Friday , January 24 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Fillon Ramazani: TË HËNËN NAMAZI I TERAVISË

Xhamia e detareve, Dzamija pomoraca, Panorama

Dita e parë e agjërimit në muajin e shenjtë të Ramazanit është e marta, 9 korrik. Atë ditë agjërimi zgjat gati 18 orë: ato që vendosen për këtë hap asgjë nuk guxojnë të shijojnë nga ora 2 e 38 minuta në mëngjes e deri në 20:35. Por, i pari namaz i teravisë është të hënën, me 8 korrik. Ky namaz ... Read More »

PSP: FALIMENTIMI NË KOMUNË TË ULQINIT

“Komuna e Ulqinit është në falimentim. Kryetari i komunës Nazif Cungu me 11 qershor të këtij vit ka nënshkruar me Qeverinë e Malit të Zi Planin e sanimit për këtë komunë i cili nënkupton përjashtimin nga puna e të punësuarve në administratën lokale dhe në ndërmarrjet publike”, është kumtuar nga Këshilli komunal i Partisë socialiste popullore (KK PSP). Siç thuhet, ... Read More »

Sezoni turistik në Ulqin: IKIN DITËT E NUMËRUARA

Zhvillimi i deritashëm i sezonit turistik në rivierën e Ulqinit tregon që optimizmi i zyrtarëve nuk ishte i bazuar. Jo vetëm që mysafirë ka më pak se vitin e kaluar, por efektet financiare janë për një të pestën më të dobëta. Ishte e logjikshme të pritet që për arsye të situatës ekonomike të përkeqësuar në shumicën e shteteve nga të ... Read More »

ULQINI E KISHTE GJIMNAZIN E ULËT NË VITIN 1871

Arkiv, Arhiva

Vetëm dy vjet pasi që qeveria osmane sjelli vendimin që në çdo qytet të Perandorisë i cili kishte përmbi 500 shtëpi duhet të themelohet ruzhdia (shkolla shtetërore laike), në vitin 1871 në Ulqin, (atëherë kishte rreth 670 shtëpi), filloi me punë institucioni i parë arsimor i këtij lloji. Ishte kjo shkolla e ultë e mesme në të cilën nxënësit, në ... Read More »

Komuna e Ulqinit: 20 MAKINA ZYRTARE

Ulqin, Ulcinj, Jadran, Panorama

Ministria e punëve të brendshme dhe administratës publike ka lajmëruar zyrtarisht që komuna e Ulqini ka 20 makina zyrtare. Kjo është dy herë më pak se Tivari fqinj, por është interesant që Nikshiqi, me hapësirë komuna më e madhe në vend, ka 19 makina zyrtare. Sipas lajmërimit të Ministrisë, Gjykata themelore në Ulqin ka dy, ndërsa organi rajonal për kundërvajtje ... Read More »

Top Channel: KOSOVA “PUSHTON” SHENGJININ

Këtë verë e gjejmë zonën më të realizuar në infrastrukturë dhe të tejmbushur me shqiptarët e përtej kufirit. “Është viti i pestë që vij në Shëngjin, po sivjet po më pëlqen se paska ndryshime. Është ndërtuar trotuari, ndërkohë që janë përmirësuar uji dhe mikpritja”, thotë një pushuese. Mbase shumë prej tyre do të zgjidhnin jugun për të pushuar, por…. “Jugu ... Read More »

Vazhdimi i mbledhjes së Kuvendit komunal: DO TË JETË KUR TË JETË

Gjeka, Cungu, Elezaga, Hollaj

As në mbledhjen e kolegjiumit të Kuvendit komunal të Ulqinit e cila u mbajt të shtunën nuk është caktuar data e vazhdimit të seancës së filluar të Parlamentit lokal. Partia demokratike socialiste ka lajmëruar që këshilltarët e saj do të jenë të zënë të hënën dhe të martën, ndërsa më herët është vendosur që mbledhjet e Kuvendit, nuk do të ... Read More »

Forca për propozimin e Qeverisë: CUNGU PRO, NIMANBEGU KUNDËR

“Në Parlamentin e Malit të Zi të enjten është diskutuar për atë që investitorët në hotelet e kategorisë së lartë të lirohen nga pagesa e komunalive për objektet me interes të përgjithshëm. Unë jam njëri nga ato që e përkrahin këtë vendim dhe që komunalit të jenë të përfshira në tatim. Ky është qëndrim evropian”, deklaroi kryetari i Ulqinit Nazif ... Read More »

Art klubi: FILLUAN DITËT E FILMIT SHQIPTAR

Manifestimi treditor “Ditët e filmit shqiptar” filloj të premten mbrëmje në Molin e madh të Ulqinit. Sipas fjalëve të organizatorit të këtij tubimi kryetarit të “Art klub-it” Ali Salaj, gjatë kohëzgjatjes së tij do të shfaqen tetë filma dokumentar dhe me metrazh të shkurtër. Në ceremoninë e hapjes kanë folur dhe mysafirët nga Shqipëria dhe Kosova, regjisorët Ilir Butka dhe ... Read More »

Gjatë intervenimit në Krruç: U HELMUAN DHE ZJARRËFIKËSIT

Gjatë shpëtimit të dy punëtorëve nga Serbia, të cilët të premten në Krruç kanë pastruar një cisternë, u helmuan lehtë dhe dy zjarrfikës të Ulqinit, të cilët përfunduan në Urgjencë, mëson UL-info. Punëtorët punuan izolimin e cisternës pa pajisje mbrojtëse dhe fituan helmim të rëndë. Në thirrjen e vendasve të Krruç menjëherë në vendngjarje u drejtua ekipi prej pesë shpëtimtarëve. ... Read More »

Scroll To Top