Saturday , July 4 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Karamanaga për grumbullimin e taksës së banimit në Ulqin: MUND TË MBLEDHIM NJË MILION EURO

“Nga taksa e banimit mund të realizonim dhe deri në një milion euro nëse do të ndryshohej sistemi i mbledhjes. Jemi të vetëdijshëm që po na ikin mjete të mëdha të cilat mund ti investonim në promovimin e ofertës turistike të qytetit”, deklaroi drejtori i Organizatës turistike të Ulqinit Minir Karamanaga. Ai për “Dan” tha që tek organet kompetente do ... Read More »

Në Shkodër: MUZEU I KUJTESËS

Në qytetin e Shkodrës është drejt përfundimit ndërtimi i muzeut të kujtesës, një muze ky i veçantë në Shqipëri dhe që synon të sjellë dëshmi nga historia e dhimbshme e persekucionit komunist. Muzeu i krimeve të diktaturës që po ndërtohet në Shkodër, atje ku në vitin 1945 u ngrit një nga burgjet më të egra të regjimit komunist, ish dega ... Read More »

Në Plazhin e madh:SHPËTONIN TURISTËT NGA DETI

Dallgët dhe rrymat detare ju kanë shkaktuar shumë punë shpëtimtarëve në Plazhin e madh. Edhe pse në të gjitha plazhet ishin të nxjerrë në pah flamujt e kuq, disa mysafirë nuk donin të humbasin dhe ditën e sotme në plazh, mbasi që të martën ishin të detyruar ta bënin një gjë të tillë. Për këtë arsye “rojtarët e plazheve” kanë ... Read More »

Drejtoria e policisë: U ARRESTUA TRESHJA GRABITËSE NË ULQIN

Punonjësit e drejtorisë së policisë kanë identifikuar dhe arrestuar  A.P. (22) nga Ulqini, A.N. (19) nga Shkodra dhe B.S. (20) nga Drenica (Kosova), për shkak të dyshimit që kanë kryer tre vepra penale – dy grabitje dhe një vjedhje, është lajmëruar nga ky institucion. Ato, siç dyshohet, të martën në mëngjes kanë kryer veprën penale grabitje, në mënyrë që kanë ... Read More »

PËRURIM: VEPRA PËR ARSIM SHQIP NË MAL TË ZI

Tuz, Tuzi, Malesia, Malesija

Të shtunën, më 31 gusht, do të bëhet promovimi i librit “Meteorët e arsimit shqip në Mal të Zi 1887-1964” të autorit Prof.Dr. Palokë Gjelosh Berisha. Përurimi i kësaj vepre organizohet nga Qendra kulturore informative „Malësia“ në Tuz dhe Bashkësia e krijuesve shqiptarë në Mal të Zi. Mbrëmja letrare do të mbahet në hapësirat e QKI „Malësia“-Tuz me fillim në ... Read More »

Kulturë: ZBULOHET NJË LIBËR, MË E VJETËR SE MESHARI

Janë përsëri ata, austriakët, të dashuruarit e përjetshëm me shqipen, që këtë radhë na befasojnë me një tjetër zbulim. Bëhet fjalë për një dokument që mund të hedhë dritë për shkrimin më të hershëm të gjuhës shqipe. Profesorët Stefan Schumacher dhe Joachim Matzinger nga Akademia e Shkencave Austriake kanë arritur të zbulojnë një dokument që mendohet t’i përkasë shekullit të ... Read More »

Gjykata themelore: RA ÇDO I DYTI VENDIM

Në Gjykatën themelore të Ulqinit në lëndët gjyqësore gjatë vitit të kaluar janë shfuqizuar 52.9 për qind të vendimeve, që do të thotë që çdo i dyti gjykim ka rënë në Gjykatën e lartë. Kryetarja e Gjykatës supreme të Malit të Zi Vesna Medenica më herët ka thënë që „atje ku do të shfuqizohen më shumë se 30 për qind ... Read More »

Inspekcionet në plazhet e Malit të Zi: NJË E TRETA E DËNIMEVE U PAGUAN NË ULQIN

Plazhi i madh, Velika plaza, Panorama

Nga gjithsej 115 mijë euro të cilat Drejtoria për punë inspektuese i ka mbledhur në 100 ditët e kaluara në plazhet e bregdetit të Malit të Zi, një e treta janë paguar në Ulqin. Siç u njoftuan zyrtarisht „Dnevne Novine“, tek qiramarrësit e plazheve të Ulqinit gjatë sezonit janë konstatuar 175 parregullsi, ndërsa shuma e dënimeve ishte gjithsej 39 475 ... Read More »

Scroll To Top