Friday , January 24 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Lamoviq: PADI PENALE PËR SHKAK TË OTRANTIT

Hotel Otrant

“Mbasi që e shikuam kontratën për qiramarrje në mes të NLB Interfinanz AG prej Cyrihut dhe kompanisë nga Ulqini ‘Argos’ jemi drejtuar, si sindikatë i hotelit ‘Otrant’, prokurorit special për krim të organizuar Gjurgjina Ivanoviq dhe kemi  dorëzuar padi penale”, ka deklaruar kryetari i Sindikatit komunal të Lidhjes së sindikatave të pavarura të Malit të Zi në Ulqin Shefki-Keko Lamoviq. ... Read More »

Festivali muzikor në plazhin Dolcinium: SOUTHERN SOUL FESTIVAL MONTENEGRO 2013

Në plazhin “Dolcinium” të premten fillon festivali i parë i muzikës “Southern Soul Festival Montenegro 2013”. Ky manifestim,në të cilin do të mblidhen rreth tetëdhjetë emra reprezentues të soul-it dhe drejtimeve tjera muzikore, (funk, disko, house, dub, reggae dhe jazz), do të zgjas deri të dielën. Sipas parashikimeve të organizuesit, ky festival do të sjell në rivierën e Ulqinit nga ... Read More »

Berisha: SHQIPËRIA VENDOSI

Kryeministri Sali Berisha ka folur për herë të parë mbi humbjen në zgjedhjet e 23 qershorit, qysh prej mbylljes së proçesit elektoral pasditën e së dielës. Z.Berisha ka dalë nga selia e Partisë Demokratike, duke iu drejtuar qytetarëve në cilësin e kryetarit të forcës politike që deri tani udhëhiqte koalicionin qeverisës. Berisha deklaroi se ka vendosur në mënyrë të parevokueshme ... Read More »

Peshkatarët: NUK ËSHTË SIÇ POHON MINISTRIA

Nga Ministria e bujqësisë në fillim të kësaj jave kanë lajmëruar që Inspekcioni për peshkim detar, në bashkëpunim me Policinë lundruese kufitare, ka kryer të dielën me 23 qershor aksion gjithëpërfshirës të kontrollit të aktiviteteve në det, në territorin e Komunës së Tivarit dhe Komunës së Ulqinit. Në këtë aksion, siç pohohet, janë gjetur dhe sekuestruar shumë mjete dhe pajisje, ... Read More »

Reagojnë hotelierët: TVSH-ja MË E LARTË NDIKON KEQ NË TURIZËM

Hotel Albatros

Rritja e normës së tatimit mbi vlerën e shtuar TVSJ nga 17 në 19 përqind, do të reflektoj negativisht në sezonin e sivjetshëm turistik, e ka mundësi të ndodh e njëjta gjë edhe vitin e ardhshëm, kanë thënë nga Dhoma ekonomike e Malit të Zi. Sipas fjalëve të kryetarit të Këshillit për turizëm dhe hotelieri pranë këtij institucioni Dragan Ivançeviq, ... Read More »

Gjykata vendosi në favor të punëtorëve të Otrantit: PRONARËT TË PAGUAJNË 18 RROGA

Greva, Strajk, Hotel Otrant

Gjykata themelore e Ulqinit ka sjell vendimin në bazë të cilit pronarët e hotelit “Otrant” janë obliguar që për 57 punëtor të këtij objekt të paguajnë 18 rroga të mbetura. Punëtorët paditën firmën e vet për pagat e papaguara në periudhën prej 1 shtatorit të 2011 deri më 1 mars të 2013. Në bazë të vlerësimit të ekspertit financiar, kryetarja ... Read More »

OT: JANË HAPUR DY PIKA

Të mërkurën Organizata turistike e Ulqinit ka hapur dy pika turistike – informative, në kalimin kufitar në Sukubinë dhe një në qytet, në afërsi të Stacionit të autobusëve. Pritet që edhe një pikë të hapet të enjten, në Plloç afër Plazhit të vogël, derisa dy të tjerë, në Shtoj dhe në bulevardin Teuta, do të fillojnë me punë në fund ... Read More »

Rama: UNË JAM KRYEMINISTRI I RI I SHQIPËRISË

“Sot ju populli i Shqipërisë vendosët të ma ngarkoni mua dhe skuadrës tonë kombëtare të Rilindjes, së bashku dhe në mënyrë të pandarë me partnerët tanë, të LSI dhe me aleatët e tjerë këtë përgjegjësi kaq të madhe.”- tha të martën mes shumë simpatizantëve  të grumbulluar para selisë së PS-së, kryetari i Partisë Socialiste, Edi Rama. Ai shtoi se do ... Read More »

Në grykë të Bunës: SHPËTON PESHKATARI ZHELKO KNEZEVIQ

Ada e Bunes, Ada Bojana

Dallgët dhe rrymat detare për pak të martën ishin fatale për peshkatarin Zhelko Knezeviq. Varkën e tij, siç shkruan Dan, në rreth 300 metra nga gryka e Bunës e përmbysen dallgët e mëdha, e Knezheviqi me shumë mund ka mbërrit deri në breg. Me ndihmën e familjes, shokëve dhe kolegëve të peshkatarit mbas kësaj u organizua në mënyrë të suksesshme ... Read More »

Qeveria e Malit të Zi: E MËRKURA – DITË ZIE

Qeveria e Malit të Zi ka deklaruar që e mërkura, me 26 qershor, do të jetë Ditë zie në vend. Siç thuhet, ky vendim është marrë për arsye të vdekjes së 18 qytetarëve Rumun në aksidentin e komunikacionit që ndodhi në kanjonin Pllatije si dhe vdekjes tragjike të katër djemve të ri të cilët të hënën gjetën vdekjen në Dobre ... Read More »

Scroll To Top