Wednesday , May 22 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Qani Osmani: NEPOTIZMI

Qani Osmani

Nepotizmi si dukuri në shoqërinë tonë e veçmas në kulturën tonë politike, është bërë pjesë e brenshme e zhvillimeve shoqërore e ekonomike, politike e institucionale. Madje, ai, tashmë ka fituarnjë farë statusi zyrtar dhe shfaqet si përkrahje e favor mbi bazë familjare e miqësore (shoqërore), sidomos në politikë. Si term “nepotizmi” e ka origjinën nga italishtja “nipote”që do të thotë, ... Read More »

Filloi Panairi i Turizmit në Beograd: PREZANTOHET OFERTA E ULQINIT

IMG-ffd7bb5147254ec2e37ad6ee6502fdaf-V

Nën sloganin “Vera është më afër se sa e mendoni“ në Beograd filloi të enjten Panairi i 41 Ndërkombëtarë i Turizmit. Në këtë manifestim turistik më të madh dhe më të rëndësishëm turistik në Evropën Juglindore merr pjesë Organizata Turistike e Ulqinit, në krye me drejtorin Fatmir Gjekën dhe nënkryetarin e Komunës Astrit Hoxhën. Në panairin e turizmit, i cili ... Read More »

Kuvendi i Komunës: SEANCA NË FILLIM TË MARSIT

Kuvendi Komunal i Ulqinit

Mbledhja e parë e ardhshme e Kuvendit të Komunës së Ulqinit do të mbahet për dy javë, me shumë mundësi me 6 mars, mëson Portali Ul-info. Pritet që në këtë mbledhje të sillet vendimi për shpalljen e Kripores Park të Natyrës. Prej me 1 mars Parlamenti i Komunës është në periudhën e seancave të rregullta, e cila do të zgjasë ... Read More »

Komuna: VIZITË E FUNKSIONARËVE TË KFW BANKËS, TENDERI NË PRILL

Komuna e Ulqinit, Opstina Ulcinj

Në Komunën e Ulqinit u mbajt takimi lidhur me realizimin e projektit dhe ndërtimin e rrjetit të ujësjellësit, i cili realizohet nga mjetet kreditore të Bankës KFW nga Frankfurti, për të cilët mjete është garantues Qeveria e Malit të Zi. Në takim përveç Kryetarit të Komunës Loro Nrekiq me bashkëpunëtorë, ishin të pranishëm edhe përfaqësuesit e KFW Bankës nga Frankfurti, ... Read More »

Fondi SPI: VIJON RIKONSTRUKTIMI I OBJEKTIT, DO TË PUNOJË GJATË TËRË VITIT

Fond PIO

Punimet për rikonstruktimin e hotelit të Fondit të Sigurimeve Pensionale dhe Invalidore (Fondi SPI) të Malit të Zi do të përfundojnë deri në fund të korrikut të vitit 2019, njoftohet nga ky institucion. Siç theksohet, kapacitetet e këtij objekti poshtë Kalasë do të zgjerohen në 120 shtretër, që është rritje për 25 shtretër. Me këtë do të sigurohen përmbajtje shtesë ... Read More »

S. Salaj: FAZA E PARË E PARKUT PUBLIK PËRFUNDON PËR DITË TË ULQINIT

Sabri Salaj

Këshilltari në parlamentin e Komunës së Ulqinit Sabri Salaj deklaroi se punimet për ndërtimin e parkut publik në zonën e Anës së Malit vijojnë me dinamikë të planifikuar. “Faza e parë do të përfundojë në javën e parë të prillit”, gjegjësisht për Ditë të Komunës së Ulqinit”, tha ai. Përndryshe, ndërtimi i këtij objekti me vlerë prej rreth 200.000 dollar ... Read More »

Ujësjellësi Rajonal: VIZITA E NËNKRYETARIT TË PARË TË BANKËS EVROPIANE PËR RIKONSTRUKTIM DHE ZHVILLIM

Reg 4

Delegacioni i Bankës Evropiane për rikonstruktim dhe zhvillim të cilën e udhëhoqi nënkryetari i parë i Bankës Jurgen Rigterink vizitoi të martën Ujësjellësin Rajonal lidhur me negociatat përfundimtare për lëshimin e kredisë për realizimin e Projektit të zgjerimit të sistemit të ujësjellësit rajonal Bregdeti malazez. Kjo është vizita e gjashtë e zyrtarëve të lartë të Bankës Evropiane për rikonstruktim dhe ... Read More »

OJQ „HORIZONTI I RI“ PREZANTON PROJEKTIN E RI MONITORUES

Horizonti i ri

Aktivistët e organizatës joqeveritare “Horizonti i Ri” u takuan të martën me Kryetarin e Kuvendit të Komunës së Ulqinit Dr. Ilir Çapunin dhe bashkëpunëtorët e tij. Shkas i takimit ishte prezantimi i metodologjisë së realizimit të projektit “Gjuha ime – gjuhë e barabartë”, të cilin kjo organizatë e realizon në partneritet me OJQ “Ul info”, mbështetur nga Ministria për të Drejtat e Njeriut dhe Pakicave ... Read More »

Ulqin: GRABITET SHTETASI I KOSOVËS

Pljacka, Vjedhje, Grabitje, Plackitje, Kradja

Policia e Ulqinit është në kërkim të grabitësve të cilët në natën në mes të shtunës dhe të dielës plaçkitën shtëpinë e shtetasit të Kosovës Fadil Gjokaj në Lima. Ai i tha inspektorëve se iu morën 7.400 euro, dy mijë franga dhe një sasi e konsiderueshme e arit. Read More »

Scroll To Top