Sunday , February 17 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Vashington: GJEKA I PRANISHËM NË MËNGJESIN E LUTJES TEK TRAMPI

thumbnail_image1 (3)

Lideri i Partisë Demokratike Fatmir Gjeka ishte i pranishëm të enjten në Vashington në Mëngjesin e Lutjes të cilin e organizoi presidenti amerikan Donald Tramp. Së bashku me te nga Mali i Zi në këtë eveniment ishin të pranishëm kryetari dhe nënkryetari i Parlamentit Ivan Brajoviq dhe Branimir Gvozdenoviq, kryetarët e komunave Budva dhe Herceg Novi, Marko Careviq dhe Stevan ... Read More »

Ismet Karamanaga: PORTRET – MAHMUT-DUDO TIVARI

Dudi

“Gjithmonë ne flasim me krenari për të parët tanë, të cilët kanë qenë detarë dhe lundrues më të mirë se ne, në kushte shumë më të vështira se sot. Të gjithë detarët dhe kapedanët nga fisi ynë kanë një vend të veçantë në detarinë ulqinake, në veçanti numri një i familjes sonë Adem Tivari I, ndërtuesi dhe pronari i barkave ... Read More »

Horizonti i Ri: NDËRTIMI I PAQES – PRIORITET PËR KOMUNITETIN TIM

NVO Horizonti i Ri

OJQ Horizonti i Ri, në partneritet me Organizatën Turistike të Ulqinit dhe Bibliotekën e Qytetit, shpallin THIRRJE PUBLIKE për pjesëmarrje në projektin “NDËRTIMI I PAQES – PRIORITET PËR KOMUNITETIN TIM”. Synimi kryesor i projektit është të fuqizojë dialogun ndërkulturor dhe të promovojë paqen dhe mirëkuptimin midis të rinjve në Ulqin dhe më gjerë. Aktivitetet kryesore të projektit janë: PEACEBUILDING SCHOOL – ... Read More »

FSHP në Sarajevë: DRITAN ABAZOVIQ DOKTOR I SHKENCAVE POLITIKE

IMG-c8d4ffd456406b99310f02f1b069edeb-V

Ulqinaku Dritan Abazoviq prej sot është Doktor i Shkencave Politike. Ai e mbrojti disertacionin e Doktoratës në Fakultetin e Shkencave Politke (FSHP) në Sarajavë. Abazoviq është 33 vjeçar, ndërsa studimet i përfundoi në Fakultetin e Shkencave Politike ku u shpall student i gjeneratës. Është fitues i Mirënjohjes së Artë dhe Medaljes së Artë të Universitetit në kryeqytetin e Bosnjës dhe ... Read More »

LD në MZ: NUK DO TË DALIM NË ZGJEDHJE NË TUZ, VOTAT PËR LISTËN SHQIPTARE

Saubih Mehmeti

Pas reagimit të Lidhjes Demokratike në Mal të Zi, lidhur me mospërfshirjen e të gjitha subjekteve politike në listën zgjedhjore të përbashkët për këshilltarë në KK të Tuzit, si komunë në vete, që do të mbahen më 03 mars 2019, atëherë kur prisnim që tre përfaqësuesit e subjekteve të marrëveshjes së arritur për koalicion, të reflektojnë, duke nxjerrë mësim nga ... Read More »

Sindikata e Mediave: DAKORDOHET SHLYERJA E PAGAVE NDAJ PUNËTORVE TË RTV ULQIN

RTV Ulqin, RTV Ulcinj

  Sindikata e Mediave të Malit të Zi njoftoi se përfaqësuesit e saj kanë biseduar me përfaqësuesit e Komunës së Ulqinit dhe u dakordua që urgjentisht të fillojë shlyerja e 15 pagave të prapambetura të punëtorëve të RTV Ulqin. Siç thuhet, u dakordua që në mbledhjen e parë të Kuvendit të emërohen anëtarët e Këshillit të RTV Ulqin në mënyrë ... Read More »

CEDIS: TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

CEDIS logo

Nga Sistemi Malazez i Elektroshpërndarjes (CEDIS) për Portalin Ul-info njoftoi se të enjten, me 7 shkurt, pa energji elektrike, në periudhën prej orës 08 deri në 15, do të jetë fshati Shtegvashë, ndërsa nga 8 deri në 14:45 Mali i Bardh. Shtohet se sahatet e ri elektronik deri të premten do të vendosen në këto lokalitete: – Vëllazërim Bashkim – ... Read More »

H.Gjoni: NË ULQIN AKTIVE 40 OJQ

Hadixha Gjoni

  Nënkryetarja e Komunës së Ulqinit Hadixha Gjoni deklaroi se në territorin e kësaj vetëqeverisje vendore të regjistruara janë 100 organizata të shoqërisë civile, prej të cilëve rreth 40 janë aktive. „Në Ulqin sektori civil është mjaft aktiv, në fokusin e tij janë segmente të ndryshme të shoqërisë dhe është partner i rëndësishëm në organizimin e një sërë aktivitetesh“, vlerësoi ajo. Sipas ... Read More »

Mbahet seminari: FINANCAT PUBLIKE DUHET TË JENË E MIRË PUBLIKE

MANS-seminar 1a

„Përmes projektit dëshirojmë të zgjerohet rrethi i organizatave vendore dhe medieve, por edhe i individëve, të cilët do të kyçen në monitorimin e shpenzimit të parave publike. Pra, do të tentojmë të formojmë rrjetin joformal të individëve dhe organizatave, të cilët do të marrin pjesë në procesin e monitorimit si pjesë e skuadrës hulumtuese. Këto hulumtues do të marrin pjesë ... Read More »

IPA MZ-KOSOVË: INFO SESIONI NË ULQIN

MNE KS

Në Thirrjen e Dytë për dërgimin e projekt-propozime në kuadër të Programit IPA të bashkëpunit ndërkufitar Mal i Zi-Kosovë 2014-2020, përfituesit potencialë mund të aplikojnë me projekte në kuadër të prioriteteve tematike të lidhura me punësimin, mobilitetin e punës dhe përfshirjen sociale dhe kulturore përgjatë kufirit, si dhe me promovimin e turizmit , trashëgimisë kulturore dhe natyrore. Sesionet informuese, të ... Read More »

Scroll To Top