Friday , December 13 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Rritet nervozi: QIRAMARRËSIT E PLAZHEVE KËRCËNOJNË ME BLLOKIM!

“Nëse në mbledhjen e ardhshme nuk gjejmë mirëkuptim dhe nuk e arrijmë marrëveshjen me pushtetin lokal do të jemi të detyruar të bllokojmë plazhet”,  kanë deklaruar Shoqata e qiramarrësve të plazheve të Ulqinit. Sipas fjalëve të kryetarit të kësaj shoqatë Prela Shkrela, anëtarët e tyre ballafaqohen me sjellje të papërshtatshme të Të Mirave detare dhe organeve inspektuese. “Jemi tepër të ... Read More »

UDSH akuzon: AFARISTËT TI “FALËNDEROHEN” CUNGUT

Unioni Demokratik i Shqiptarëve ka vlerësuar që tash 45 ditë Ulqini ballafaqohet me “invadim të madh të organeve inspektuese dhe të sjelljes së tyre jokorrekte”.”Për momentin numri i inspektorëve është më i madh se sa numri i turistëve, dhe pothuajse nuk ekziston objekt i cili nuk është i dënuar, një pjesë edhe në disa aspekte ”, thuhet në kumtesën e ... Read More »

Aksident: NJË PERSON I LËNDUAR RËNDË

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Amer Radonçiq nga Gucia rëndë është lënduar kur të mërkurën në mëngjes ka humbur kontrollin ndaj automjetit dhe është përplasur në dhomën e gjumit të familjes Bulakaj në Ulqin. Siç shkruan “Pobjeda”, asnjë nga anëtarët e kësaj familje nuk është lënduar, deri sa Radonçiqi ka thyer këmbën dhe brinjët dhe është transportuar në Qendrën klinike të Malit të Zi. “Audi” ... Read More »

MEDRESEJA NË ULQIN NË PERANDORINË OSMANE

Arkivi Ulqin, Arhiva Ulcinj,

Pas kryerjes së mejtepit nxënësi ishte i aftësuar që të vazhdojë në shkallë më të lartë të arsimimit të cilën mund ta vazhdonte në medrese (shkollë e mesme fetare). Ajo gjendej pranë xhamisë kryesore të qytetit. Në krye të saj ishte myderrizi i cili udhëhiqte aktivitetet akademike në medrese dhe ishte tërësisht përgjegjës për ta. Gëzonte respekt të madh për ... Read More »

Flautistja Shefika Kutluer: GJYSHI IM ËSHTË ULQINAK

“Gjyshi im Ekrem Karadagli ka lindur në Ulqin, e pastaj me familje u shpërngul në Prizren ku lindi babai im. Kështu unë faktikisht erdha në vendin tim. Erdha në shtëpi”, tha flautistja e njohur nga Turqia Shefika Kutluer. Ajo këtë javë është paraqitur si soliste në Teatrin popullor malazez dhe ka kënaqur publikun. “Të gjitha shumëllojshmëritë që kam në shpirt ... Read More »

Ceremonia në Ulqin: U VENDOS GUR – THEMELI PËR MEDRESENË E VAJZAVE

Gur themeli i Medresese, Kamen temeljac Medrese

Në praninë e donatorëve nga Turqia, zyrtarëve të lartë të Bashkësisë Islame, përfaqësuesve të kishës katolike dhe ortodokse, zyrtarëve të komunës, pelikanëve dhe punonjësit publik dhe të qindra qytetarëve, të mërkurën u mbajt ceremonia me rastin e vendosjes së gur-themelit për Medresenë hë të e ardhshme në Fushë të Ulqinit. Punimet me vlerë prej 1.2 milion euro në këtë ndërtesë ... Read More »

Diversion: U DOGJ MAKINA E AVOKATIT

Makina e ish prokurorit themelor në Tivar, tani avokatit Goran Petroviq, u dogj mëngjesin e të mërkurës para Shkollës fillore “Blazho Jokov Orlandiq”. Landrover-i ishte i parkuar para hyrjes së ndërtesës në të cilën jeton Petroviq, lajmëron Televizioni Vijesti. Makina, sipas fjalëve të prokurorit themelor në Tivar Millenko Magdeliniq, u dogj në zjarr dhe nuk shpërtheu. “Sipas aurotizimit të prokurorit, ... Read More »

SHOQATA GLOBUS-ART: Panairi i I-rë Ndërkombëtarë i prodhimeve artistike

Shoqata  e artizaneve “Globus-Art“ nga data 13 deri më 23 qershor 2013 organizon Panairin e I-rë  Ndërkombëtarë të prodhimeve artistike, në komunën e Ulqinit. Me datën 13 qershor Panairi mbahet në Krythë, kompleksi “Lamiga” me fillin në ora 10:00-18:00h. Hapja solemne do të mbahet në Ulqin, hoteli “Llolla” me 14 qershor në ora 10:00-23:00 dhe me 15 qershor nga ora 10:00-15:00. Panairi ... Read More »

Fushata e Elektro-ekonomisë: TA NDAJMË BARRËN

Elektro-ekonomia e Malit të Zi (EEMZ) ka lajmëruar që nga e enjtja fillon fushatën “Ta ndajmë barrën”. “Besojmë që në atë mënyrë blerësve nga kategoria e shtëpiakëve do të ju mundësojmë  që borxhin e mbetur, pavarësisht në shumën, ta shlyejnë në këste fikse, pa pjesëmarrje, interes apo ndërprerje të rrymës”, thanë nga kjo kompani. Shtohet që blerësit nga kategoria e ... Read More »

Scroll To Top