Monday , May 21 2018
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Humbje e „Otrant Olimpikut“: SHEMBEN ËNDËRRAT E BUKURA

Otrant Lovqen

Mbas humbjes të dielën “Otrant Olimpiku” nuk ka më mundësi që të kualifikohet në pesë skuadrat e para në tabelën e Ligës së dytë të Malit të Zi. Futbollistët e skuadrës nga Ulqini në fushë të vet humbën nga “Llovqeni” me rezultatin 0:1, Në xhiron e ardhshme “Otrant Olimpiku” si mysafirë luan ndeshjen e vështirë me skuadrën “Mlladost” nga Leshkopole, ... Read More »

Gjykata themelore: VITIN E KALUAR 22 PROPOZIME AKUZUESE PËR NDËRTIM ILEGAL

Gjykata themelore, Osnovni Sud

Në Gjykatën themelore në Ulqin gjatë vitit 2017 mbërritën gjithsej 22 propozime akuzuese për veprën penale të ndërtimit të objekteve pa leje ndërtimi, nga të cilët asnjë nuk u hodh poshtë. Nga gjykata thanë për “Vijesti” se gjatë vitit 2017 ishin 19 vendime dënuese për shkak të kësaj vepre penale dhe një refuzues. Ndërtuesit e egër në pothuajse të gjithë ... Read More »

M.Shaptafa: FORMIMI I INDIVIDIT ME IDENË E BESIMIT NË ZOT

Medjeni

Dëshiroj të spjegoj nje hadith/thenje të profetit Muhammed a.s. por së pari dua të bëj një hyrje. Historia është si një organizëm i gjallë. Çdo periudhe nxjerr një tjetër. Çdo ide/ologji nxjerr një tjetër e kështu me rradhë. Prandaj Zoti në Kur’an thot: “Shetitni nëpër tokë dhe shihni si kanë vajtur ata para jush..”, duke dashur të na tregojë se ... Read More »

Me rastin e Ditës së Komunës: MARKOVIQ URON QYTETARËT, POR JO PUSHTETIN NË LARGIM

Dusko Markovic

Kryetari i Qeverisë së Malit të Zi Dushko Markoviq uroi qytetaret dhe qytetarët e Ulqinit në emër të Qeverisë dhe në emrin e tij personal Ditën e Komunës. “Perspektiva zhvillimore e qytetit tuaj inkurajon, por edhe na obligon për qasje të përgjegjshme me qëllim të valorizimit më të shpejt dhe më të qendrueshëm të potencialeve të qytetit tuaj, dhe marrëdhënies ... Read More »

Zogaj: DIGJET SHTËPIA E PLEQVE

IMG-c2f22f6c4317657bc2c16c68925a20c8-V

  Mbrëmë, rreth orës 22:30 në Zogaj, afër Ulqinit, shpërtheu zjarri në objektin e shtëpisë për njerëz të moshuar, mëson Portali Ul-info. Nga Shërbimi i mbrojtjes dhe shpëtimit u njoftua se zjarrin e kanë fikur katër makina dhe 13 zjarrfikës. Thuhet se objekti në tërësi është bërë nga materiali lehtësisht i djegshëm, gjë që vështirësoi fikjen. Zjarri u lokalizua në ... Read More »

Opozita: TË SHTUNË FESTIMI I DITËS SË ULQINIT, NDËRSA QYTETI NË KAOS

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Në Ulqin të shtunën do të festohet Dita e Ulqinit, ndërsa nga opozita pohojnë se gjendja është kaotike. Akoma nuk është formuar pushteti lokal, nuk u miratua buxheti, punëtorët janë katër muaj pa paga, rrugët janë të hapura, ndërsa për përgatitjen e sezonit turistik nuk flitet. “Asnjëherë nuk ndodhi kjo gjë. Komuna është në kaos institucional ndërsa qytetarët dhe punëtorët ... Read More »

Shkup: DR. ABAZOVIQ OPERON BASHKËSHORTEN E KRYEMINISTRIT TË MAQEDONISË

IMG-7b43b3ec0c6587d2dd54c47be1192ba6-V

Mediet në Shkup transmetojnë se para tre ditësh në spitalin “8 shtatori” u operua Zorica Zaev, bashkëshortja e kryeministrit të Maqedonisë Zoran Zaev. Operimin e kyçit të këmbës, përmes qelizave amë, e kryen dr. Xhihan Abazoviq dhe drejtori i këtij spitali Hristijan Kostov. Është interesante që portal maqedon “Dokaz” (http://www.dokaz.website/zoritsa-zaeva-operirana-vo-8-septemvri-ja-operirashe-hrvat-i-drugarot-na-zoki-direktorot-kostov/) shkruan se dr. Abazoviq është nga Kroaci, edhe pse bëhet ... Read More »

Të shtunën: GJUKANOVIQ VIZITON ULQININ

Milo Djukanovic

Kandidati për president i Partisë Demokratike të Socialistëve (PDS) Millo Gjukanoviq do të qëndrojë të shtunën në Ulqin, në kuadër të fushatës së vet parazgjedhore, mëson Portali Ul-info. Ai, përveç të tjerave, do të vizitojë punimet në rikonstruktimin e hotelit “Belvi” në Plazhin e madh, të cilin e ka marr me qira kompania “Karisma”, ndërsa do të jetë i pranishëm ... Read More »

IPA programi i Malit të Zi me Shqipëri dhe Kosovë: PREZANTOHET BULETINI

Komisioni europian, Evropska komisija, European Commission

Sekretariatet e përbashkëta teknike për programet e bashkëpunimit ndërkufitar Mali i Zi – Kosovë dhe Mali i Zi – Shqipëri 2014-2020, me seli në Podgoricë, prezantoi edicionin e parë të buletinit “Përmirësimi i bashkëpunimit”. Në këtë mënyrë opinioni i gjerë do të njoftohet për aktivitetet e përbashkëta në kuadër të këtij IPA programi. Në buletinin, i cili është në gjuhën ... Read More »

Scroll To Top