Saturday , August 15 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

PARASHIKIMI I MOTIT, e shtunë, 14 shtator

Kryesisht mot me diell. Ka mundësi për vranësira në mëngjes. Era e dobët dhe e ndryshueshme, deri në 10 nyje. Temperatura më e lartë e ajrit deri në 26 C. Deti i qetë. Shikueshmëria 10-20 km. Ditët e ardhshme temperatura pa ndryshime të mëdha. Read More »

Mbas katër ditë kohëzgjatje: TË PREMTEN PËRFUNDOI PANAIRI I ARTIZANËVE

njeriu_qe_gdhend_natyren

“Patjetër që mund të jemi të kënaqur me panairin. Sepse, në të kanë marrë pjesë artistët e njohur dhe të respektuar nga vendi dhe jashtë, e sidomos jam i kënaqur me strukturën e pjesëmarrësve”, tha për portalin tonë organizuesi kryesor i këtij manifestimi, udhëheqësi i OJQ “Globus ART” Ramiz Hajdari. Ai tha që vizitorëve nga Rusia dhe Polonia, të cilët ... Read More »

OT: MYSAFIRË MË SHUMË PËR NJË TË KATËRTËN SE VITIN E KALUAR

Organizata turistike ka lajmëruar që nga mesi i shtatorit në rivierën e Ulqinit pushojnë 1863 mysafirë, gjegjësisht 27 për qind më shumë se në të njëjtën periudhë vitin e kaluar. Të gjithë llojet e akomodimit shënojnë vizitë më të mirë, ndërsa më të mirën hotelet ku janë të regjistruar rreth 75 për qind të turistëve që janë lajmëruar në Ulqin. ... Read More »

Hoxha: PRESIM PLANIN EKOLOGJIK TË KOMUNËS

port-milena-od-simbola-problema-slika-1237761

“Komuna e Ulqinit nuk ka plan lokal ekologjik, edhe pse kjo është detyrim ligjor. Sikur ta kishte, problemet e ndotjes dhe deponive ilegale do të ishin të evidentuara, si dhe mënyra dhe afatet e zgjidhjes”, ka deklaruar udhëheqësi i Shoqatës ekologjike “Hapi i gjelbër” Xhelal Hoxha. Ai për “Dan” tha që duhet të pyetet lidershipin e komunës pse Ulqini nuk ... Read More »

PARASHIKIMI I MOTIT, e premte, 13 shtator

Mot me vranësira të ndryshueshme me shi të përkohshëm. Në fund të ditës kthjellim i motit. Era e dobët deri e moderuar, kryesisht me drejtime perëndimore. Temperatura më e lartë e ditës deri në 25 C. Deti me dallgëzim të pakët. Shikueshmëria 10-20 km. Read More »

Organizata shqiptaro-amerikane: FTESË PËR GJUKANOVIQIN

publication2_650

Në Njujork më 27 shtator do të organizohet darka gala të cilën e organizon organizata shqiptaro amerikane NAAC (National Albanian American Council), e në të cilën është ftuar ish kryetari i Komunës urbane të Tuzit dhe ish deputeti Nikolla Gegaj. CDM mëson jozyrtarisht që është ftuar dhe kryeministri i Malit të Zi Millo Gjukanoviq.Për çdo vit NAAC organizon darkën vjetore ... Read More »

QTD: TË GJITHË AKTET E KOMUNAVE NË FAQE TË INTERNETIT

734832_424451130958831_384121456_n

“Kemi propozuar që në projektligjin për ndryshime dhe plotësime të Ligjit për vetëqeverisje lokale të gjendet dhe rregulli i cili më konkretisht do të rregulloj transparencën e punës nëpërmjet faqes së internetit”, kanë deklaruar nga Qendra për tranzicion demokratik. Në këtë mënyrë, çdo akt i rëndësishëm i vetëqeverisjeve lokale do të ishte në dispozicion të qytetarëve në internet. “Mbas përcaktimit ... Read More »

Pak punë për prodhuesit e vajit: SHKATËRROHET GRUMBULLIMI

Vaji i ullirit, Maslinovo Ulje, Ulliri, Maslina

Këtë vjeshtë në ullishtat dhe mullinjtë e Ulqinit do të ketë pak punë. Sepse, në trungjet e ullirit ka shumë pak fryte, ndërsa edhe ajo që ka mbetur nuk do të ketë cilësi të lartë. Kushtet klimatike gjatë pranverës dhe verës kanë ndikuar dëmshëm në pllenim dhe zhvillim të mëtejshëm të frytit, ndërsa ullishtarët shumë rrallë kanë përdorur mjetet për ... Read More »

NIMANBEGU:TAKIM ME GRUP TE RINJESH NGA HOLLANDA

Deputeti i Forces së Re Demokratike, Genci Nimanbegu zhvilloi  takim me një grup  profesoresh dhe nxenësish  te shkolles se mesme  private  DAS nga qyteti Hilleroad i Holandise te cilet merren me studimin e te drejtave te popujve pakice ne evrope. Teme e ketij takimi ishin te drejtat dhe pozita e shqiptareve ne Mal te Zi. Deputeti Nimanbegu i njoftoi te ... Read More »

Scroll To Top