Wednesday , April 8 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Mali i Zi – Kosova: MILANIQ DORËZOJ AKREDITIVËT HOXHAJT

I porsaemëruari në pozitën e të ngarkuarit me punë në ambasadën e Malit të Zi në Kosovë, Radovan Milaniq ka dorëzuar të martën letrën për emërimin e tij në funksionin e të ngarkuarit me punë në ambasadën e Malit të Zi e cila duhet të hapet në Kosovë, ministrit të punëve të jashtme të Kosovës Enver Hoxhajt. Milaniq ka shprehur ... Read More »

PSP: JOSERIOZITETI I PUSHTETIT NUK KA KUFI

“Pushteti lokal prej shumë kohësh nuk dëshiron të pranoi që koncepti i tyre ka dështuar. Sipas deklaratave më të reja të funksionarëve më të përgjegjshëm të pushtetit, koncepti i tyre është bazuar në kënaqjen e nevojave personale, e arsyen pse i ka zgjedh populli e kanë vendosur në plan të dytë”, ka deklaruar të martën Këshilli komunal i Partisë socialiste ... Read More »

Konflikti arriti kulmin: CUNGU SHKARKOI RESULBEGOVIQIN!

Selim Resulbegovic, Nazif Cungu

Kryetari i komunës së Ulqinit Nazif Cungu ka shkarkuar të martën nga pozicioni i nënkryetarit të komunës së Ulqinit Selim Resulbegoviqin, është lajmëruar nga kabineti. Cungu si arsye për këtë vendim ka theksuar “kontaktet e paautorizuara dhe aktivitetet e nënkryetarit Resulbegoviq me përpunuesin e planeve hapësinore për zonën e komunës së Ulqinit, të cilën e bëri pa dijen dhe koordinimin ... Read More »

Në skenën e Kalasë: MYSAFIRË TEATRI NGA ZAGREBI

Kalaja, Stari grad

Teatri “Rugantino” nga Zagrebi të martën në hapësirën para Muzeut të qytetit në Kalanë e Ulqinit, në ora 21:30, do të performoi shfaqjen “Gruaja e parë – Gruaja e dytë”. Kjo vepër e Vlladimir Stojsavleviqit është komedi klasike me karakter që fillon dhe mbaron në mënyrë anekdotike. Shfaqja fitoi shpërblimin e parë në Poreç në vitin 2008. Read More »

Komisioni për parandalimin e konfliktit të interesit: KËRKOJNË SHKARKIMIN E LIKES

Këshilli administrativ i Kuvendit të Malit të Zi të mërkurën do të shqyrtoi propozimin e Komisionit për parandalimin e konfliktit të interesit që të suspendoi Basri Liken nga anëtarësia në Këshillin drejtues të Fondit për mbrojtjen dhe realizimin e të drejtave të pakicave. Në deklaratën e Këshillit theksohet që do të shqyrtohet propozimi i Komisionit nga dhjetori i vitit të ... Read More »

Mugosha: PARTITË SHQIPTARE NUK E MBAJTËN PREMTIMIN TË PËRKRAHIN VUJANOVIQIN

Kryetari i komunës së Podgoricës dr. Miomir Mugosha tha të hënën në mbledhjen e Kuvendit të Komunës urbane të Tuzit që partitë shqiptare nuk e mbajtën premtimin të cilin e dhanë në mbledhjen para zgjedhjeve presidenciale “kur udhëheqësit e tyre thanë që do ta përkrahin kandidatin për kryetar Filip Vujanoviqin”. “Atë që premtuat nuk e realizuat. Keni dhënë premtim të ... Read More »

ORGANIZATA TURISTIKE PËR ULQININ

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Ulqini është qyteti më romantik dhe më interesant në bregdetin lindor të Adriatikut. Historia e tij tregon se këtu në dy mileniume e gjysmë janë nderthurur në mënyre frytdhënëse ndikimet kulturore të qytetërimeve më të mëdha botërore. Prania e Orientit dhe Përëndimit, Mesdheut dhe Evropës, akoma ndihen fuqishem në qytetin e vjetër. Gjatë tërë historisë së vet, ky qytet ka ... Read More »

Gjendja ekonomike? – Punë e madhe!

Nëqoftëse në Ulqin do të ekzistonte një sistem alarmues për ekonominë i ngjashëm me Sistemin Europian METEOALARM për vendet e rrezikuara nga katastrofat kohore, atëherë alarmi për katastrofen e gjendjes ekonomike të Ulqinit veç do kishte renë. Por siç duket një alarm i tillë nuk dëgjohet gjëkundi, jo sepse ekonomia jonë nuk gjendet para kësaj situate të mjerueshme dhe jo sepse ... Read More »

Scroll To Top