Thursday , April 26 2018
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

Të mirat detare: AKSIONE PËR SHËNIMIN E “DITËS SË PLANETIT TOKË”

Dan Planete zemlje, Dita e Tokes

Dita e Planetit Tokë shënohet me aksione ekologjike çdo vit me 22 Prill. Ndërmarrja publike për menaxhimin e të mirave detare të Malit të Zi tashmë tradicionalisht, në bashkëpunim me organizatat joqeveritare lokale, shkolla dhe institucione të tjera organizon aksione të pastrimit dhe rregullimit të të mirave detare. Këtë vit në Ulqin do të realizohen dy aksione. Të shtunën me ... Read More »

Fitorja e Gjukanoviqit: ZENKA FALËNDERON HARADINAJN DHE TIRANËN ZYRTARE

Mehmed Zenka

Pas shpalljes së fitores së sotme të kandidatit për president të Malit të Zi, Milo Gjukanoviq, që ishte edhe kandidat i mbështetur nga të gjitha forcat shqiptare në Mal të Zi, ka ardhur edhe falënderimi i Qeverisë malazeze për Kosovën dhe Shqipërinë, në mbështetje të qëndrimit të shqiptarëve të Malit të zi, gjegjësisht kandidatit të përkrahur nga ta, Milo Gjukanoviq. ... Read More »

Podgoricë: NESËR KONFERENCA PËR KRIPOREN

Konferencija, Solana, Kriporja

Në organizimin e Asociacionit “Dr. Martin Schneider – Jacoby”, Qendrës për mbrojtjen dhe hulumtimin e shpendëve (CZIP), EuroNaturit, BirdLife International, Tour du Valat dhe MANS-it të mërkurën, me 18 prill, në Podgoricë do të mbahet Konferenca ndërkombëtare për mbrojtjen e Kripores së Ulqinit. Qëllimi i këtij tubimi është ndikimi në realizimin e përfundimeve të parealizuara të cilët u dakorduan nga ... Read More »

I.Berjashi: GLADIOLA BUSULLA – Poetesha durrësake, mbesë e Ulqinit, në Suedi çmimin e dytë

Gladiola Busulla

Përralla e dashurisë Dashurinë e vodha nga një përrallë Nën lëkurën e një tjetri jam. Oh! Hiqmani këtë kurm! S’e dua më, tash jo. Këmbët e mia, krahët Me forcë po i shqis, Fytyrën, vijëzimet e duarve, Me endje i gris. Plot aromë të njomë aguliçesh Shpirtin flladis. Në ujëra të qashtra kristal, Rizgjohem Narcis. Oh, dashuri! Si prafullimë Xixëllon ... Read More »

Muzeu i Ulqinit: TË ENJTEN SHËNOHET DITA NDËRKOMBËTARE E MONUMENTEVE

Muzeu, Muzej, Tregu i roberve, Trg robova, Stari grad, Kalaja

Muzeu i Ulqinit shënon Ditën ndërkombëtare të monumenteve dhe vendeve kulturore-historike më 18 Prill 2018. Tema e caktuar prej ICOMOS (Këshilli ndërkombëtar i monumenteve dhe siteve) për Ditën ndërkombëtare të monumenteve dhe siteve 2018 është: TRASHËGIMIA PËR GJENERATAT. ICOMOS për qëllimin e temës së caktuar për vitin 2018 vë në dukje se ndarja e tregimeve dhe mbartja e njohurive mes ... Read More »

CEDIS: TË MARTEN KRRUÇI DHE SELITA PA RRYMË

cedis

Nga Sistemi malazez i elektroshpërndarjes (CEDIS) për Portalin Ul-info është njoftuar se të marten, me 17 Prill, pa rrymë do të jetë: – në periudhën prej orës 08:00 deri në 14:30: Krruçi (në drejtim të xhamisë) – në periudhën prej orës 08:00 deri në 18:30: Krruçi (pjesa në drejtim të plazhit Rakita) – në periudhën prej orës 08:00 deri në ... Read More »

Tiranë: META URON GJUKANOVIQIN

Ilir Meta

Në redaksinë e Portalit Ul-info mbërriti urimi i Presidentit të Republikës së Shqipërisë Ilir Meta dërguar Presidentit të zgjedhur të Malit të Zi, Millo Gjukanoviq, të cilin e përcjellim në tërësi. I Nderuar Zoti Đukanović, Urime për fitoren bindëse që në raundin e parë të zgjedhjeve të djeshme presidenciale në Mal të Zi. Ju uroj nga zemra shumë suksese në ... Read More »

Taekwondo: ULQINAKËT TË TRETËT NË “TIRANA CHALLANGE”

IMG_0173_resize

Edhe një trofe për Taekwondo Ulqinin. Të dielen me 15.04.2018 në Tiranë u mbajtë turneu ndërkombëtarë “Tirana Challange” 2018. Në këtë aktivitet sportiv u paraqitën mbi 500 garues nga vendet e rajonit. Klubi i Taekwondo-së Ulqini u paraqit me 24 garues. Rezultati për Ulqinit ishte; gjithsejt 20 medalje. Të arta 5 medalje, të argjendit 7 medalje dhe të bronzit 8. ... Read More »

LDSH: VOTUESI DËGJOI MESAZHIN TONË

Nikolle Camaj

Kumtesë për opinion i Lidhjes Demokratike Shqiptare. Rezultati i këtyre zgjedhjeve nuk na gëzoi, por dëshmoi se votuesi ynë besnik dëgjoi mesazhin dhe respektoi qendrimin tonë parimor. Ne jemi krenarë që nuk u bëmë pjesë e këtij cirku politik, ku përsëri fitoi njëmëndësia! Bojkoti ynë dëshmoi se shqiptarët në Mal të Zi nuk janë të kënaqur me këtë zgjidhje! Prandaj ... Read More »

Zgjedhjet: GJUKANOVIQ PRESIDENT I RI I MALIT TË ZI

Milo Djukanovic

Lideri i Partisë Demokratike të Socialistëve (PDS) dhe kandidati për president i kësaj parti Millo Gjukanoviq është president i ri i Malit të Zi. Ai fitoi rreth 54 për qind të votave, gjegjësisht fitoi që në raundin e parë. Sipas të dhënave jozyrtare, kandidati i PDS-së në Ulqin fitoi 7.359 vota ose rreth ¾ e atyre që votuan. Mirëpo, ky ... Read More »

Scroll To Top