Thursday , February 20 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Afaristët dhe inspekcionet: TË GJITHË FLASIN BISEDËN E VET

Ulqin, Ulcinj, Panorama

Pak ka arsye për kënaqësi tek afaristët e Ulqinit mbas mbledhjes që u mbajt të hënën në kabinetin e kryetarit të komunës së Ulqinit Nazif Cungu me përfaqësuesit e Drejtorisë për punë inspektuese. E vetmja risi është që në qytetet do të ketë inspektorë më pak, sepse ditët në vijim ato do të fokusohen në Plazhin e madh, gjegjësisht në ... Read More »

Qeveria e Malit të Zi: NGA E MARTA KARBURANTI MË I SHTRENJTË

Çmimi i benzinës në Mal të Zi nga mesnata do të jetë më i lart për tre cent, kështu që litri i eurosuperit 98 dhe 95 pa plumb dy javët e ardhshme do të kushtojë 1.38, përkatësisht 1.35, është deklaruar agjencisë Mina-business nga Ministria e ekonomisë. Eurodizeli në 15 ditët e ardhshme do të kushtojë 1.22, ndërsa eurodizeli për përdorim ... Read More »

Me ndihmën e SHBA-së: JANË RENOVUAR HAPËSIRAT E GJYKATËS DHE BYROSË SË QYTETARËVE

Në Ulqin të hënën janë hapur zyrtarisht hapësirat e rinovuara të Gjykatës themelore dhe Byrosë së qytetarëve. Me këtë është shënuar përfundimi i projektit me USAID-in, vlera totale e të cilit ishte 260 mijë dollarë. “Këto projekte janë rezultat i bashkëpunimi të suksesshëm në fushën e menaxhimit efikas me çka i mundësohet qytetarëve që në mënyrë efikase ti realizojnë të ... Read More »

Probleme: JEMI NË GJYSMËN E QERSHORIT, E UJË QË TANI NUK KA!

Kroni, Uji, Cesma, Voda

Sipas analizave të organeve kompetente, uji nga burimi Lisën Bore nuk është i mirë për pirje, kështu që nuk është në funksion. Kjo është arsyeja kryesore pse qytetarët e Ulqinit të cilët jetojnë në zonat e larta tash dy ditë kanë probleme të mëdha në furnizim me ujë nga rrjeti i ujësjellësit, mëson jozyrtarisht portali UL-info. Në “Ujësjellës” pohojnë që ... Read More »

Peticioni kundër rritjes së TVSH-së: Nënshkrimi dhe në Ranë

“Nesër fillon mbledhja e nënshkrimeve për Kërkesën që deputetët ta hedhin poshtë Ligjin e tatimit për Kombinatin e aluminit (KAP) dhe tajkunët. Një numër i madh i sindikatave dhe   OJQ-ve e përkrahin aksionin, e dorëzimi i amendamentit të përbashkët e kanë paralajmëruar deputetët e opozitës, por edhe nga koalicioni qeverisës”, ka deklaruar të dielën Rrjeti për afirmimin e sektorit joqeveritar ... Read More »

LIQENI I SHASIT – KRIPTODEPRESIONI

Liqeni i Shasit, Sasko jezero

Liqeni i Shasit ndodhet në lartësinë mbidetare prej një metri dhe ka thellësinë më të madhe, kur është niveli i ujit i ulët, 6.5 metër. Kjo do të thotë këtu kemi kriptodepresion, apo që disa pjesë të fundit të liqenit janë nën nivelin e detit. Rast i ngjashëm është dhe në liqenin e Shkodrës, i cili është liqeni më i ... Read More »

Mikan Zec: ME PORTË MBROJMË MYSAFIRËT NGA SODITËSIT

Kapija, Porta, Protest, Ada e Bunes, Ada Bojana, Policia, Policija

“Riviera e Ulqinit” është pronare e infrastrukturës në Adë dhe këtu nuk bëhet fjalë për rrugë regjionale, por për rrugën e cila çon në vendbanimin e nudistëve”, deklaroi drejtori i kësaj ndërmarrje Mikan Zec. Ai duke komentuar për “Pobjeda” protestën e të shtunës të organizatave joqeveritare në lidhje me vendosjen e paligjshme të portës në këtë ishull tha që është ... Read More »

Panairi i librit: PËR TË 13 HERË NË RANË

Panairi i librit, Sajam knjiga

“Panairi i librit” këtë vit do të mbahet në fund të korrikut dhe fillim të gushtit në Ranë, mëson portali UL-info. Ky manifestim organizohet për të 13 herë dhe tashmë është bërë tradicional. Organizatorët, komuna e Ulqinit dhe Qendra kulturore, presin që këtë vit në panair do të mblidhen më shumë botues nga vendi dhe jashtë se sa vitin e ... Read More »

Gara në kajt: U MBAJT I PARI “MONTENEGRO OPEN”

Martin Dollend nga Kroacia është fitues i “Montenegro Open 2013”, garës së parë në këtë vend në kajt – surf. Dollend me këtë sukses njëkohësisht ka fituar 20 pikë në renditjen e Asociacionit Evropian për kajt (IKA), në disiplinën “Cours race”, e cila në olimpiadën e ardhshme do të vendoset në programin oficial. Në këtë garë morën pjesë njëzet garues ... Read More »

Scroll To Top