Sunday , July 5 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

ANIJA E FUNDOSUR “KAROLA”, TEK KEPI GJERANAVE

“Karola” është anija më atraktive e fundosur në nëndetin e Ulqinit për të gjitha kategoritë e palombarëve(zhytësve). Ndodhet në akuatoriumin e kepit të Gjeranave, e larguar rreth dy milje nautike nga Ulqini dhe rreth pesë milje nautike nga gryka e lumit Buna, në thellësi prej njëzet metër. Kjo anije austro-hungareze është fundosur në natën e 22 korrikut të vitit 1916, ... Read More »

Ministria për pakica: NUK PAGUHEN PARAT KËSHILLIT TË SHQIPTARËVE

Për arsye të tejkalimit të afatit ligjor për mbajtjen e Kuvendit zgjedhor Ministria për të drejtat e njeriut dhe pakicave ka ndërprerë pagesën e mjeteve Këshillit nacional të Shqiptarëve në Mal të Zi, është lajmëruar nga qeveria e Malit të Zi. Në Kuvendin zgjedhor të KNSH-së duhet të jenë 114 persona, por akoma nuk është e sigurt kur do të ... Read More »

Cungu te Haradinaj: MBËSHTETJE KANDIDATIT TË AAK-së PËR KRYETAR TË PRISHTINËS

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, i shoqëruar nga kryetari i Aleancës për Prishtinën, Besnik Tahiri, ka pritur të martën në selinë e AAK-së kryetarin e Komunës së Ulqinit, Nazif Cungu, njëherit kryetar i partisë Forca e Re Demokratike, i shoqëruar me deputetë dhe zyrtarë të tjerë të lartë të kësaj partie dhe të shqiptarëve në ... Read More »

SUP: CILËT STUDENTË PËRKRAHË FORCA E RE E MALIT TË ZI?!

SUP, Studentet e Ulqinit ne Prishtine

Reagim i organizatës “Studentët e Ulqinit në Prishtinë”(SUP) Një prej titujve që të martën ka mbushur faqet e portaleve malazeze është edhe ai i formimit të partisë më të re politike në Kosovë, Forcës së Re të Malit të Zi. Lindi forca e re pa e ditur se kush ishte e vjetra, lindi partia tek e cila numri i anëtarëve ... Read More »

Furnizimi me ujë i vështirësuar: TË MËRKURËN PROBLEME NË ZONAT E ULËTA

Për arsye të riparimit të tubit kryesor i cili çon nga burim Lisën Bore kah qyteti, nga Ndërmarrja publike “Ujësjellës dhe kanalizim” kanë lajmëruar që natën në mes të martës dhe të mërkurës, si dhe gjatë ditës së ardhshme, do të jetë e vështirësuar në zonat e ulëta në Ulqin. Sipas fjalëve të drejtorit të ndërmarrjes Fehim Avdiu, ekipet janë ... Read More »

Udhërrëfyes turistik për shpendët: PËRPARËSI ULQINAKËVE

Kriporja, Solana

Qendra për mbrojtjen dhe studimin e shpendëve organizon trajnimin e udhërrëfyesve turistik të cilët do të merren vetëm me udhëzimin e turistëve të cilët duan të merren me vëzhgimin e shpendëve. Për disa habitate siç janë Kriporja e Ulqinit, Bularica, Liqeni i Shasit dhe Bjeshkët e Nëmura ka interesim të konsiderueshëm të turistëve, sidomos për Kriporen e Ulqinit, thonë nga ... Read More »

Urimi për vitin e ri shkollor 2013/2014

Të dashur nxënës, të nderuar mësimdhënës, Ndjejë kënaqësi të veçantë që në cilësin e kryetarit të komunës së Ulqinit t’ju uroj fillimin e vitit të ri shkollor 2013/2014. Të gjithë nxënësve të komunës sonë ju uroj një vit shkollor të mbarë dhe të suksesëshem, njëkohësisht mësimdhënësve tanë ju shprehi mirnjohjet më të sinqerta për punen e tyre të palodhëshme. Për ... Read More »

Në Qendrën kulturore: PROMOVIM I ENCIKLOPEDISË PËR VRESHTARI

Bashkimi i krijuesve shqiptar në Mal të Zi organizonë përurimin e veprës “ENCIKLOPEDI  E VRESHTARISË DHE VERËTARISË”, të  autorit Andrea Shundi (79), profesorit shqiptar me renome botërore. Ky manifestim do të mbahet të premten, me 6.09.2013, në Galerinë e Qendrës kulturore në Ulqin, në ora 18. Enciklopedia në fjalë ka 861 faqe, 3200 artikuj, 5000 terma e sinonime, 135 kultivarë ... Read More »

Scroll To Top