Wednesday , September 30 2020
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Varroset Xhoni Lazoja: LARGIMI I NJËRIT NGA BOHEMËT E FUNDIT

Xhavid Xhoni Lazoja, Dzavid Dzoni Ljazoja

Në Ulqin të shtunën, në prani të numrit të madh të kushërinjve, miqve dhe bashkëqytetarëve, u varros Xhavid-Xhoni Lazoja. Një nga bohemët e fundit të Ulqinit, i njohur si „sheik“, shkoi papritur, mbas sëmundjes së shkurtër, në moshën 60 vjeçare. Asnjëherë se ka fshehur që e donë kitarën, kafenenë, jetën. „Kam shpenzuar shtatë milion marka“, ka deklaruar me një rast. ... Read More »

Sukobin-Muriqan: PËR 7 DITË MË SË 100 MIJË PERSONA KALUAN KUFIRIN

Sukubine-Muriqan, Sukobin-Murican, Kufiri, Granica

Fundi i muajit gusht që përkon edhe me mbarimin e pushimeve për pjesën më të madhe të emigranteve, po shoqërohet me fluks të lartë daljesh nga Shqipëria përmes pikes se kalimit kufitar të Muriqan– Sukobines. Radhet e gjata në këto ditë janë të pashmangshme, ndonëse për të përballuar këtë fluks janë shtuar edhe 3 sportele. Sipas të dhënave të drejtorisë ... Read More »

Shkalla e konkurueshmërisë së komunave: ULQINI MË I MIRË SE MESATARJA E MALIT TË ZI

Carshia, Carsija

Sipas mendimit të punëdhënësve, komuna e Ulqinit sipas shkallës së konkurueshmërisë është mbi nivelin e Malit të Zi, tregojnë rezultatet e anketës të cilën e ka bërë Ministria e financave. Për dallim nga indeksi i zhvillimit i cili matë nivelin e zhvillimit të njësisë së vetëqeverisjes lokale, shkalla e konkurueshmërisë paraqet treguesin e potencialit, gjegjësisht atraktivitetit të komunës, shkruan Portal ... Read More »

RËRA E ULQINIT

Plazhi i madh, Velika plaza

Rëra në plazhet e Ulqinit është shumë e pastër. Nuk ka as përzierje më të vogël me dhe, llum apo materiale organike. Ka një bukuri të pazakontë dhe është e imët, me diametër 0.1 deri në 5mm. Sipas përbërjes kimike kjo rërë në përbërjen e vet ka rreth 30 minerale të cilët janë shumë aktiv nga ana biologjike. Përbën radioaktivitet ... Read More »

“MISS ELEGANCA ULQINI 2012” KONKURRON PËR “SUPERMODEL ALBANIA 2013”

Fituese e titullit “Miss Eleganca”, Ilda Kroni nga Shkodra po konkurron për titullin e spektaklit “Supermodel of Albania 2013”. Ajo synon të bëhet top modele e “Victoria Secret”, kompania më e famshme e modës në botë. Ilda ëndërron që një ditë të marrë pjesë në sfilatat e famshme botërore në New York, Milano dhe Paris për të prezantuar bukurinë shqiptare ... Read More »

Futboll: ULQINAKËT NË LIGËN E TRETË JUGORE!

Në kabinetin e kryetarit të Komunës së Ulqinit Nazif Cungu të premten është mbajtur një takim në mes përfaqësuesëve të KF Otrant, KRF Federal dhe Kryetarit të Lidhjes futbollistike të regjionit jugor të Malit të Zi, z. Gjuroviq. Objektiv i këtij takimi ka qenë shqyrtimi i gjendjes në KF Otrant dhe gjetja e zgjidhjes me qëllim të pjesëmarrjes së ekipit ... Read More »

PARASHIKIMI I MOTIT, e shtunë, 31 gusht

Kryesisht mot me diell, me vranësira të përkohshme. Era me drejtime veriore, në momente deri në 16 nyje. Temperatura më e lartë e ditës deri në 30 C. Deti me dallgëzim të pakët. Shikueshmëria 20 km. Ditët e ardhshme mot me diell, temperatura e ajrit pa ndryshime. Read More »

Scroll To Top