Thursday , May 23 2019
Lajmi i fundit

Author Archives: Admin

Feed Subscription

ZEC: PËR SHKAK TË ZHURMËS PAGUAJMË PENALLTITË OPERATORËVE TURISTIK

Radomir Mikan Zec

Përfaqësuesit e ekonomisë turistike në takimin me kryeministrin Dushko Markoviq në Dhomën Tregtare të Malit të Zi të mërkurën në veçanti theksuan problemin e zhurmës, ekonomisë informale dhe objekteve ilegale dhe të përkohshme. Drejtori i Ndërmarrjes Hotelerike – Turistike “Riviera e Ulqinit” Radomir Mikan Zec theksoi problemin e zhurmës në Adë të Bunës të cilën disa lokale në këtë zonë ... Read More »

CEDIS: TË ENJTEN PA RRYMË NJË PJESË E KOMUNËS SË ULQINIT

cedis

Nga Sistemi Malazez i Elektroshpërndarjes (CEDIS) për Portalin Ul-info njoftuan se të enjten, me 27 dhjetor, pa energji elektrike do të jenë këto vendbanime: – në periudhën prej orës 08 deri në 14:30: hoteli “Mediteran” me rrethinë, Pinjesh (ndërtesa e Subashiqit me rrethinë), Supermarketi “Voli” dhe Gjeranat (ndërprerjet e përkohshme në këtë periudhë), – në periudhën prej orës 08 deri ... Read More »

BIRN: “SOS PËR MONTENEGRO” NË GRUPIN E HERONJVE BALLKANIK PËR VITIN 2018

SOS (2)

Shoqata e qytetarëve “SOS për Montenegro” është renditur në grupin e heronjve ballkanik për vitin 2018 në përzgjedhjen e organizatës joqeveritare BIRN. Siç thuhet, “BIRN njeh njerëzit të cilët në vitin 2018 folën kundër padrejtësisë, kundër shkeljes së të drejtave njerëzore ose vendosën të mirën publike para as vetanake, pra çuan zërin për të ardhmen më të mirë”. “SOS për ... Read More »

Të premten: PËRURIMI I REVISTËS “DIJA 17”

Revista Dija

Këto ditë doli nga shtypi revista “Dija 17”. Përurimi i këtij botimi do të bëhet të premten, me 28 dhjetor, me fillim në ora 18. Evenimenti do të mbahet në Bibliotekën e Qytetit. Përndryshe, revista “Dija” është botim i Shoqatës së Krijuesve Shqiptarë nga Mali i Zi. Read More »

Aktiviteti përfundimtarë i projektit të UBA-së: NËNSHKRUHET PLATFORMA PËR MBROJTJEN E MJEDISIT JETËSOR

Baki 2

Me prezantimin e Raportit për realizimin e Planit Strategjik të Zhvillimit të Komunës së Ulqinit për periudhën 2015 – 2020 në fushën e mbrojtjes së mjedisit jetësor të hënën u mbajt aktiviteti përfundimtar i projektit „Sektori i fuqishëm civil i Ulqinit për mjedisin më të mirë jetësor“. Projektin e zbatori RDA UBA, ndërsa e financoi Bashkimi Evropian. Në këtë tubim ... Read More »

Të Mirat Detare: NË DISA PJESË PLAZHI NË ADË MË I VOGËL 80 METËR!

Ada e Bunës

Drejtori i Të Mirave Detare Predrag Jellushiq deklaroi se po ngjajnë humbje të konsiderueshme të sipërfaqeve të plazhit në hapësirën e Adës së Bunës. “Diku madje edhe deri në 80 metër”, tha ai duke shtuar se do të duhet të bëhet projekti në këtë pjesë të Adës së Bunës. “Sepse pikërisht tani flitet për valorizimin turistik të kësaj hapësirës, ndërsa ... Read More »

Urimet për Krishtlindje: URUAN MINISTRI PËR PAKICA, PDS, PSD, PD, URA, SD, KKSH….

krishtlindjet

Me rastin e Krishtlindjeve Katolike prijësve të ipeshkëvisë së Tivarit dhe besimtarëve urimet i vijnë nga të gjithë anët. Së bashku me kryetarin e Komunës së Ulqinit Loro Nrekiq, urimin e dërguan edhe ministri për të drejtat e njeriut dhe pakicave në Qeverinë e Malit të Zi Mehmed Zenka dhe drejtuesit e partive politike në Ulqin: PDS, PSD, PD, URA, ... Read More »

Parqet Nacionale: PARANDALOHET GJUETIA E PALIGJSHME NË KRIPORE

KRIVOLOV

Shërbimi i mbrojtjes, të cilin e angazhoi Ndërmarrja Publike për Parqet Nacionale të Malit të Zi parandaloi gjuetinë e paligjshme të shpendëve, në pjesën e vjetër të Kripores ku gjuetia është rreptësisht e ndaluar, të shtunën mbrëma, me 22 dhjetor. “Gjatë vizitës së terrenit, Shërbimi i Mbrojtjes vërejti dy gjuetarë të paligjshëm të cilët arritën të arratisen, por të cilët ... Read More »

Scroll To Top