanë krijuar ... Read More »

Scroll To Top